הסטייקים לעובדים בוטלו - האוניות בנמל אשדוד מתעכבות

כך התנפחו עלויות "תמריץ הסטייקים" בנמל אשדוד ל-6 מיליון שקל בשנה

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב

אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד, מאט כבר כמה שבועות את פעילות נמל אשדוד, מה שידוע בכינוי "שביתה איטלקית". במקרה של חסן, הוא אינו שובת, הוא פשוט חוזר לפרמיות העבודה שהיו נהוגות בנמל בעבר, לפני שהעובדים החלו להאיץ בארבע השנים האחרונות את קצב העבודה שלהם, כתוצאה מסיבה כפולה: שינוי טכנולוגי שהוכנס לנמל והגביר את קצב העבודה, ובעיקר תמריץ הסטייקים.

תמריץ הסטייקים הוא מתנה שמקבל עובד בנמל שמגביר את תפוקותיו. מעבר לתפוקה מסוימת מקבל העובד תלוש מתנה למסעדת סטייקים אשדודית מפורסמת (הסירו דאגה מלבכם, המסעדה כשרה). המתנה שהונהגה ב-2008 היתה בסך של 300 שקל בחודש. בשנה יכול העובד להגיע ל"הכנסות מסטייקים" של 3,600 שקל.

תמריץ הסטייקים נחתם בין הנהלת נמל אשדוד, המונהגת כיום על ידי המנכ"ל שוקי סגיס והיו"ר יעקב רז, ללא ידיעת הממונה על השכר באוצר. זאת, למרות שבנמל אשדוד יש מנגנון קבוע של מתן תמריץ לעובדים לשם הגדלת תפוקות ("מועצות הייצור"). לא רק את הממונה על השכר שכחה הנהלת הנמל ליידע על התמריץ החביב. הנהלת הנמל שכחה גם להביא בחשבון את השינויים הטכנולוגיים שהוכנסו לנמל, ושהפכו את התפוקה שבגינה מקבלים העובדים את תמריץ הסטייקים שלהם לקלה מאוד להשגה.

כך קרה שתמריץ הסטייקים התנפח בתוך שלוש שנים מ-300 שקל לעובד בחודש, לכ-1,000 שקל לעובד בחודש השנה. כך קרה שההוצאה של הנמל על תמריץ הסטייקים גדלה מכ-600 אלף שקל ב-2008 לכ-6 מיליון שקל ב-2011. בשלב הזה גם דירקטוריון נמל אשדוד הבין כבר שיש לו בעיה, ופנה לקבלת אישור בדיעבד מהממונה על השכר לתמריץ הסטייקים. הממונה, כמובן, סירב. חסן, בתגובה, קבע כי התמריץ הוא חלק מהסכמי השכר, וכי הוא ישקול להשבית את הנמל על כך. בינתיים הוא פצח בשביתה האיטלקית שלו.

כמה דברים קרו בעקבות זאת. ראשית, נחשפה שוב השיטה הבעייתית שבעקבותיה מצליחים עובדי הנמלים להיהפך לשיאני השכר של המגזר הציבורי - שיטת הפרמיות, או התמרוץ עבור עודף תפוקה. בפועל, הפרמיות הן חלק מובנה משכר עובדי הנמלים, מאחר שהפרמיות שנקבעו להם הן כה נמוכות, שאין כל בעיה להשיג אותן. הראיה, שהתפוקה של הנמלים בישראל היא כ-22-23 מכולות לשעה. לשם ההשוואה, אפילו נמל פורט סעיד במצרים פורק 35-40 מכולות בשעה.

שנית, נחשפה שוב הגישה האגרסיבית של עובדי הנמלים, שאינם מהססים להשבית את הנמל (באופן מלא, או באופן חלקי - נקיטת עיצומים) בגין כל דבר כמעט. אף שתמריץ הסטייקים הוא חדש יחסית, ואף שברור כי הוא אינו מהותי לשכר העובדים - גם כך, עובדי הנמלים הם שיאני השכר במגזר הציבורי עם ממוצע של כ-22.5 אלף שקל בחודש בנמל אשדוד - ועל אף שברור שהוא ניתן בצורה לא תקינה, מבחינת חסן הסטייקים הם כבר זכות מוקנית. די בכך שהנהלת הנמל שילמה אותם לעובדים במשך כמה שנים, כדין או שלא כדין, כדי שאיש כבר לא יוכל לקחת את הסטייקים ממנו. גם לא במחיר הטלת הסגר ימי על ישראל.

שלישית, נחשפה שוב רמת הניהול הקלוקלת של המגזר הציבורי בכלל, ושל הנמלים בפרט. הנהלת הנמל היא זאת שבחרה לשלם לעובדים את תמריץ הסטייקים. היא בחרה לעשות זאת על אף השכר הגבוה של העובדים גם כך. היא בחרה לעשות זאת על אף שיש בידיה מנגנון רשמי לקביעת תמריצים לעובדים (מועצות הייצור בנמלים). היא בחרה לעשות זאת בהיחבא, מאחורי גבו של הממונה על השכר, והיא בחרה לשלם את התמריץ מבלי שהיא טורחת לעדכן את המדד שלפיו נקבע התמריץ, גם כאשר לנמל הוכנסה חדשנות טכנולוגית שהפכה את הפרמיה שנקבעה ללא רלוונטית יותר. כך, לאורך כל השנים, איבדו התמריצים בנמלים משמעותם, והפכו פשוט לחלק בלתי נפרד משכרם (העצום) של העובדים.

נמל אשדודצילום: אסייג אילן

רביעית, נחשפה שוב רמת הניהול הקלוקלת של משרד התחבורה את נמלי ישראל. רז, יו"ר נמל אשדוד, הוא בין האחראים לתמריץ הסטייקים - והוא גם בין המצדדים בהמשך התמריץ הזה בניגוד לעמדת הממונה על השכר. כפרס על תמיכתו בתמריץ הסטייקים, ובכלל על הצלחתו המועטה בקידום האינטרסים של ישראל בנמלים בשנים האחרונות (ראו את ההנפקה של מניות הנמלים ב-2010, שהעובדים התחייבו לה במסגרת הרפורמה בנמלים מ-2005, הנפקה שלא קרתה), הוא זכה משר התחבורה, ישראל כץ, להבטחה לכהונה נוספת כיו"ר במשך שלוש שנים.

חמישית, וזאת כבר הפתעה לטובה, התברר שיש תחרות מסוימת בין שני נמלי הים של ישראל. כך, העיצומים של חסן הביאו לכך שלקוחות רבים נטשו את נמל אשדוד ועברו לפרוק בנמל חיפה - לאחר שבשנים האחרונות התרחש תהליך הפוך, של מעבר לקוחות מחיפה לאשדוד, בגלל השיפור בתפוקות בנמל אשדוד. חסן, ככל הידוע, ניסה לרתום גם את עובדי נמל חיפה לשביתה האיטלקית שלו, כדי להשיג מנוף כוח בעיצומים, אבל בינתיים ללא הצלחה. ייתכן שבחיפה שמחו להחזיר לנמל אשדוד כגמולו ולהחזיר לעצמם חלק מהלקוחות שאיבדו בשנים האחרונות, ואולי הבינו בחיפה שהטלת סגר ימי על ישראל בגין סטייקים ששולמו שלא כחוק, זה בכל זאת קצת מוגזם.

רז מסר בתגובה כי "תמריץ הסטייקים" נחתם לפני כניסתו לתפקיד, וברגע שנודע לו עליו, ב-2010, הוא העביר אותו לבדיקת רשות החברות הממשלתיות. עוד נמסר על ידו כי נמל אשדוד מסייע לקידום ההנפקה, וכי הנמל השלים את כתיבת טיוטת תשקיף ההנפקה. את תגובתו של חסן לא ניתן היה להשיג.

מנמל אשדוד נמסר: "נושא עידוד הגברת התפוקות נמצא בבירור רשות החברות. הביצועים יוצאי הדופן של הנמל והצלחתו להתחרות בנמל חיפה מדברים בעד עצמן. החברה תפעל להמשך התחרות, והפיכת העובדים לאויב אינה שיטת ניהול נכונה בתנאי תחרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker