היד של הרופאים מתקרבת לשאלטר

הרופאים עלולים לעבור לעבודה לפי התקן ולהשבית את מערכת הבריאות

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

>> כבר זמן רב שהרופאים שומרים בארסנל את נשק יום הדין מבחינתם: עבודה לפי הספר, או ליתר דיוק - לפי התקינה המחייבת הקיימת. לאחר שבעה שבועות של סכסוך עבודה ומשא ומתן עקר הם החליטו לשלוף את הצעד, שמשמעותו בפועל היא השבתת מערכת הבריאות.

מדובר בצעד כואב אבל חכם במיוחד מצד הרופאים: מצד אחד, מדובר בהשבתה דה פקטו של מערכת הבריאות. כיום פועלת המערכת בתת תקינה משמעותית, כפי שקבע מבקר המדינה. במקום 6 תורנויות, כפי שקובע התקן, מבצעים המתמחים 8 תורנויות ולפעמים אף 12, 12 ו-14 תורנויות בחודש בפריפריה, כשהם נושאים על גבם השחוח את המחלקות במשך לילות שלמים. הם גם עובדים יותר שעות מכפי שההסכם הקיבוצי קובע, ורופאים מומחים רבים מסייעים להם בתורנויות כדי לאפשר למערכת לפעול. בנוסף, מספר החולים במחלקה עולה פעמים רבות בעשרות אחוזים על הקבוע בתקן. היצמדות לתקינה הרשמית תגרור שיתוק של מחלקות חיוניות שלמות, אי קבלת חולים קשים למחלקות ואולי אף סגירה של בתי חולים.

מצד אחר, קשה יהיה לבוא אליהם בטענות: הם בסך הכל פועלים "לפי הספר", לא שוברים רשמית את הכלים. המהומה שתיווצר תמחיש טוב יותר מאלפי מלים את המצב של תת תקינה שבו נמצאת כיום המערכת.

רק לפני כמה חודשים נקטו האחיות בצעד דומה והודיעו כי יפסיקו לקלוט למחלקות הפנימיות חולים מעל התפוסה המרבית אם לא יקבלו תוספת תקנים. במקרה שלהן, האיום עשה את שלו והמשבר נפתר בתוך ימים ספורים בהסכם לתוספת תקנים. הפעם מדובר באיום חמור בהרבה של מחלקות שפשוט יישארו בלא כל רופא אחראי.

הרופאים הניחו אתמול בפעם הראשונה מתחילת הסכסוך אקדח טעון אמיתי על שולחנה של הממשלה, איום של ממש. בהסתדרות הרפואית מעריכים כי בסופו של דבר ראש הממשלה יידרש להתערב אישית ולסיים את המשבר - האפשרות המועדפת עליהם, או שהסכסוך ייגרר לבית הדין לעבודה ויסלים. בכל מקרה, אתמול הם שיגרו מסר ברור לנתניהו ושטיניץ: העיצומים המנומסים עומדים להסתיים, היד מתקרבת לשאלטר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker