מורי תוכנית שלבים יפגינו מול ביתו של בנט: "לא נסכים להיות מורים סוג ב'"

מורי הקבלן לילדים חולים והורי הילדים יפגינו הערב מול ביתו של שר החינוך בנט ■ סכסוך העבודה נמשך כבר שנתיים, ותנאי העסקת המורים כוללים משכורות שמונה חודשים בשנה בלבד, והיעדר ביטחון תעסוקתי ■ "אנחנו, החצר האחורית של משרד החינוך"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד חולה. המורים בתוכנית שלבים דורשים לשפר את תנאיהם
ילד חולה. המורים בתוכנית שלבים דורשים לשפר את תנאיהםצילום: אלון רון

מורי תוכנית שלבים, המאוגדים בארגון העובדים כוח לעובדים, יפגינו הערב (ד') מול ביתו של שר החינוך נפתלי בנט, ברעננה. עובדי התוכנית, שמלמדים ילדים חולים בביתם, מוחים על תנאי העסקתם כמורי קבלן. לדבריהם, חברת הקבלן קדימה מדע נוהגת בסחבת בניהול המו"מ מולם מזה שנתיים, ומשרד החינוך מתעלם מהמשבר הנמשך בתוכנית - שכבר הוביל לשביתה ופגע בפתיחת שנת הלימודים. למרות צעדי המחאה, טוענים בשלבים כי משרד החינוך אינו נכנס לעובי הקורה, ולא פועל להביא את סכסוך העבודה המתמשך לסיומו. בהפגנה הצפויה ישתתפו גם הורים ותלמידים הלומדים בתוכנית.

600 מורי התוכנית מלמדים מדי שנה כ-5,000 ילדים הנאלצים ללמוד בבתיהם - ומשתמשים בשירותי התוכנית. מדובר בילדים הסובלים ממחלות ניווניות, סרטן, בעיות פסיכאטריות ועוד. למרות חשיבות השירותים, מועסקים המורים כמורי קבלן לאורך כל השנים.

"תקופת אחרי החגים היא תמיד תקופה קשה ומקוממת עבורנו", אומרת מירב אבן צור, מורה בתוכנית וחברת ועד העובדים. "בניגוד למורים ה'רגילים' אנחנו לא מקבלים משכורת בחופשות משרד החינוך - שמגיעות לארבע חודשים בשנה. זו גם תקופה של חוסר ודאות משום שרבים ממורי שלבים לא יודעים מתי יתחילו ללמד, אם בכלל. אנחנו החצר האחורית של משרד החינוך, נגיע לחזית ביתו של שר החינוך ונזכיר את קיומנו".

"אנחנו הציבור ה'שקוף' של משרד החינוך, נבוא להזכיר את קיומנו לשר שמתעקש להתעלם מן הפניות אליו", אומר דרור בן יעקב, מורה וחבר וועד נוסף. "עבור הילדים בתוכנית הזו, מסגרת השיעורים היא הרבה יותר ממסגרת לימודים - היא תזכורת לחיים הנורמליים שמחכים להם אחרי המחלה. הטיפול הלקוי בהם הוא פשע. המאבק הזה כורך את תנאי ההעסקה של המורים בשירות הניתן לילדים. מדוע 600 עובדי התוכנית נדרשים להתחיל שנה נוספת בחוסר וודאות?"

"משרד החינוך מתנהל מעל לראשם של המורים", מבהיר מרטין וילר, ראש ענף חינוך בכוח לעובדים. "המורים הללו, כמו שאר מורי הקבלן בישראל אשר מספרם רק הולך וגדל, חיים ממכרז למכרז, ללא משמעות לוותק או להשכלתם. כדי להוסיף חטא על פשע מועד פרסום המכרז נשמר כסוד מדינה, כמו גם תנאי המכרז. שר החינוך מקפיד להימנע מתקשורת עם המורים, ובכך מנציח את מעמדם כמורים סוג ב'. נגיע ביום רביעי - רגע לפני יום המורה בישראל, בכדי להבהיר לשר החינוך - מורי הקבלן מסרבים להיות מריונטות במכרז שנתפר מעל לראשם".

ממשרד החינוך נמסר: "משרד החינוך מייחס חשיבות רבה למענה החינוכי שניתן לילדים חולים בביתם. המורים בתוכנית זו מועסקים על ידי קדימה מדע ובתוך כך גם תנאי העסקתם נקבעים על ידי מעסיק זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker