אחרי התעשייה האווירית: גם עובדים בנמל אשדוד מתפקדים לליכוד

עובדי נמל אשדוד החלו באחרונה להתפקד באופן מאורגן למפלגת השלטון ■ ההשראה למהלך מגיעה כנראה מוועד התעשייה האווירית, בימים שבראשו עמד חיים כץ, כיום שר הרווחה ■ חברי ההתאגדות החדשה כבר פוגשים בכירים בליכוד ■ למהלך אין קשר ברור לרפורמה בנמל

טלי חרותי-סובר
נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג
טלי חרותי-סובר

ללא כל קשר לרפורמה או לכל תחום התנהלות אחר בנמל אשדוד - אנשי הוועדים החזקים בנמל, ועד התפעול ווועד ציוד מכני, עוסקים בהחתמה אינטנסיבית של עובדים ובני משפחותיהם לליכוד. התהליך החל לפני שבועיים, ועד היום התפקדו 678 איש, לטענת פוקדים בנמל.

ועדי הנמל מספרים כי ההתעניינות גדולה גם מחוץ לנמל, ושהם מקבלים לא מעט פניות גם ממקומות עבודה אחרים. ההסבר להתפקדות הפתאומית הוא יצירת קבוצת לחץ מאוחדת לצרכי השפעה וכוח. לדברי הוועדים, אין כל קשר בין ההתאגדות למתרחש בימים אלה בנמל, וכי ההשפעה שהם מבקשים לעצמם הרבה יותר רחבה מהעבודה בנמל.

במובנים רבים פונים אנשי הנמל למודל שעוצב כבר לפני שנים על ידי אנשי התעשייה האווירית, אז עמד בראשם מזכיר הוועד דאז והיום שר הרווחה העומד בפני כתב אישום, חיים כץ. במהלך שנים רבות ניווט כץ את עובדי התעשייה האווירית - כ-13 אלף איש - והפך אותם לקבוצת לחץ משמעותית במרכז הליכוד, שהיא מרכז הכח שלו. על פי דו"חות מבקר מדינה ואחרים, הוסעו העובדים לקלפיות כדי לבחור בכץ, שאכן זכה לא פעם במקומות גבוהים ברשימת הליכוד.

אנשי נמל אשדוד, 1,300 עובדים בסך הכל, רוצים גם הם להפוך לקבוצה שיש להתייחס אליה, וכבר החלו להיפגש עם בכירים בליכוד, בהם שרים וטוענים לכתר מול ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לדברי מקורבים להתאגדות החדשה הם מעוניינים להשפיע הן בתחום המפלגתי – למשל על ידי סיוע לבחירת פונקציונרים במפלגה - והן במישור המקומי, בעזרת השפעה על הבחירות המקומיות, וכמובן בתחום הארצי, דרך מרכז הליכוד.

"כבר הוכחנו שאנחנו יודעים לעבוד", אמר גורם בכיר בהתאגדות החדשה, כשהוא רומז למשל על המעבר לארגון העובדים הההסתדרות הכללית ללאומית, כמחאה על פעילותה של ההסתדרות הכללית, שלא תאמה את ציפיותיהם מול ההנהלה. ואולם המהלך הזה נבלם אז על ידי בית הדין לעבודה, שקבע כי לא מחליפים ארגון יציג במהלך משא ומתן על רפורמה. בנמל הבינו כי ניתן לאגד את העובדים להשפעה במקומות רחוקים יותר. "זו רק ההתחלה", אומרים חברים בהתאגדות, "אנחנו רצים למרחקים ארוכים. זו תהיה קבוצה שתכלול אלפי אנשים, שתוכל לעזור לקבוצות אחרות, וכמובן להשפיע".

בניגוד לבכירים אחרים בליכוד, את שר התחבורה, ישראל כ"ץ, הם עוד לא פגשו. עם זאת, לדבריהם, "הוא לא צריך לדאוג". הקשר ברור – כ"ץ הוא זה שהחליט על הקמת הנמלים הפרטיים בחיפה ובאשדוד במסגרת הרפורמה העתידית, שהסכם העקרונות שלה עדיין לא נחתם באשדוד. אם תוצאותיה לא ישאו חן בעיני העובדים, הוא עלול לשלם את המחיר במרכז הליכוד.

שר הרווחה, חיים כץ
שר הרווחה, חיים כץ. התווה את המודל בימיו כראש ועד עובדי התעשייה האוויריתצילום: אוליבייה פיטוסי

הסכם העקרונות: מתווכחים על רציפים 25-24

בשלב זה כאמור, ובניגוד להסכם העקרונות שנחתם לפני כחודשיים בנמל חיפה, הסכם העקרונות באשדוד מתמהמה. בשבועות האחרונים נרשמו פגישות אינטנסיביות בין הנהלה הנמל לעובדים. מקורות הבקיאים בנושא המשא ומתן מדווחים על התקדמות יפה, ולדבריהם המחלוקת היא על השימוש ברציפים 25-24. עובדי הנמל דורשים שרק להם יותר להשתמש בהם, ולא למדינה (כאזור אחסון למשל) או לנמל החדש המוקם בימים אלה, שיתחיל לפעול ב-2021 ואולי אף קודם לכן. 

העובדים סבורים שאת הרציפים האלה צריך לפתח משקיע אסטרטגי, ולא קופת הנמל, ודורשים כי חתימת הסכם העקרונות תהיה תלויה במציאת משקיע. התהליך אמור להיות הפוך: הסכם עקרונות נחתם, המדינה מודיעה כי הנמל יוצא לתהליך הפרטה, ואז מתחיל החיפוש אחרי המשקיע האסטרטגי. העובדים מבקשים להפוך את הסדר, ולא ברור אם הדבר אכן יכול לקרות.

באשר לנושאים האחרים, חילוקי הדעות מצטמצמים על פי העקרונות שנחתמו בנמל חיפה, עם התאמה לצורכי הנמל באשדוד. גם באשדוד תוצע תוכנית פרישה מרצון, בעיקר לעובדי דור א' היקרים, שתסתכם בכ-2מליון שקל לעובד בשל פנסיית גישור יקרה שיקבלו עובדים. עדיין לא ברור מה יהיה מספר העובדים שיצאו לפרישה מרצון.

בנוסף, יקבלו העובדים בונוס הפרטה, ויסכימו לעקרונות התייעלות בעבודה כמו ביטול  משרות פיקטיביות ותשלום על שעות אפקטיביות ולא על משמרת שבחציה הם כלל לא עובדים. כאמור, גם הנמל באשדוד יצא למכירה, והעובדים מקווים כי המשקיע האסטרטגי כבר בדרך. בשבועות האחרונים נרשמת בנמל בדרך כלל עבודה כסדרה, אך לא מן הנמנע כי רגע לפני החתימה עוד ינסו העובדים לבדוק את הגבולות, ויפריעו את מהלך העבודה התקין. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker