55% מחיילי המילואים מאמינים: האווירה הציבורית מעודדת השתמטות

יו"ר ועדת חוץ ובטחון ח"כ שאול מופז: "אסור להגיע למצב שבו חיילי מילואים מוצאים את עצמם ללא מקום עבודה רק בשל השירות הממושך"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים29
צבי זרחיה

55% מחיילי המילואים מאמינים שהאווירה הציבורית מעודדת השתמטות - כך עולה מסקר שערכה מחלקת מדעי ההתנהגות בצה"ל בקרב מדגם מייצג של אנשי מילואים במערך הלוחם. הסקר הוצג בצהריים בועדת חוץ והבטחון של הכנסת לרגל יום המילואים הנערך בכנסת.

הסקר קובע כי 44% מחיילי המילואים חשים כי צה"ל מספק להם ציוד הולם עבור צרכי הבט"ש, 62% מחיילי המילואים בוטחים בכושר השיפוט של הקצונה הבכירה, 62% מחיילי המילואים חשים כי האימונים מכינים אותם למלחמה, 69% מחיילי המילואים חשים שהפלוגה שלהם מלוכדת ו-33% מחיילי המילואים מרגישים שהם נהנים מהטבות ותגמולים בעקבות חוק המילואים.

יו"ר הוועדה ח"כ שאול מופז (קדימה) אמר, כי "לאורך כל השנה, אנשי המילואים הם הסיירת הנבחרת של המדינה. חובה על כולנו לפעול בכדי למנוע את התפשטות האווירה הציבורית המעודדת השתמטות. אסור חלילה להגיע למצב שבו חיילי מילואים מוצאים את עצמם ללא מקום עבודה רק בשל השירות הממושך על מדים. אסור לנו לראות באנשי המילואים דבר שמובן מאליו".

ח"כ מירי רגב (ליכוד) טענה בדיון כי, "לא יעלה על הדעת שמג"ד מגיע למילואים ובסופו של דבר מוצא את עצמו ללא עבודה. יש לנו אחריות ומחויבות כלפי אנשי המילואים והלב מתכווץ כאני שומעת על תופעת הפיטורים. זו פשוט בושה. מתפקידה ואחריותה של הממשלה לדאוג למילואימניקים והדבר אינו באחריות המעסיקים. חוק המילואים החדש יוצר מצב שבו איש מילואים שמפספס אימון אחד, עלול שלא לקחת חלק באימון עם יחידתו במשך 6 שנים".

יו"ר שדולת המילואים ח"כ איתן כבל (עבודה) ציין כי, "קיים פער גדול בין מלות התמיכה באנשי המילואים לבין המעשים בפועל. אין דרך אחרת לקדם את מעמדם של אנשי המילואים שלא דרך חקיקה, אחרת הדברים לא מתבצעים. ישנם אנשים רבים שכלל אינם מודעים לקושי שקיים בהתנתקות מהמשפחה וממקום העבודה בזמן השירות במילואים".

צילום: איי פי

ראש אכ"א האלוף אבי זמיר אמר בדיון כי, "אנשים מגיעים למילואים קודם כל משום שהם רוצים ולא רק משום שהחוק מחייב אותם. אחד הדברים שמטרידים אותי זה עקרון הסלקטיביות, כשאיש מילואים מקבל כעובדה את הרעיון שלא כולם עושים מילואים. בסקרים שאנו מבצעים ובשיחות עם אנשי המילואים עולה בעיית הלכידות ביחידות כתוצאה מחוק המילואים החדש שהוריד את מספר ימי האימונים".

קצין מילואים ראשי, תא"ל שוקי בן ענת טען בדיון כי, הוא "מודאג מבעיית הלכידות ביחידות המילואים, הדבר מהווה עבורנו תמרור אזהרה. אנחנו נדרשים לפתח מודל ברור שמתגמל ותומך יותר באנשי המילואים. לצערי החלטות ממשלה שנקבעו בנושא תגמול אנשי המילואים לא מיושמים בפועל למרות ההבטחות שקיבלנו".

סא"ל (במיל') מדלין בואצ'יו המשרת כמג"ד במילואים אמר כי, "בשל השרות הממושך במילואים לא הצלחתי להתקבל לשני מקומות עבודה. אני נמנע מלציין בקורות החיים שלי כי אני מג"ד במילואים. בשנים האחרונות מורגשת ירידה משמעותית בערך השירות במילואים. לא יכול להיות מצב שמקום עבודה מצפה מאיש מילואים להחליט אם הוא מעוניין לשרת במילואים או להישאר במקום העבודה. במהלך מלחמת לבנון השנייה פיטרו שני חיילים שלי דרך הודעת SMS. צריך למצוא גם את הדרך לפצות את בעלי העסקים שנפגעים מכך שהם מעסיקים אנשי מילואים".

סא"ל (במיל') מושיק כהן המשרת כמג"ד במילואים, ציין כי הוא "מתקשה למצוא קצינים שמסכימים להתמנות לתפקיד מ"פ בגדוד משום שהם חוששים לאבד את מקום העבודה. אני החלטתי לוותר על מקום עבודה שלא העריך את העובדה שאני עושה מילואים. גם בזמן שאני לא בשירות מילואים פעיל אני מטפל בחיילים שלי ובנושאים הקשורים במילואים על חשבוני".

סא"ל (במיל') רביב מור המשרת כמג"ד במילואים, אמר כי "חוק המילואים החדש פוגע משמעותית ביכולת המבצעית של הגדוד שלי. אפילו תזמורת מכבי האש מתאמנת יותר מאיתנו, מדובר בחוסר אחריות אמיתי".

סמל (במיל') רן גמליאל המשרת כחייל במילואים, אמר בדיון כי "למדינה יש את האמצעים החוקים לפעול כנגד המעסיקים שמפטרים אנשי מילואים. הבעיה היא שלא מפעילים את הסמכות הזו. אסור למדינה לסמוך רק על יוזמות של אנשים פרטיים שמקדמים את זכויות אנשי המילואים".

אל"מ (במיל') ינאי בני, אמר כי "בשיחות יום שישי הופכים אותנו קציני המילואים לבדיחה. מג"דים נוהגים 'לעלות על אזרחי' בחניון העבודה משום שהם מתביישים להגיע למשרד כשהם 'על מדים'. על פי החוק יש העדפה מתקנת לבני מיעוטים ומנגד יש פגיעה בפועל במשרתי המילואים".

יקי ודמני, מנכ"ל אלקטרה שהקים את אמנת החברות התומכות באנשי המילואים אמר בדיון, כי "מהמגזר העסקי לא יכול לשבת בצד ולקבל את הפגיעה באנשי המילואים כדבר שמובן מעליו. יש כאן תמרור אזהרה שהוא בגדר התאבדות קולקטיבית. אסור שהנושא הזה ירד מסדר היום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker