22 אלף שקל בחודש, 17 אלף שקל או 11 אלף? תלוי איפה למדתם

בוגרי המכללות הטכנולוגיות במקצועות ההיי-טק אמנם משתכרים יותר מבוגרי מדעי הרוח או החינוך במוסדות האקדמיים - אך גם כמחצית משכרם של בוגרי אוניברסיטאות במקצועות ההיי-טק, וכ-5,000 שקל פחות בחודש לעומת בוגרי מכללות באותם מקצועות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המכללה הטכנולוגית באר שבע
המכללה הטכנולוגית באר שבעצילום: עמוס בן גרשום / לע"

השיח בשוק העבודה הישראלי בשנים האחרונות מתמקד בהכשרה מקצועית - ולא בהכרח אקדמית - לתחומים שבהם יש דרישה גדולה לעובדים. מסיבה זו נחטפים הנדסאים לשוק עוד לפני שסיימו את הבחינות החיצוניות שבהן הם מחויבים. מדובר בתלמידים שלומדים בעיקר במכללות הטכנולוגיות, הפועלות בפיקוח ובתקצוב המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית, או בקיצור מה"ט.

תחת מה"ט פועלות כיום 65 מכללות, בהן כ-30 מוסדות המתמקדים בחברה החרדית. תחומי הלימוד כוללים לימודי הנדסאות  אזרחית, הנדסת חשמל, הנדסת תוכנה, אדריכלות ועיצוב פנים, הנדסת תעשייה וניהול ועוד. המסלולים נלמדים לרוב במשך שנתיים או שלוש (כלומר, קצרים יותר מלימודים אקדמיים) - ועם השלמת כל חובות הלימודים מקבלים הבוגרים דיפלומה המסמיכה אותם לעסוק במקצועות הרלוונטיים.

על פי נתוני הכלכלן הראשי באוצר, ב-2016-2015 החלו ללמוד באותן מכללות כ-11,500 תלמידים, בעוד שבאוניברסיטות ובמכללות החלו ללמוד באותה שנה כ-45,000 סטודנטים. לשם השוואה, במכללות האקדמיות להוראה החלו ללמוד באותה שנה כ-7,500 סטודנטים.

באופן לא מפתיע, הכנסתם החציונית של בוגרי מה"ט גבוהה יחסית להכנסתם של עובדים ללא השכלה על תיכונית - כ-8,800 שקל בחודש לעומת 2,000 שקל פחות (6,800 שקל בחודש) עם תעודת בגרות בלבד. עם זאת, בהשוואה לבוגרי אוניברסיטאות הרי שבוגרי מה"ט משתכרים 2,500 שקל פחות בכל חודש, וגם מול בוגרי המכללות שכרם נמוך ב-1,500 שקל בחודש.

לצד זאת, מצבם של בוגרי מה"ט טוב יותר מלא מעט מבוגרי המוסדות האקדמיים. כך למשל, דיפלומה ממה"ט במגמות הליבה (הקשורות לתחום ההיי-טק) תניב שכר של 11,700 שקל בחודש - גבוה משכרם של בוגרי תואר במדעי הרוח מהאוניברסיטה או מבעלי תואר אקדמי בהוראה. זהו שכר דומה לבוגרי משפטים או מינהל עסקים מהמכללות האקדמיות, העומד על 200 שקל יותר בחודש בלבד.

מנגד, בוגרי מה"ט, גם בעלי הדיפלומה שבהם ומי שלמד במגמות הליבה, משתכרים כמחצית מבוגרי מקצועות ההיי-טק באוניברסיטה (22,300 שקל בחודש); ובכ-5,000 שקל פחות מבוגרי מכללות בתחומי ההיי-טק המשתכרים כ-17 אלף שקל בחודש.

על פי נתוני הכלכלן ראשי, הכשל הגדול של מה"ט הוא השיעור הנמוך של מקבלי הדיפלומה. רק 50% מבין המתחילים את הלימודים גם מסיימים את כל המסלול - כלומר, כמחצית ממי שהחלו לימודים במה"ט לא קיבלו בסופו של דבר דיפלומה, מה שפוגע בסופו של דבר בשוק העבודה כולו. מעבודות שנערכו במינהל מחקר וכלכלה במשרד העבודה ניתן לחלק באופן גס את מי שהחלו בלימודים אך לא קיבלו דיפלומה לכ-65% שהשקיעו בלימודים פרק זמן משמעותי (יותר משנה) ויצאו ללא דיפלומה, ול-35% שעזבו את הלימודים תוך פחות משנה. 

ממצא חשוב העולה מהנתונים הוא כי קיים מעבר משמעותי בין לימודים במה"ט ללימודים באקדמיה. כך, מבין בוגרי מה"ט שנבדקו – לכ-20% היה גם תואר אקדמי ו-8% היו סטודנטים במוסדות אקדמיים ב-2013, השנה האחרונה שלגביה קיימים נתונים בבסיס הנתונים. כלומר ללא מעט מבוגרי מה"ט מדובר במקפצה ללימודים אקדמיים, מה שמעלה את הכנסתם.

לדברי הכלכלן הראשי באוצר, הממצאים העולים מהמחקר מספקים תמיכה למדיניות לחיזוק המכללות הטכנולוגיות והנגשתם לקהלים נוספים - שכן למכללות מה"ט תפקיד חשוב בהכשרת צעירים לשוק העבודה, ובפרט צעירים המגיעים במידה רבה מרקע חברתי-כלכלי חלש יחסית. לצד זאת, יש לשים לב כי הנתונים מעידים על שיעורי אי-דיפלום גבוהים מאוד במה"ט (סביבות 50%), וזאת כאשר ההכנסה של מי שלמדו במה"ט אך לא קיבלו דיפלומה נמוכה. נושא זה מחייב התייחסות מעמיקה, שכן ללימודים ישנה עלות משמעותית (בעיקר במונחי זמן והשקעה), והמערכת אינה יודעת בוודאות מראש אלו מהתלמידים ישלימו את לימודיהם בהצלחה ואלו יעזבו ללא דיפלומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker