התאחדות התעשיינים: מעל 80% מחברות התעשייה מתקשות למצוא עובדים מקצועיים

מדובר במקצועות דוגמת מהנדסים, רתכים,מסגרים, מפעילי ציוד אלקטרוני, מעבדי שבבים ועובדי יצור בענפי פלסטיקה ומתכת

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

מסקר שערך אגף הכלכלה בהתאחדות התעשיינים בקרב כ-185 חברות תעשייתיות עולה, כי ברבע הראשון של 2011 החריף הקושי בגיוס עובדים מקצועיים לתעשייה. שיעור החברות שדיווחו על קשיים בגיוס עובדים מקצועיים עמד על 82%, לעומת 79% שדיווחו כך בסקר הקודם, שהתייחס לרבע האחרון של 2010, ובדומה ל- 81% ברבע השלישי אשתקד.

שיעור כה גבוה של חברות המדווחות על קושי בגיוס עובדים מקצועיים, כפי שדווח בשלושת הרבעונים החולפים, לא דווח על ידי התעשיינים בסקר מאז רמת השיא ברבע האחרון של 2007, ערב המשבר הכלכלי (אז נרשם שיעור דומה של 83%).

העלייה בשיעור החברות המדווחות על קושי בגיוס עובדים, נגזרה בעיקר מעלייה בשיעור התעשיינים המדווחים על קושי גדול, מ- 21% בממוצע שני הרבעונים האחרונים של 2010 לכ-27% בסקר הנוכחי. שיעור התעשיינים המדווחים על קושי בינוני ירד לכ-30% בסקר הנוכחי, לעומת 34% בממוצע שני הרבעונים האחרונים של 2010. שיעור המדווחים על קושי קטן נותר בתחילת השנה על 26%, בדומה לממוצע במחצית השנייה של 2010 (25%). שיעור גבוה במיוחד של מדווחים על קושי בגיוס עובדים מקצועיים נמצא בקרב תעשייני הטקסטיל וההלבשה, המתכת והחשמל, הגומי והפלסטיק.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש אמר, כי "התעשייה הישראלית משוועת לכוח אדם מקצועי, הבעיה רק מחמירה ככל שעובר הזמן. העלייה המבורכת שהגיעה מבריה"מ בתחילת שנות התשעים הצילה את התעשייה. ואולם, אנשי המקצוע יוצאים לפנסיה ואין מי שיחליף אותם".
לדבריו, מדובר במחסום אמיתי ביכולת התעשייה להתחרות ובגורם נוסף להוצאת פעילויות ייצור מחוץ לישראל. יש צורך מיידי בחיזוק החינוך המקצועי והטכנולוגי בבתי הספר כדי להכשיר אנשי מקצוע שיאיישו את התעשייה הישראלית בעתיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker