פרשנות

המדינה הטילה קנס על הקורבן - והעבריינים יצאו נקיים

הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים הטילה על הסתדרות המורים קנס של 25 אלף שקל בשל שימוש במידע פרטי של מורים ■ עם זאת, מי שישלם את הקנס בסופו של דבר הם המורים שפרטיותם נפגעה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד
מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דודצילום: ראובן קפוצינסקי

בימים האחרונים הודיעה הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים על סיומה של חקירה ארוכה שהניבה לא רק תוצאות - אלא גם החלטה: הסתדרות המורים תשלם קנס בן 25 אלף שקל בגין שימוש במידע פרטי של מורים במהלך מערכת הבחירות האחרונה. המורים קיבלו הודעות שונות לטלפונים הפרטיים שלהם, עוד לפני פרסום ספר הבוחרים, כך שלמי שהשתמש באופן לא חוקי במאגר היה יתרון על פני אלה שלא עשו בו שימוש.

העבריינים, מסתבר, השאירו עקבות. הרשות אמנם לא גילתה מיהם האנשים הספציפיים שעמדו מאחורי השימוש הלא חוקי במאגר הפרטים של המורים, אך יודעים כי מדובר בסיעת אמ"י (ארגון מורי ישראל), שבראשה ישב בעבר יוסי וסרמן, עד שהגיע לכלא בשל עבירות שעשה במהלך היותו מזכ"ל הסתדרות המורים.

את וסרמן החליפה סגניתו, יפה בן דוד, שעמדה בראש הסיעה גם במהלך מערכת הבחירות, שהסתיימה בניצחונה במאי 2016. במהלך הקמפיין היתה בן דוד גם המזכ"לית בפועל של הסתדרות המורים - ולכן בעלת גישה למאגר האסור.

יצוין כי יד ימינה של יפה בן דוד, ומי שהוביל את קמפיין הבחירות שלה היה גבע שגיא, שבהמשך מונה על ידה למנכ"ל וגם פוטר בשל תלונה על הטרדה מינית של עובד. כפי שנחשף ב-TheMarker, נגד שגיא עומדת עוד תלונה במשטרה לאחר שנטען כי הטריד עובד נוסף באחרונה, במקום העבודה החדש שלו.

החקירה של רשות הפרטיות, אם כך, הובילה לסיעת אמ"י, אך כאמור לא לאנשים ספציפיים. אין ספק שבדיקה מעט יותר מעמיקה היתה מובילה לאשמים עצמם, אך הרשות עצרה בסיעה. גרוע מכך, כיוון שהסתדרות המורים היא אגודה עותמנית, וסיעותיה הם חלק ממנה, החליטה הרשות, קרי המדינה, להטיל קנס על הארגון כולו.

במקום לדרוש חבוּת אישית של העבריינים שפגעו בפרטיות המורים, ולחייב את מי שיושב בראש הסיעה, ולכן אחראי מיניסטריאלית על מהלכיה (ובמקביל גם משמשת כמזכ"לית בפועל), עשתה לעצמה הרשות עבודה קלה והטילה על "הארגון" קנס.

כאן נעשתה טעות: הסתדרות המורים ניזונה מכספי דמי החבר של כ-140 אלף מורים וגמלאים. במלים אחרות, את הקנס ישלמו בדיוק אותם אנשים שפרטיותם נפגעה.

כוונתה של הרשות להגנת הפרטיות היתה טובה, אך פעולתה יצרה אבסורד, לא רק שהעבריינים הרוויחו מהעבירה שעשו במהלך הקמפיין - הם גם כלל לא נפגעים ממנה. מי שנפגע הוא המורה מירוחם, מתל אביב או מנהריה, שמשלם את דמי החבר שיממנו את הקנס שהטילה המדינה.

מהרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים הסבירו ש"ככה זה אכיפה", וש"אין להם ברירה". זאת טענה מופרכת. בחקירה מעט יותר מאומצת הם היו מגלים בדיוק מי נתן את ההוראה להשתמש במאגר באופן לא חוקי. אם לא היו מגיעים לחקר העניין - לא היו צריכים להטיל קנס על מי שלא צריך לשלם אותו.

לא לחינם הזדעקה האופוזיציה. "לא יתכן שכספי הקנס ישולמו מקופת הציבור", אמרה גילה קליין, יו"ר סיעת נח"ל בהסתדרות המורים. "יפה בן דוד וחברי סיעת אמ"י צריכים לשלם את הקנס מכסם - אחרי שפגעו בטוהר הבחירות".

הסתדרות המורים סירב להגיב לשאלה אם בן דוד אכן תשלם את הקנס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker