למרות ההתנגדויות: אושרה מועמדותו של הרשקוביץ' לנציב שירות המדינה

לאחר קבלת אישור הוועדה לבדיקת המועמדים, צפויה הממשלה לתמוך במינוי של איש הבית היהודי לשעבר לתפקיד ■ השבוע ימונה ראובן פינסקי, תושב פסגות שאחיו פעיל בבית היהודי, לעמוד בראש מינהלת השירות הלאומי אזרחי

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' דניאל הרשקוביץ וראש הממשלה בנימין נתניהו
נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ ובנימין נתניהוצילום: ראובן קסטרו

הוועדה לבחינת המועמדים לתפקיד נציב שירות המדינה אישרה באחרונה את מועמדותו של פרופ' דניאל הרשקוביץ לתפקיד. חברי הוועדה הם הפרופסורים מינה טייכר ודב גולדברגר, ובראשה עמד השופט בדימוס חנן אפרתי. המינוי יועלה ככל הנראה להצבעה בישיבת הממשלה המתוכננת ל-16 בספטמבר, וצפוי לזכות בתמיכת הממשלה.  

אישור הוועדה מגיעה לאחר שאת מועמדותה של עפרה ברכה - הבחירה הקודמת של ראש הממשלה בנימין נתניהו, פסלה הוועדה בסופו של תהליך שארך כמעט שנה. את מועמדותה של ברכה יזם מקורבו של ראש הממשלה נתן אשל, שכזכור הורחק משירות המדינה לצמיתות לאחר שנטען כי הטריד עובדת במשרד ראש הממשלה. לא ידוע מי העלה את שמו של הרשקוביץ לשולחן, אולם במערכת הציבורית הורמו לא מעט גבות, מכיוון שמדובר באדם בעל זיקה פוליטית ברורה לבית היהודי דווקא, ולא לליכוד.

הרשקוביץ שימש בעבר יו"ר מפלגת הבית היהודי, ואף כיהן כחבר כנסת וכשר המדע מטעמה. בשנים האחרונות כיהן כנשיא אוניברסיטת בר אילן. הוא תושב חיפה, ובשל גילו, 65, יאלץ  לקבל אישור מחודש לשמש בתפקיד לאחר שיגיע לגיל הפרישה.

הוועדה אישרה את מועמדותו של הרשקוביץ למרות העובדה שבעת כהונתו כשר ניסה לעקוף את הוראות הנציבות, ולמנות לתפקיד מנכ"ל המשרד שעמד בראשו את מקורבו, איש הבית היהודי שר שלום ג'רבי. המינוי בוטל על ידי בג"ץ, ובית המשפט העליון לא חסך במילים כשתיאר את ניסיונו של הרשקוביץ' למנות את ג'רבי - תוך פגיעה בכללי המנהל התקין.

באחרונה שלחה התנועה לטוהר המידות מכתב לוועדה, ובו ביקשה התייחסות לנקודות הבעייתיות בעברו של הרשקוביץ', אך כאמור, הוועדה אישרה את המועמד, והוא צפוי להיות מאושר בעוד כשבועיים.

למרות הערעור - פינסקי ימונה לראש השירות הלאומי

במקביל, וכבר בישיבת הממשלה שתערך השבוע, תוצג לאישור מועמדותו של ראובן פינסקי לתפקיד ראש מנהלת השירות הלאומי-אזרחי - הרשות המנהלת את מה שידוע בציבור כשירות לאומי. פינסקי יתמנה במקום שר שלום ג'רבי, שאותו ניסה כאמור הרשקוביץ בעבר למנות למנכ"ל משרד המדע. משנפסל המינוי פוצה ג'רבי, ומונה לעמוד בראש המנהלת. כיום נמצאת המנהלת בסמכות משרד החקלאות בראשותו של השר אורי אריאל, מכיוון שהיא מנוהלת היסטורית על ידי אנשי מפלגת הבית היהודי, ועוברת יחד איתם בין המשרדים שעליהם הם אמונים.

אחיו של פינסקי הוא פעיל בבית היהודי, ופינסקי עצמו הוא תושב פסגות. ב-TheMarker נחשף כבר בינואר האחרון כי אף שהמכרז לאיוש התפקיד לא הסתיים, ואך כי ניגשו אליו עשרות מועמדים, תואר פינסקי על ידי מקורבים לנושא כמועמד המועדף על ידי השר אריאל. באחרונה אכן הודיע השר כי פינסקי נבחר לתפקיד, אלא שהמועמדת הנוספת שהגיעה עם פינסקי לקו הסיום במכרז, יפעת סלע, הגישה לנציבות שירות המדינה ערעור על ההחלטה. סלע עומדת בראש ארגון אלומה, המעודד צעירים לפעול במסגרות חברתיות, והיא גם בתו של נתן אשל.

לערעור הצטרפה גם שדולת הנשים, שהזכירה לנציבות כי אם שני מועמדים בעלי נתונים דומים מגיעים לסוף תהליך המיון, יש לבחור באישה כחלק מתהליך ממדיניות של העדפה מתקנת.

הנציב בפועל אודי פראוור בדק את הנושא בשנית, והחליט כי לא נפל בתהליך פגם, וכי השר יכול לבחור את אחד משני המועמדים שהציעה ועדת האיתור מטעם הנציבות. השר, כאמור, בחר, וכבר נכתבה הצעת מחליטים שתוגש לממשלה בישיבתה השבוע, כשתתבקש לאשר את מינויו של פינסקי לתפקיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום