שנת הלימודים לא תיפתח כסדרה עבור ילדים חולים הלומדים מביתם

מורי תוכנית שלבים ישבתו שביתה חלקית בשלושת הימים הראשונים במחאה על העסקתם כעובדי קבלן ■ במהלך ימי השביתה, ישביתו המורים את הלימודים למשך 3 שעות כל יום

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים לומדים את שפת הסימנים בבית ספר יסודי בבוסניה
ילדים לומדים את שפת הסימנים (אילוסטרציה)צילום: Amel Emric / AP

מורי תוכנית שלבים המועסקים על ידי חברת הקבלן קדימה מדע, ומאוגדים בכוח לעובדים, לא יפתחו את שנת הלימודים ביום ראשון הקרוב, במחאה על המשך העסקתם במערכת החינוך כעובדי קבלן. שביתת המורים תימשך שלושה ימים (5-2 בספטמבר) במהלכם ישבתו למשך שלוש שעות בכל יום.

במסגרת התוכנית לומדים כ-5,000 ילדים חולים בשנה. מדובר בילדים הסובלים ממחלות ניווניות, סרטן, בעיות פסיכיאטריות, ואף ילדים הלוקים באוטיזם.

כ-600 העובדים - ובהם מורים, קלינאי תקשורת וסייעות - מוחים על העסקתם כעובדי קבלן במערכת החינוך. העובדים אינם מקבלים משכורת בחופשות משרד החינוך (קרוב לארבעה חודשים בשנה) אין כל משמעות לוותק שלהם, ואין כל הבטחה להעסקתם מחדש בסופה של שנת לימודים.

"בניגוד למורים המועסקים ישירות במערכת החינוך. השנה לא באמת מתחילה עבור מורי שלבים", אומרת מירב אבן צור, מורה בתכנית וחברת ועד. "אין לנו שום מושג, מתי נתחיל ללמד, אם בכלל, ומה יהיה היקף ההעסקה. ההעסקה יכולה לרדת באופן שרירותי עד למחצית השנה שעברה ויותר מכך - יש מורים שיתחילו את השנה בדצמבר. כל זה קורה דווקא בתקופה לחוצה כל כך של הוצאות כמו חגים". היא מוסיפה.

במהלך השנתיים האחרונות מנהלים מורי שלבים מו"מ מול חברת הקבלן קדימה מדע, חלקם תחת הליך גישור. "לדאבוננו, קדימה מדע חזרה בה מהסכמות שכבר הושגו וחמור מכך, הודיעה כי לא תשפר את תנאי השכר של העובדים עד למכרז החדש - מתי יפורסם המכרז החדש? לא ידוע. העובדים לא יכלו לעמוד מנגד מול הזלזול המתמשך בהם", אמר מרטין וילר, רכז ענף החינוך בכוח לעובדים.

אתמול (ה') קיים בית הדין האזורי לעבודה בירושלים דיון בבקשת קדימה מדע לצו מניעה נגד השביתה. השופט תומר סילוורה דחה את הבקשה ואמר: "השביתה המתוכננת לשבוע הבא היא שביתה כלכלית טהורה. המחלוקות הכלכליות בין הצדדים אמיתיות והצעדים הארגוניים הננקטים בשלב זה ע"י כוח לעובדים ננקטים כמוצא אחרון ומתוך מטרה להסדיר נושאים שונים ביחסי עבודה".

במהלך חופשת הקיץ, ניסו בוועד המורים לפנות לשר החינוך נפתלי בנט ולמנכ"ל המשרד שמואל אבואב בבקשה כי יתערבו במשבר, אך נתקלו בהתעלמות. "במהלך הקיץ נעשה כל ניסיון שלנו להימנע מהשביתה, אך אנו נאלצים לנקוט צעד חריף זה לאור הזלזול וההתעלמות ממשרד החינוך", אמרו בוועד עובדי שלבים. "שוב הוכח שברדיפה של שר החינוך אחרי הישגי הילדים החולים, המורים הם בבחינת מטרד".

ועד מורי שלבים שב וקורא למשרד החינוך להתערב במשבר.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד מפעיל תוכניות שונות למען תלמידים שנמצאים מחוץ למוסדות החינוך, במטרה להחזירם למערכת החינוך. המשרד מכיר בכך שמורי התכנית למען תלמידים חולים בביתם זכאים לביטחון תעסוקתי ולרצף תעסוקתי, והמכרז החדש אכן מגן על זכויותיהם ועל תנאי העסקתם של המורים. כמו כן, בהתאם לנוסח המכרז, המורים בתוכנית יועסקו לאורך כל השנה. המשרד עומד על כך שיהיה רצף תעסוקתי עבור המורים".

שנת הלימודים בכפרי הנוער תיפתח כסדרה

לעומת זאת שנת הלימודים בכפרי הנוער תחל כסדרה, לאחר שנחתם הסכם בין משרד האוצר והחינוך וההסתדרות לחלוקת מענק בגובה 9,500 שקל לאלפי עובדים. מדובר ב-2,300 עובדים המועסקים ב-48 כפרי נוער של המינהל לחינוך ההתיישבותי.

המאמץ המשותף מנע שביתה מתוכננת, ויאפשר את פתיחת שנת הלימודים בכפרים כסדרה. על פי תנאי ההסכם, המענק יחולק לאלפי עובדי כפרי הנוער, ביניהם מדריכים חברתיים, אימהות בית, עובדים סוציאליים ואף עובדי המטבח.

מדובר בצעד ראשון שמטרתו שיפור בסיס שכר העובדים העוסקים בטיפול יום-יומי מסביב לשעון ואמונים על חינוכם של כ-10,000 תלמידי פנימייה בכל רחבי הארץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker