מדיניות של איפה ואיפה בחלוקת מלגות לתלמידים נזקקים - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מדיניות של איפה ואיפה בחלוקת מלגות לתלמידים נזקקים

מבקר המדינה: למשרד החינוך אין רשימה מסודרת של בתי הספר הזכאים למלגות

תגובות

משרד החינוך העניק ב-2009 115 מיליון שקל באמצעות הלוואות ומענקים לתלמידים וסטודנטים ולמשפחות תלמידים מרקע כלכלי נמוך כדי לסייע להם בלימודים. בדו"ח הביקורת, מצא מבקר המדינה "כשל יסודי" במנגנון חלוקת המלגות לסטודנטים, ומדיניות של "איפה ואיפה" בחלוקת הכספים לתלמידים הנזקקים בבתי הספר היסודיים.

ב-2009 העניק משרד החינוך סיוע של 49 מיליון שקל לסטודנטים ו-66 מיליון שקל לתלמידים באמצעות העברת תקציבים לבתי הספר היסודיים בהם לומדים תלמידים מרקע כלכלי חברתי נמוך.

האגף להכשרת עובדי הוראה במשרד מעניק מלגות והלוואות לסטודנטים במכללות להכשרת עובדי הוראה שעומדים בדרישות הסף כדי לסייע להם למממן את לימודיהם. הסטודנט יכול לבקש מהמשרד להסב את ההלוואה למענק, וכך לא להחזיר אותה, אך רק בתנאי שלמד ברצפיות בתוכנית הלימודים ולאחר הלימודים עבד לפחות למשך שנה אחת בהוראה, כאשר על כל שנה נוספת בעבודה בהוראה הסטודנט יכול לבקש כי המשרד יפדה עבורו הלוואה לשנת לימודים נוספת. בעוד שהאגף להכשרת עובדי הוראה מעניק את ההלוואות, אגף אחר במשרד - אגף בכיר לכוח אדם, אחראי לטיפול בהלוואות סמוך למועד הפירעון שלהם.

עם זאת, לפי המבקר במשך 20 שנה נצברו חובות למשרד האוצר בשל טיפול לקוי של משרד החינוך ואגף החשב הכללי בהלוואות המותנות לסטודנטים להוראה, וביולי 2010 החובות הסתכמו ב-110 מיליון שקל. לפי הביקורת, סטודנטים שנטלו הלוואה מהבנק הבינלאומי, על פי ההסדר עם משרד החינוך ב-2000-2005, לא פנו למשרד בתום הלימודים, והמשרד עדיין לא החליט אם עליהם להחזיר את ההלוואה במידה שהמשרד בוחר להפוך אותה למענק. לכן, הבנק לא יכול היה לפעול ושיעור ההלוואות שלא נפרעו והחובות גדלו. לפי המבקר, רק בשנת 2005 נגבו רק 49 מתוך 5,488 ההלוואות המותנות שניתנו באותה שנה ואילו 2,533 הלוואות הוסבו למענקים. רוב ההלוואות - 2,866, לא נגבו ולא הוסבו למענק.

צ`ציק דניאל

לפי המבקר, החשב הכללי ידע שחלק מהללוואות לא נפרעו והטיפול בהם נדחה משנה לשנה. למרות זאת, בעוד שבמשרד החינוך לא ניסו לטפל בהלוואות באמצעות קביעת הליך מסודר לאיתור הלווים ובקרה עליהם, רק לאחר 20 שנה ממועד הפירעון של חלק מהלוואות החל המשרד לנסות לאתר את הלווים, אך איתר רק חלק קטן מההלוואות, שהוסבו על ידי למענקים.

לפי המבקר, המשרד דחה מדי שנה את פירעון חלק גדול מהלוואות, לפעמים באופן אוטומטי, שחלקם נדחו במשך שמונה שנים. לפי המבקר, "ממצאי הביקורת מלמדים הן על העדר טיפול רציף של יחידות המשרד האחריות לנושא והן על תיאום מועט בין שני האגפים האחראים לכך. דרכי העבודה של המשרד מלמדות על כשל יסודי בטיפול בנושא כשבפועל, זרועו האחת לא הצליחה במשך שנים לגבות חלק ניכר מהחובות שנדרשה לגבות על פי נוהלי המשרד, ואילו זרועו השנייה המשיכה לתת הלוואות מותנות מבלי להפיק לקחים בנושא".

בנוסף, המשרד תומך בתלמידים מרקע כלכלי נמוך אמצעת מתן סיוע כספי להוריהם על מנת לממן ספרים, אביזרי לימוד וטיולים שנתיים. הכספים מועברים לבתי הספר עצמם, כשלפי הנחיות המשרד עליהם לאתר את התלמידים הזקוקים ביותר ולסייע להם.

מהדו"ח עולה שלמשרד אין רשימה מסודרת של בתי הספר הזכאים למלגות וכי הוא היקצה כספים לבתי ספר יסודיים ממלכתיים, ולבתי ספר המכונים "מוכר שאינו רשמי", רובם שייכים למגזר החרדי. עם זאת, לפי המבקר "הקצאת תקציבי המלגות לבתי הספר בחינוך המוכר שאינו רשמי שיקפה מדיניות של איפה ואיפה". כך, בשנת הלימודים 2008-2009 חילק המשרד מלגות בסך 12.6 מיליון שקל.

כל בתי הספר שנבחרו מהחינוך הממלכתי קיבלו את המענקים אך בזרם החרדי, בעוד ש-98% מבתי הספר במרכז החינוך העצמאי, המזוהה עם מפלגת אגודת ישראל מרקע כלכלי חברתי נמוך קיבלו את המענקים, רק 2% מבתי הספר בבעלות מעיין החינוך התורני, המזוהה עם ש"ס קיבלו את המלגות, וכך 32% מבתי ספר בזרם הזה מבעליות אחרות.

בנוסף, המבקר מצביע על ליקויים בהליכי תיעוד וקבלת החלטות של ועדת המלגות בתוך בתי הספר, שהיו אמורות לחלק את הכספים לתלמידים הנזקקים ביותר. חלקם אך לא עמדו בכללי המשרד, ורובם קיבלו החלטות שלא התבססו על אמות מידע, לא באופן מנומק.

בנוסף, בשנת הלימודים 2009-2007 העביר המשרד את הכספים לבתי הספר רק בתחילת שנת הלימודים הבאה, ולכן חלק מבתי הספר נדרשו לממן את ההוצאות מכספיהם עד שקיבלו את כספי המלגות.

ניר כפרי

ממשרד החינוך נמסר כי המשרד " תיקן חלק מן הליקויים עוד טרם בדיקת מבקר המדינה וממשיך בהשלמתם של יתר הליקויים. במסגרת הפקת הלקחים גיבש המשרד תוכנית עבודה לטיפול בהלוואות ישנות ובהלוואות חדשות. התוכנית הוגשה לאישור המנכ"ל. כמו כן, החליט המשרד על הקמתן של 3 ועדות חריגים, כאשר כל ועדה תעסוק בנושא מוגדר (ועדה לטיפול בנושרים, ועדה לטיפול בדחיית מועדי הפירעון, ועדה לפטור מהחזר ההלוואות).

"בעקבות הפקת הלקחים של המשרד מההתנהלות מול הבנק הבינלאומי, חל שינוי בנוהלי העבודה עם המעבר לבנק דיסקונט. החל משנה"ל תשע"א, מתבצעת גביית הכספים באופן אוטומטי על ידי הבנק".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#