משרד הבריאות: מינוי דב ויסגלס ליו"ר ועדת האיתור למנכ"ל מכבי - "מחטף"

בלעדי מנכ"ל המשרד דורש מהקופה למנות ליו"ר הוועדה שופט בדימוס. מכבי: מינוי הוועדה בוצע בהתאם לתקנון הקופה

רוני לינדר

>> מתיחות חסרת תקדים בין משרד הבריאות לבין מכבי שירותי בריאות, על רקע כשירותו והתאמתו לתפקיד של יו"ר ועדת האיתור למנכ"ל מכבי, עו"ד דב ויסגלס.

כבר עם מינויו של ויסגלס לפני כחודש וחצי מתח משרד הבריאות ביקורת נוקבת על המינוי ודרש מהקופה הבהרות, בטענה כי "הקופה התחייבה בפני המשרד כי בראש הוועדה יעמוד שופט בדימוס, ולא עורך דין 'בעל כשירות להיות שופט' שחלק מעיסוקיו הם פוליטיים". במכבי טענו מנגד כי ויסגלס עומד בתנאי התקנון של מכבי, וכי הוא בעל ניסיון רב בתחום המשפט הציבורי והמינהלי.

ל-TheMarker נודע כי לפני שבועיים, לאחר שוועדת האיתור כבר החלה לפעול, שיגר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, מכתב חריף בנושא ליו"ר דירקטוריון מכבי, פרופ' משה רווח. במכתב הוא האשים את הקופה ב"מחטף", מכיוון שלטענתו היא מסתמכת על תקנון שכלל לא אושר על ידי משרד הבריאות. גמזו דרש מהקופה למנות שופט בדימוס לעמוד בראש ועדת האיתור, אף ש"אין ומעולם לא היה כדי לגרוע מזכויותיו של ויסגלס כאיש מקצוע הגון".

גמזו תקף במלים קשות את התעקשות הקופה על מינוי ויסגלס. "האשראי שהקופה מצפה לו ממשרד הבריאות אינו בלתי מוגבל, בעיקר כשהפער בין יומרותיה להתנהלותה נהפך תהומי. בשים לב לכך שהקופה סומכת פעולותיה על הוראות תקנון שלא ניתן להן אישור השר כנדרש לפי החוק, יש בביצועם של מהלכים חד-צדדיים טעם מיוחד לפגם ואף חמור מכך", כתב גמזו, וציין כי "אני מציע לכם לשוב ולשקול עמדתכם... בסופו של תהליך נקבע עמדתנו".

ל-TheMarker נודע כי לוויסגלס יש קשר עסקי עקיף עם הקופה: אסותא, חברה בת של מכבי, היא לקוחה ותיקה במשרד ויסגלס, אלמגור ושות'. לדברי ויסגלס, זה תשע שנים הוא אינו קשור בשירותים השוטפים של המשרד שקרוי על שמו, והוא חתום והתחייב על היעדר ניגוד עניינים.

ועדת האיתור לבחירת המנכ"ל הבא של מכבי, שיחליף את פרופ' אהוד קוקיה שנבחר למנכ"ל הדסה, כוללת חמישה חברים. לצד ויסגלס מכהנים בוועדה פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון ומומחית ברפואת ילדים; פרופ' קובי גלזר, ראש התוכנית לתואר שני במינהל מערכות בריאות בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב; הרב שמחה שטיצברג, חבר הנהלת מכבי; ואינג' יוסף צדיק, חבר במועצת מכבי ויו"ר עמותת הצדקה צחו"ר. בשבוע שעבר חל המועד האחרון להגשת מועמדות לתפקיד והוועדה אמורה לסיים את עבודתה בתוך כחודש. הביקורת הנוקבת של משרד הבריאות עלולה להטיל צל על החלטות הוועדה.

במכבי זועמים על עמדת משרד הבריאות: "מינוי ועדת האיתור בוצע בהתאם לתקנון מכבי, שזכה לשבחים מצד מבקר המדינה בדו"ח האחרון וממתין לאישור משרד הבריאות כבר כמה שנים, וחבריה נבחרו בקפידה והוחתמו על היעדר ניגוד עניינים. בשום שלב לא הודיע המשרד כי יש לו השגות לגבי היות יו"ר וועדת האיתור שופט בדימוס או מי שכשיר להיות שופט. צר לנו כי מנכ"ל המשרד נמנע מדיון ענייני ונוקט לשון תוקפנית. איומיו כלפי מכבי ו-2 מיליון חבריה אינם במקומם וחבל שנכתבו. תשובה מפורטת תועבר אליו ולא דרך התקשורת".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "הדברים נאמרו ואיננו רוצים לנהל את הנושא בתקשורת".

דב ויסגלסצילום: קמחי מוטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker