דו"ח המבקר: היצע מעונות היום אינו מספק; מחסור במטפלות - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דו"ח המבקר: היצע מעונות היום אינו מספק; מחסור במטפלות

מבקר המדינה : רואים בחומרה את הפיקוח הלא מספק על המעונות; רק כ-2.5% מכלל המעונות המוכרים נמצא במגזר הערבי

תגובות

מבקר המדינה פרסם היום בדו"ח התייחסות לפעילות האגף למעונות יום שבמשרד התמ"ת. הדו"ח מעלה כי בעוד שהביקוש למעונות יום של משרד התמ"ת גדל היצע המעונות לא גדל בהתאם, לא נעשה שימוש בתקציבים הקיימים כדי להקים מעונות נוספים, הפיקוח לוקה בחסר ולפעוטות אורבות סכנות בטיחות ומחסור בשעות מטפלות .

בחודשים פברואר-אוגוסט 2010 בדק משרד מבקר המדינה את סדרי טיפולם של משרד התמ"ת והאגף למעונות יום במעונות, במשפחתונים ובצהרונים המוכרים. הבדיקה התמקדה במענה על הצורך להגדיל את מספר המסגרות המוכרות, בפיקוח עליהן ובבקרה על כספי הסבסוד. בדיקות השלמה נעשו במשרד הבינוי והשיכון ובמשרד הבריאות.

בתום הבדיקה קובע המשרד כי הם אינם פועלים די הצורך להשגת יעדים אלה ואינם מבצעים את המוטל עליהם:" מדינת ישראל מצהירה שהיא שואפת להגדיל את שיעור ההשתתפות בכוח העבודה כדי לשפר את מצבן החברתי-כלכלי של קבוצות אוכלוסייה, בעיקר מהפריפריה ומהמגזר הערבי. אף שהמעונות הם כלי חשוב להשגת יעד זה, הרי שמשרד התמ"ת והאגף לא היו נמרצים דיים בפעולותיהם להגדיל את היצע המעונות המוכרים" נקבע בדו"ח שמותח ביקורת על אי ניצול תקציבים לבניית מעונות.

הדו"ח מצביע על המחסור במעונות כגורם המונע סבסוד מהורים הזכאים לו, כך שנבצר מילדיהם לשהות במעונות מוכרים. הוא גם רואה בחומרה את הפיקוח הלא מספק על המעונות.

הדו"ח מותח ביקורת על כך כי בשנים האחרונות הלך וגדל היקף הסבסוד שמעניק משרד התמ"ת באמצעות המעונות, המשפחתונים והצהרונים להורי הילדים השוהים בהם אך לא נבדקה האפקטיביות של הסבסוד ולא נוהל מעקב אחר עזיבת פעוטות שניתן סבסוד עבורם.

"חסמים המעכבים את הגדלת ההיצע של המעונות המוכרים"

הדו"ח מצביע על כך כי בעוד שבמרוצת השנים הלך וגדל הביקוש למעונות המוכרים, לא התפתח היצע מתאים. לפי נתוני האגף, בשנת 2009 נדחו בוועדות הקבלה במעונות כ-6,000 פעוטות רק עקב חוסר מקום, אך מספר זה אינו משקף את כלל הביקוש, שכן הוא אינו כולל יישובים שבהם אין מעונות מוכרים, ולפיכך אין בהם רישום של הביקוש.

משרד מבקר המדינה מעיר שהמצב הקיים טומן בחובו אי-שוויון, משום שבמקומות שבהם אין מעונות מוכרים או שהיצע המעונות המוכרים בהם אינו עונה על הביקוש, ההורים מופלים לרעה, ואין באפשרותם ליהנות ממסגרת מפוקחת לילדיהם ומסבסוד של שכר הלימוד אף אם הם זכאים לכך לפי מצבם החברתי-כלכלי.

בביקורת נמצא שתנאי הסף שקבע משרד התמ"ת לקבלת תמיכה בבניית מעונות מקשים על יישובים חלשים (כגון אלה של המגזר הערבי והפריפריה) ליהנות ממנה, שכן על פי התנאים שקבע המשרד נדרשת השתתפות כספית של הרשות המקומית (להלן - הרשות), ורשויות אלה מתקשות לעמוד בה.

על אף המחסור במעונות, ואף שב-2008 ניתן למשרד התמ"ת תקציב של 23 מיליון ₪ לבניית מעונות, בשנים 2008-2010 הוקמו שישה מעונות בלבד בהשתתפות של משרד התמ"ת בסך כ-6 מיליון ₪. בשנת 2010 ניתן תקציב נוסף על סך 30 מיליון ש"ח, אך המבחנים לקבלת נתח ממנו טרם פורסמו, והוא לא נוצל. בשנת 2010 הוקצה גם תקציב בסך 8 מיליון ש"ח לשכירה ולשיפוץ של מבנים ולהסבתם למעונות, אך טרם הושכר ולו מבנה אחד שישמש מעון.

מעונות במגזר הערבי

היעדרם של מעונות מוכרים בולט במיוחד במגזר הערבי: רק כ-2.5% מכלל המעונות המוכרים בישראל (כ-40 מתוך כ-1,600), בעוד ששיעור הפעוטות במגזר זה מכלל הפעוטות בישראל הוא כ-27%. דין וחשבון של בנק ישראל לשנת 2009 מונה הסברים לשיעורי ההשתתפות הנמוכים של נשים ערביות בשוק העבודה ומציין את הנגישות הפחותה שלהן לשירותים תומכי עבודה, ובהם מעונות.

המבקר מציין כי שבעה מעונות שנבנו לפני שנים אחדות במימון משרד השיכון בשישה יישובים במגזר הערבי עדיין לא הופעלו (נכון לדצמבר 2010), בין היתר בשל חסמים כגון צורך בשיפוצים וברכישת ציוד, ורק בשנת 2010 פנה מנכ"ל משרד התמ"ת לראשי היישובים בדרישה שיפעילו את המעונות המדוברים.

ליקויים בתחום הפיקוח על המעונות

בדיקת 65 תיקי מעונות שבהם בוצעו ביקורי פיקוח העלתה כי ב-45 מהם (כ-69%) נמצא לפחות מפגע בטיחות אחד בביקור הפיקוח האחרון. ב-21 מעונות נמצאו בחצר חפצים מסוכנים או מתקני משחקים שאינם תקינים או תקניים; ב-12 מעונות נמצאו מכלי גז או דודי מים שאינם ממוגנים כנדרש או שהוצבו במקום שאינו בטיחותי; ב-8 מעונות לא היה לחצן מצוקה המחובר למוקד שירותי חירום או שהחיבור לא היה תקין; וב-4 מעונות מצאה המפקחת את שער המעון פתוח, בניגוד להנחיות.

וקנין עופר

המפקח טוען כי לנוכח ריבוי מפגעי הבטיחות והסכנה הטמונה בהם לפעוטות, שומה היה על האגף לפעול ביתר-שאת לאכיפת דרישותיו, אך הביקורת העלתה שהוא לא קבע מנגנון למעקב אחר תיקוני הליקויים ולא פירט אמצעים שינקוט כדי לאכוף אותם. גם כשמפקחות התריעו על מפגעים חמורים, ובהם כאלה שכבר אותרו בביקורי פיקוח קודמים, לא נמצא שהן בדקו בשיטתיות אם המפגעים אכן הוסרו, ולא נמצא שהאגף נקט אמצעי אכיפה כלשהם להסרתם.
ליקויים נוספים נמצאו בתחום החשוב העוסק בתקן כוח האדם. טיפול הולם בפעוטות, חינוכם ושמירה על שלומם מחייב כי לכל קבוצת פעוטות יוקצו די מטפלות אולם בדיקת דוחות הפיקוח האחרונים של 65 מעונות העלתה שב-18 מהם (כ-28%) מספר שעות העבודה שהוקצו לטיפול בפעוטות היה נמוך מהתקן שקבע האגף. גם במקרים אלה לא נמצא שהאגף קיים מעקב כדי לבדוק אם תוגבר כוח האדם בעקבות ביקור הפיקוח.

אי דיווח על עזיבות פעוטות

תחום נוסף אותו מציין הדו"ח הוא בקרה על דיווחי נוכחות. לפי ההסכם בין משרד התמ"ת ובין המעונות, על המעון להעביר בתום כל חודש דוח נוכחות עדכני של הפעוטות. מטרתו של הדו"ח היא בין השאר כדי שלא יועברו תשלומי סבסוד שלא לצורך בגין פעוטות שאינם שוהים עוד במעון.

משרד מבקר המדינה בדק את התנהלות האגף בנושא והעלה שבשנת הלימודים התשס"ט (ספטמבר 2008-יולי 2009) רק כ-7% מהמעונות העבירו את מלוא הדוחות, וכ-22% מהמעונות לא העבירו אף לא דוח אחד. במעונות שלא העבירו דיווחים, לא היה לאגף מידע עדכני בדבר עזיבות של פעוטות שניתן סבסוד בעבורם.
למרות העדר הדיווח כותב המבקר: "האגף לא נקט צעדים בגין ההפרה הגורפת והמתמשכת של חובת הדיווח כלפיו, אף שלפי ההסכם בין משרד התמ"ת למפעילי המעונות, הוא היה רשאי להקפיא העברת תשלומים אליהם לאחר שימוע שבו יטענו את טענותיהם".

תגובת משרד התמ"ת

"נושא מעונות היום והצהרונים, נמצא בעדיפות עליונה במשרד התמ"ת בשל חשיבתו העצומה לצמיחה הכלכלית במשק. ממצאי המבקר חופפים דו"חות שהתקבלו במשרד במסגרת הליך הביקורת הפנימית".

"מעונות היום והצהרונים קלטו השנה כ- 140 אלף פעוטות במסגרות השונות. כ - 90 אלף ילדים זוכים לסבסוד ממשלתי במסגרות אלו והן מאפשרות למעל מ-82 אלף אימהות לצאת בכל יום לשוק העבודה".

"נתונים אלו מראים גידול משמעותי ביחס לשנים קודמות והצפי הוא לגידול משמעותי נוסף בשנים הקרובות. על כן, תקציב מעונות היום והצהרונים גדל בשנה האחרונה בכ- 300 מיליון שקל, 100 מיליון שקל מתוכם נועדו להקמת מעונות חדשים, ו-100 מיליון שקל נוספים לשיפוץ ותיקוני ליקויי בטיחות. בימים אלה, מתקיימים דיונים בוועדה לזכויות הילד של הכנסת לקידום "חוק מעונות יום וצהרונים".

"החוק החדש, המצוי בהליכי חקיקה מתקדמים וכולל בחובו הסדרה כוללת ומלאה של תחום המעונות יום והצהרונים, מסדיר בתקנות, כללים וסעיפי חקיקה להסדרת הענף כולו. כניסת החוק לתוקפו, במידה ואכן תצא אל הפועל, תספק למשרד התמ"ת את הסמכות והכלים לפקח נכונה על מעונות היום והצהרונים ותבטיח רמת בטיחות, חינוך פדגוגי ותברואה בסטנדרטים גבוהים יותר, לרווחת הילדים וההורים כאחד".

"לעניין המגזר הערבי: המגזר הערבי אכן מתועדף מבחינת המשרד אך נתקל בבעיה עקרונית מוטל הרשויות המקומיות להקצאת קרקעות להקמת מעונות. אנו פועלים באופן נמרץ לתיקון הליקויים ולהסדרת תחום הגיל הרך בחקיקה".
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#