מחאת הכבאים: משחקי ליגת העל בכדורגל והופעות סוף הקיץ בסכנה

ועד לוחמי האש נלחם בנציב כבאות והצלה, ואת המחיר ישלמו אוהדי הכדורגל ובני הנוער הממתינים להופעות סוף החופש ■ הסלמת הסכסוך אף הביאה באחרונה את משטרת ישראל להצמיד לנציב אבטחה - בשל רמת איום על חייו שהוגדרה במשטרה בדרגה 3

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לוחמי אש
לוחמי אשצילום: אליהו הרשקוביץ

כחלק מן הסכסוך המתמשך בין ועד העובדים בנציבות כבאות והצלה לבין הנציב דדי שמחי, אישר היום (ב') בית הדין האזורי לעבודה לוועד לנקוט צעדים ארגוניים. הוועד הודיע כי לא יאפשר קיום של משחקי ליגת העל בכדורגל והופעות סוף הקיץ ברשויות המקומיות.

ההחלטה מעוררת חשש לגבי אפשרות קיומם של משחקי ליגת העל במחזור הראשון שמסתיים היום, ושל משחקי המחזור השני שאמורים להתקיים בסופ"ש הקרוב. זאת משום שהכבאים לא מתכוונים להופיע למשחקים ולאבטח אותם, כנדרש על פי תקנון התאחדות הכדורגל כתנאי לקיומם. במקביל, הודיעו הכבאים שלא יאבטחו את אירועי סוף הקיץ ברשויות המקומיות ברחבי הארץ, וגם במקרים אלה נראה שהעדרם ימנע קיום האירועים.

כבר יותר משנה מתקיימת בנציבות כבאות והצלה מלחמה בין הנציב, דדי שמחי, לבין יו"ר ועד העובדים, אבי אנקורי, הנתמך בהסתדרות. אנקורי טוען כי הנציב פוגע בהסכמי עבודה קיימים, בעוד שבהנהלת הנציבות טוענים שהוועד מנסה לנהל את הארגון - כפי שעשה במשך שנים. אנקורי התבטא באחרונה בנושא, ואמר כי "גובה הלהבות ילך ויגבה עד שהגורמים הרלונטים יתערבו וישימו סוף למחדל".

הדברים הגיעו לידי כך שמשטרת ישראל אף החליטה באחרונה להצמיד לשמחי אבטחה בשל רמת איום בדרגה 3 על חייו. האבטחה כוללת סיורים בביתו וכן בדיקה של רכבו על ידי חבלן. ההחלטה לאבטח את שמחי הגיעה בעקבות מידע שקיבלה המשטרה, ולא הנציבות עצמה.

המאבק בין הצדדים מגובה בהאשמות קשות מצד הגורמים השונים. בין היתר, טענו באחרונה אנשי הוועד שהנהלת הנציבות פוגעת בשי של העובדים לראש השנה. אלא שלמעשה נראה שמשרד האוצר הוא שמונע את העברת סכומי הכסף לקופת הוועד, משום שאינו מסכים להתנהלות שקופה, ומסרב להסביר כיצד מחולק השי לחג.

הוועד גם קיבל עד כה דמי רווחה בסך 4,000 שקל לעובד, בעוד שבאוצר לא מוכנים להמשיך להעביר יותר מ-1,000 שקל לעובד, כמקובל בכלל המגזר הציבורי. שמחי דווקא פנה לאוצר וביקש את שחרור הסכומים, אך בוועד נטען כי הנציב הוא שמעכב את ההעברות ופוגע בעובדים. בנוסף, התקוממו בוועד נגד דרישת הנציב לקבל עובדים חדשים שיש להם תעודת בגרות, תנאי סף בסיסי בכל השירות הציבורי.

מהנהלת הנציבות נמסר: "רק בישראל קורא ועד עובדים בגיבוי ההסתדרות למרד נגד מפקדים וקצינים וזה נראה נורמלי. לא מדובר במאבק של נציב כבאות מול לוחמי האש אלא במאבק על אופיו של מערך הכבאות וההצלה בישראל, ועל היכולת של קצינים ומפקדים לפקד על הכוחות.

"זו הפעם הראשונה בישראל שבה וועד עובדים לא מפגין נגד תנאי שכר, אלא מפגין על הרצון להמשיך להתערב בנושאים מבצעים. זה אותו הוועד שקרא לנציב הקודם שחר איילון להתפטר וגם לנציבים לפניו. אין בכוונת הנציב ומפקדי הכבאות לאפשר לאף גורם, כולל הוועד, להתערב בהחלטות מבצעיות וזאת מתוך הבנה שהאחריות מונחת על כתפיהם כמפקדים. צר לנו שהוועד עבר לאפיק חדש - פגיעה בציבור. מצב שבו וועד עובדים גורם לביטול ארועים ומופעים שעשרות אלפי בני נוער מצפים להם בשבוע האחרון של החופש הגדול, הנו מעשה של אבסורד שאין כדוגמתו באף מדינה בעולם".

כבאים במקום השריפה ברמת גן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker