התקדמות בהסכם הרפורמה בנמל חיפה, הדיונים על מחלקת הים תקועים

רוב הפערים בין הצדדים נסגרו, למעט ההחלטה לגבי השליטה במחלקה שכוללת את בעלי התפקידים שמככבים ברשימת שיאני השכר במשק ■ עקרונות הרפורמה יהפכו להסכם קיבוצי שיחתם עד פברואר 2019

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכולות בנמל חיפה
נמל חיפהצילום: Bloomberg

אחרי שעות ארוכות בהן נועדו היום (ב') יו"ר נמל חיפה אשל ארמוני, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מנכ"ל משרד התחבורה קרן טרנר וכן בכירי משרד האוצר ורשות החברות, סולקו רוב המכשולים בדרך לחתימה על הסכם עקרונות הרפורמה בנמל חיפה.

כפי שכבר פורסם, העקרונות כוללים תוכנית פרישה מרצון לאורך מספר שנים בתנאים משופרים, הכוללים 60% פנסיה עד גיל 67, ובמקביל, יותר שעות עבודה אפקטיביות. כמו כן תנסה המדינה למכור את הנמל לגורם פרטי שישקיע בתשתיות.

ההסכם אמור היה להיחתם סופית בסוף יולי, אך זה לא קרה עד היום, כיוון שעל אף ההצהרות הגדולות, נותרו לא מעט פערים בין הצדדים. בעוד רובם נסגרו, נותר נושא אחד שהוחלט שלא להחליט לגביו: גורלה של מחלקת הים.

מדובר ב-100 איש בכל נמל, שתפקידם הוא הוצאה והכנסת האוניות. מדובר בשיאני השכר הקבועים שהיו אמורים על פי דרישת המדינה, לצאת משליטת הנמל ולעבור לטיפולה של חברת בת של חברת נמלי ישראל (חנ"י). מטרת המעבר היתה לאפשר למחלקות הים הקיימות לתת את השירות הנדרש, הן לנמלים הוותיקים והן החדשים, ללא משוא פנים.

בנושא זה לא הגיעו הצדדים להסכמה, ובשלב זה הוחלט לא לטפל בנושא. כאמור לא נקבע מועד לדיון נוסף בהחלטה, אך זה מתוכנן לשבוע הבא.

בשלב הבא ייכתבו ההסכמים הקיבוציים, שיתבססו על עקרונות הסכם הרפורמה. ההסכמים יהיו מוכנים עד אמצע פברואר 2019, אז ניתן יהיה להכריז על חתימה סופית של ההסכם.

אשל ארמוני, יו"ר דירקטוריון נמל חיפה, ומי שהבטיח כי הרפרומה החתומה תהיה כבר מאחורינו אמר היום: "מדובר בהישג חשוב ומשמעותי שהושג בזכות הרתמות של כל הגורמים שעבדו קשה מאוד על פרטי ההסכם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker