הרופאים יצמצמו את העיצומים וייכנסו למשא ומתן אינטנסיבי עם האוצר

(עדכון) כך הוסכם היום בדיון בית הדין לעבודה בת"א; הצדדים ידווחו לבית הדין על ההתקדמות במגעים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הרופאים יצמצמו את העיצומים המתוכננים לשבועיים הקרובים ויכנסו למשא ומתן אינטנסיבי עם האוצר תחת חסותו של בית הדין לעבודה. כך הוסכם היום בבית הדין לעבודה בתל אביב. הצדדים יידרשו לדווח לבית הדין על ההתקדמות במגעים פעמיים במהלך שלושת השבועות הקרובים.

נשיא בית הדין לעבודה בתל אביב, מיכאל שפיצר, תקף היום את המדינה על דרישתה להפסיק לחלוטין את שביתת הרופאים: "אם זו שביתה שהוכרזה כדין, למה להפסיק הכל? מה לא מידתי בעיניכם?", שאל שפיצר את נציגי האוצר, לאחר שהודיעו כי הם אינם מקבלים את הצעת הרופאים לצמצם את העיצומים המתוכננים לשבוע הבא, והתעקשו להפסיקם לחלוטין למשך חודש. "איך אני יכול למנוע לגמרי את זכות השביתה?", הקשה שפיצר, "אם היו משביתים את כל המערכת אז אולי היה לכם קייס, אבל ברגע שזו שביתה מעורבת עם מה אתם באים? כל הבקשה שלך מדברת על מידתיות, אי אפשר שאצלך תהיה אפס מידתיות. גם אתם צריכים לפתוח את האוזניים ואת הלב".

שפיצר אמר את הדברים בדיון בבקשת המדינה להוציא צווי מניעה לרופאים. השופט מיכאל שפיצר הציע לרופאים להקפיא מיוזמתם את העיצומים ולהיכנס למשא ומתן אינטנסיבי. נציגת הרופאים, עו"ד אורנה לין, הודיעה כי הרופאים יסכימו להקל בעיצומים בשבועיים הקרובים. בתמורה, דורשים הרופאים שידונו איתם בתוספת תקנים, נושא שעד כה האומר מסרב לדון בו.

המדינה פנתה אמש לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, בבקשה לחייב את ההסתדרות הרפואית להפסיק באופן מיידי את העיצומים וההשבתות של מערכת הבריאות. הפנייה מלווה בחוות דעת של משרד הבריאות על הנזקים שנגרמים לציבור אשר עלולים אף להחריף אם תממש ההסתדרות הרפואית את איומה לעבור לעבודה במתכונת מצומצמת בחודש יולי, כפי שהצהירה.

הבקשה כוללת שתי חלופות: הראשונה היא "ניהול משא ומתן אינטנסיבי, יום יומי תוך דיווח לבית הדין, בשילוב עם צו מניעה שיאסור על הרופאים להמשיך בצעדים ארגונים". החלופה השנייה היא פנייה מיידית לבוררות, בהסכמה או בהוראת בית הדין. "לגבי שתי החלופות התבקש בית-הדין להפסיק את שביתת הרופאים כדי למנוע סבל מיותר לציבור", נמסר ממשרד האוצר.

בפתיחת הדיון אמר נשיא בית הדין המחוזי בתל אביב, מיכאל שפיצר, כי "כשקראתי את תיק הבקשה עלה במחשבתי כביש מנהרות הכרמל. ראיתי בעיני רוחי שתי קבוצות כורים שחופרות זו מול זו ומנסות להיפגש אך דווקא במטרים האחרונים לא מצליחות להתחבר".

השופט הבהיר כבר בשלב מוקדם של הדיון כי הוא שואף להגיע להסכמה ולא להוציא צווי מניעה לרופאים, וביקש שוב ושוב מהרופאים להפסיק מיוזמתם את העיצומים: "אנו מוכנים לפרוס את חסותנו ולעמוד לרשותכם, אך היינו רוצים ערך מוסף של שינוי האווירה. אנחנו מציעים משא ומתן עם נקודות דיווח מוגדרות לבית הדין, ועם אופציה לפנות לבית הדין אד הוק לבקשת עזרה, ובתמורה להסיר כרגע את העיצומים, מתוך רצון טוב ולא תחת צווים".

שפיצר הוסיף כי  "המדינה לא יכולה להתקיים בלי הרופאים וצריך להגיע למצב שהחיים יחזרו למסלולם כדי לנהל משא ומתן בלי לחצים. אני מנסה להעלות את השיח לפסים חיוביים, וזה לא יקרה במתכונת הנוכחית".

השופט שפיצר רמז במהלך הדיון כי אין מניעה אמיתית לדון בנושא תוספת תקני רופאים, כפי שטוען האוצר. "נכון שתקינה היא עניין שלטוני מובהק ולא נושא לבוררות", אמר שפיצר. "אך בסופו של יום, רופא שנאלץ לטפל ביותר חולים מכפי שהוסכם עמו - זה עניין כלכלי, וגם עניין של אינטגריטי מקצועי, כי לעתים הרופא חש שהוא לא מסוגל לבצע טיפול מקצועי בתנאי התקינה הקיימים. לכן, הדברים לא לגמרי שחור ולבן, ולא תיגרע שערה משערות ראשה של המדינה אם תדון על כך".

נציגת הרופאים עו"ד אורנה לין חזרה ואמרה כי מבחינת הרופאים מדובר במחיר כבד מדי שהם לא יכולים להסכים לו: "אצילות הנפש של הרופאים נשחקה עד דק בין השנים 2000 ל- 2011 (במהלכן הרופאים לא שבתו – ר.ל.ג). אנחנו מוכנים לשלם מחיר כדי שבית הדין ילווה את המשא ומתן אבל לא מחיר כזה של הפסקת העיצומים. כבר היו מקרים כמו במשא ומתן עם הסגל הבכיר ועם ארגון המורים העל יסודיים שבית הדין התערב אך לא דרש הפסקת העיצומים".

ואולם לאחר התייעצות הסכימו הרופאים להקל על העיצומים שתוכננו לשבועיים הקרובים. בתמורה הם דורשים כי להכליל במשא ומתן את נושא התקינה, אשר עד כה האוצר מסרב אפילו לדון בו, וכן שמשקיף מטעם בית הדין ינכח בדיונים.

צילום: הרשקוביץ אלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker