דו"ח המבקר: פגמים במדיניות ההשקעה של אוניברסיטת תל אביב - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דו"ח המבקר: פגמים במדיניות ההשקעה של אוניברסיטת תל אביב

לינדנשטראוס: ההחלטה של ראש הוועד המנהל ליאורה מרידור לממש את תיק המניות של האוניברסיטה היתה בניגוד להמלצת ההנהלה

6תגובות

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס קובע בדו"ח שפורסם היום (ג') כי חלו פגמים במדיניות ההשקעות של אוניברסיטת תל אביב .

במארס 2009, סמוך לכניסתה לתפקיד של ליאורה מרידור לראשות הוועד המנהל ובעיצומו של המשבר הכלכלי, החליט הוועד למכור את המניות והאג"ח הקונצרניות בסיכון בהן החזיק המוסד.

ההחלטה התקבלה למרות התנגדות חריפה למהלך מצד חברי ועדת ההשקעות של האוניברסיטה, שכללה את היו"ר אמנון טיברג, אלדד תמיר, עמוס ספיר, ליאור ליידרמן, פרופ' יאיר אורגלר ופרופ' רוני עופר, שהתפטרתו בעקבות יישום ההחלטה (מאז כמה מהם חזרו לתפקיד).

מבדיקת הוועד המנהל של האוניברסיטה עלה כי אם האוניברסיטה היתה פועלת לפי עצת ועדת ההשקעות ולא היתה מממשת את הנכסים, היא היתה מרוויחה מההשקעות, נכון לספטמבר 2009 כ-70 מיליון שקל.

המבקר מציין כי ממצאי הבדיקה שלו מלמדים "שהגיו פגמים וטעיוות בהליכי הטיפול בנושא של האוניברסיטה, הוועד המנהל ומי שעמד אז בראשו". עוד מציין המבקר כי האוניברסיטה לא תיקנה את כל ההמלצות מבדיקתו הקודמת של מדיניות ההשקעה באוניברסיטה, וייתכן שאם היתה עושה זאת, כמה מהליקויים שהעלה בדוח היו נמנעים. לפי המבקר, מרידור גם לא דיווחה לוועד המנהל בעוד מועד לגבי בקשת חברי ועדת ההשקעות לדחות את ההחלטה לממש את נכסי האוניברסיטה עד לקיום פגישה בינה לבין יו"ר ועדת ההשקעות.

נכון לספטמבר 2009 ניהלה האוניברסיטה נכסים בסך 2.3 מיליארד שקל, מתוכם 1.9 מיליארד שקל נוהלו על ידי ועדת ההשקעות. רוב נכסי האוניברסיטה הם בקרנות צמיתות, כאשר קיימת התחייבות כלפי תורמי הכספים לעשות שימוש רק בפירות הקרן ולא בכספי הקרן עצמה. ההתחייבות הזאת, היתה אחת הסיבות להחלטה למכור את המניות והאג"ח של האוניברסיטה, כדי להימנע מפגיעה בקרן עצמה.

הנהלת האוניברסיטה המליצה כי ועדת ההשקעות תעבור להשקעות בטוחות יותר, בשל הפסדים שנגרמו בתיק ההשקעות של האוניברסיטה בעקבות המשבר הכלכלי, ומחשש לפגיעה בתקציב האוניברסיטה בעקבות כך.

ביונאר 2009 דנה ועדת ההשקעות בנושא, אך התנגדה למהלך וביקשה מההנהלה לדון מחדש בנושא. בישיבה נוספת של ההנהלה, בשהתתפות מנכ"ל האוניברסיטה ומסנכ"ל הכספים הוחלט להורות לוועדת ההשקעות להוריד את שיעור אחזקת המניות בתיק, ולא לממש את כל המניות והאג"ח. למרות זאת, ועדת ההשקעות החליטה שלא לרדת בשיעור אחזקת המניות בתיקי האוניברסיטה.

בניגוד להמלצת ההנהלה

מרידור קיבלה החלטה, בישיבת הוועד המנהל במארס 2009, לממש את כל תיק המניות והאג"ח, בניגוד להמלצות ההנהלה. מרידור הסבירה כי זאת בכך שנוסח ההחלטה שקיבלה ההנהלה יכול להתפרש כהורדת מרכיב המניות מתיק ההשקעות על ידי מכירת כולו. עם זאת, מנכ"ל האוניברסיטה, כתב למבקר כי ההחלטה היתה לצמצם את שיעור החשיפה למניות ולא למכור את התיק.

המבקר ציין כי אין מקום "לקיומו של פער כה גדול בין הדברים שהבינה מרידור לדברים שהבין המנכ"ל בהחלטה חשובה זו. על האוניברסיטה להקפיד לנהל רישום מדויק וברור של מהלך הדיונים כדי למנוע זאת".

ליאורה מרידור
יובל טבול

מרידור ציינה כי הסיכון לתיק ההשקעות היה גבוה מאוד: "לאור העבודה שערכו ירד באופן ניכר, והגיע לרמה בה ההפסד בערכו מחייב הזרמת כספים ממקורות אחרים", היא החליטה לקיים את הדיון בנושא, בו הוחלט לפרוע את כל המניות והאג"ח שבתיק.

לפי המבקר, בשעת קבלת ההחלטה היה לחברי הוועד המנהל מידע חלקי. חברי הוועד לא ידעו מה יתרת הקרונת לעומת יתרת ההשקעות ומהו הסכום שבסיכון, ומהן החלופות למימוש כל תיק ההשקעות במניות. הווועד גם לא ביקש לקבל פרטים כאלו.

המבקר מציין בביקורת כי ועדת ההשקעות היא הגורם "האמון לבחון את השקעות כספי האוניברסיטה ולהליט בעניין. לדעת המבקר, כשהחליט הוועד לקיים בעצמו את הליך ההחלטה היה עליו לבחון בדקדקנות את הנושא, כפי שנדרש מוועדת השקעות. לדרישה זו משנה תוקף כשהוועד עומד לקבל החלטה מנוגדת לזו של ועדת ההשקעות".

המבקר מצא פגמים בנושא ניהול ההשקעות באוניברסיטה, שחלקם נמצאו כבר בדו"ח הקודם שלו ולא תוקנו. למשל, אף שהאוניברסיטה גיבשה טיוטת נוהל לעבודת ועדת ההשקעות ב-2005 היא נכנסה לתוקף רק ב-2008. ומרות שב-2005 מונתה ועדה לקביעת נהלי ההשקעות שהיתה אמורה להגיד המלצות עד לספטמבר 2005, במועד סיום הביקורת באוקטובר 2010 היא עדיין לא הגישה את הנהלים.

בנוסף, חברי ועדת ההשקעות לא נדרשו לדווח על הקשרים העסקיים והחבריים שלהם לפני מינויים, והאוניברסיטה לא רשמה ברשם העמותות את רוב הקרנות הצמיתות שלה, צעד נחוץ כדי לאפשר פיקוח ציבורי עליהם. לינדנשטראוס ציין בדו"ח כי "במצב הנוכחי ספק רב אם מתקיים הפיקוח הציבורי הדרוש".

תגובת אוניברסיטת תל אביב

"בעקבות הנסיבות שהובילו לסיום כהונתו של הנשיא הקודם, האוניברסיטה בחנה מחדש את מערכת האיזונים בין חבר הנאמנים, הוועד המנהל והסנאט. בעקבות הלקחים שהופקו, נעשו שינויים בחוקת האוניברסיטה ובסדרי העבודה של ועדות המינויים, העולים בקנה אחד עם המלצות דוח מבקר המדינה".

"האוניברסיטה יישמה את המלצות הנוגעות לסדרי עבודה והשינויים המתחייבים בנוהל ההשקעות. ועדה מיחדת שהוקמה על ידי הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה בוחנת בימים אלו סוגיות הקשורות לניהול ההשקעות באוניברסיטה. לאחר פרסום מסקנותיה ואימוצן על ידי הות"ת, תפעל אוניברסיטת תל אביב ליישומן".

מרידור בחרה שלא להגיב לכתבה.

פרופ' צבי גליל מסר כי הוא מברך "על עבודתם הנאמנה של מבקר המדינה וצוותו. לדעתי יש להמשיך לחזק ולתקן את חוקת האוניברסיטה תוך ייצוג הולם לחבר הנאמנים, לסגל ולסטודנטים ולהנחיל בה מינהל תקין". תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#