חברות הסלולר יוצאות למלחמה - על העובדים המצטיינים

כניסתן של שתי מפעילות חדשות לענף הסלולר מתחילה לתת את אותותיה גם בשוק העבודה. בכירים, אנשי מקצוע ובעלי ניסיון שעובדים בחברות מתחרות צפויים לקבל שיחת טלפון - שתשפיע על רמות התגמול בחברות הוותיקות. כמה מהם כבר קיבלו הצעות מפתות

עידו סולומון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו סולומון

>> התאריך 12 באפריל השנה היה יום חגיגי במשרד התקשורת השנה. לאחר סיום מכרז תדרי הסלולר, העניק שר התקשורת משה כחלון רישיונות לשתי חברות סלולר חדשות: מרתון-מובייל, שבבעלות חזי בצלאל, המחזיק בישראל באקספון 018 לשיחות בינלאומיות, ומירס, שנהנית ממספר לקוחות לא מבוטל, בהם צבא הגנה לישראל. מירס אמנם מחזיקה ברשת סלולרית אך היא מיושנת. בעקבות הזכייה במכרז התדרים תעבור החברה לעבוד בטכנולוגיית GSM, שמשרתת את שלוש החברות הגדולות.

כחלון הירבה לפזר הצהרות על ההשפעות מרחיקות הלכת של המהלך. לצד ההזדמנויות לצרכן והורדת המחירים, בלטה הערכתו שכל מפעילה חדשה עתידה להעסיק כ-4,000 עובדים. "זו תנופה אדירה לשוק", אמר. המספר לא הגיע מהאוויר. שלוש המפעילות הקיימות מעסיקות 4,300-7,500 עובדים, והשר הניח כי שתי החברות החדשות יזדקקו למספר דומה של עובדים.

ביום שאחרי ההודעה מיהרו מנהלי החברות החדשות להסתגר בחדרי הישיבות. איש לא היה מוכן לחשוף את תוכניות גיוס העובדים העתידיות. משיחות שערך TheMarker עם בכירים בשוק התקשורת בהווה ובעבר, עולה כי המספר שנקב השר אינו מדויק. בתרחיש האופטימי, בהנחה שהמפעילות החדשות יחדרו בהצלחה לשוק, יגדל הענף בכמה מאות עובדים בשלוש השנים הקרובות, וב-1,500-2,000 משרות נוספות בתוך חמש שנים.

המרוויחים הגדולים והמיידיים מן המהפכה הם המנהלים והטאלנטים של ענף הסלולר שמוצאים את עצמם בימים אלה מחוזרים במיוחד. "החברות החדשות צריכות את האנשים הטובים והמנוסים ביותר", אומר חיים רומנו, לשעבר מנכ"ל אלעל וממקימי פרטנר, שבה הקים את שירות הלקוחות ושימש משנה למנכ"ל. "בין אם זה בתחומי ההנדסה והתפעול, או שיווק ומכירות - החברות החדשות נכנסות לשוק קשה, וצריכות להביא תוצאות בזמן קצר. הן לא יכולות להרשות לעצמן אנשים חסרי ניסיון, ולכן בעלי תפקידים וותק בתחום יהיו מבוקשים מאוד בזמן הקרוב. אני מכיר כמה שכבר קיבלו הצעות".

חזי בצלאל, משה כחלון ופטריק דרהיצילום: וקנין עופר

נערכים לגניבת טאלנטים

מירס ומרתון-מובייל נכנסות לתחרות בתנאים לא פשוטים. סלקום, פלאפון ופרטנר הן חברות מבוססות, בעלות מתח רווחים גבוה ונזילות שתאפשר להן להילחם בניסיונות החדירה לשוק. מדובר בחברות המעסיקות אלפי עובדים, מנהליהן מתוגמלים היטב והן מעסיקות מאות אנשי מקצוע מיומנים בכל התחומים הרלוונטיים.

אורן מוסט, נשיא ומנהל התפעול הראשי בגולן טלקום, שהתחרתה במכרז ופרשה, היה ממייסדי סלקום והמשנה למנכ"ל. לדבריו, הסיכוי להבקיע את השוק על ידי שימוש במודל הארגוני הקיים קלושים עד אפסיים. "כדי לחדור ולשרוד המפעילים החדשים יצטרכו לעבוד במודל ניהול רזה, אפילו אנורקטי, מכל בחינה שמשפיעה על התקורות, וזה כולל גם את המרכיב האנושי", אומר מוסט. "המבנה הארגוני של המפעילות החדשות חייב להיות שונה במהותו: פחות יחידות ארגוניות, פחות מנהלים בכל הדרגים, וכל אחד מהם יהיה אחראי לתחומים רחבים - להבדיל מההתמחויות המוגדרות כיום".

הדגשים של הניהול האנורקטי, כהגדרת מוסט, שונים, עם זאת, מחברה לחברה. מירס היא חברת סלולר קיימת, המעסיקה 1,100 עובדים, כ-600 מהם בחטיבת שירות הלקוחות. ואולם מאחר שתעבור לטכנולוגיית GSM היא תזדקק בשלב ראשון לכוח אדם טכנולוגי מוכשר ומיומן. מרתון-מובייל, לעומת זאת, מוקמת כחברה חדשה יש מאין. בבעלות הקבוצה נמצאת אמנם אקספון 018, הפועלת בתחום השיחות בינלאומיות, אך מדובר בשחקן קטן יחסית, המחזיק ב-4% בלבד מהשיחות היוצאות והנכנסות לישראל. מרתון-מובייל תיאלץ לתגבר את עצמה באופן מיידי ברוב בעלי התפקידים שיש בכל חברה.

שתי החברות יזדקקו לביסוסה של שדרה ניהולית חזקה שתוכל להוביל ולשאת את קשיי ההקמה. לדברי רומנו, תחומי ההנדסה, הטכנולוגיה והלוגיסטיקה יאוישו ראשונים, ואחריהם השיווק, השירות והמכירות. להערכתו, אותם בכירים לא יגיעו רק מהמפעילות הקיימות. "יש בישראל מספיק אנשים שעברו לפחות הקמה של חברה סלולרית אחת ונמצאים היום במקומות אחרים", אומר רומנו.

כמוך, למשל. האם כבר קיבלת הצעה?

"אין תגובה".

אל מול הדברים של רומנו מודים בכירים בסלקום, בפלאפון ובפרטנר כי קיים חשש אמיתי מבריחת מוחות, והחברות נערכות לאפשרות שיצטרכו לשפר תנאים לבעלי תפקידי מפתח שיקבלו הצעות מהמתחרים החדשים. "אין ספק שהתחרות לא תהיה רק על הלקוח אלא גם על הטאלנטים של התחום", אמר בכיר באחת מחברות הסלולר. "יכול להיות שיהיו כאלה, לאו דווקא מהדרג הבכיר ביותר, שיקבלו הצעה לקידום מקצועי וזה יקרוץ להם. אני לא צופה נטישה מסיבית, אבל יהיו מעברים".

אורן מוסט דווקא לא בטוח שיש סיבה לדאגה: "המפעילים החדשים צריכים להיערך מהיום למחר, ורוב מוחלט של העובדים בתפקידים הרלוונטיים חתומים על סעיף אי תחרות לפחות לחצי שנה. מעבר לזה שהחדשות לא יוכלו להתחרות ברמות השכר המקובלות בענף כיום. לעומת זאת, הן תוכלנה להציע את האתגר שבלבנות חברה מאפס".

"החברות החדשות צריכות מעטפת מקצועית מיומנת", אמר בכיר אחר בשוק התקשורת. "אחד הפתרונות הוא לחבור לחברה זרה, שתיכנס כשותפה ותעשה מעין אאוטסורסינג של הניהול, לפחות בשלב הראשון. מישהו הרי עזר לבעלי מרתון לגבש את ההצעה למכרז - כך היה עם סלקום, כשבשלבים הראשונים רוב עבודת הניהול היה של אנשי בל סאות' האמריקאית, שהקימה את החברה בישראל עם קבוצת ספרא".

המרוויחות הגדולות: חברות למיקור חוץ

אחרי גיוס המנהלים הראשונים תגויס ליבת החברה: אנשים טכניים, מהנדסים ואנשי לוגיסטיקה ותפעול. לדברי רומנו, להבדיל מהמצב לפני עשר שנים, כשהוקמה פרטנר ולא היה בשוק כוח אדם מיומן בתחום ה-GSM, כיום יש לא מעט מהנדסים שמכירים את הטכנולוגיה ועובדים בחברות היי-טק. "אחרי כ-20 שנה של פעילות סלולרית בארץ יש הרבה אנשים שיכולים לתרום מניסיונם", אומר רומנו.

מוסט סבור שהמרוויחים הגדולים יהיו דווקא חברות שנותנות שירותי מיקור חוץ: "ראינו בתערוכת הסלולר האחרונה בברצלונה שמדובר במגמה עולמית", הוא אומר. "יצרני התשתיות והטכנולוגיה מציעים פתרונות אאוטסורסינג לחלק לא מבוטל מהפונקציות שנעשו עד כה בתוך הבית. יכול להיות שהמפעילות החדשות יהיו החלוצות, והחברות הוותיקות ילכו בעקבותיהן".

אתגר נוסף שאיתו יצטרכו להתמודד המפעילות החדשות יהיה לפרוס כ-2,500 אתרי אנטנות לרשת ה-GSM החדשה ברחבי הארץ. למירס יש לצורך כך כבר כ-800 אתרים מוכנים, אך שתי החברות יזדקקו לידיים עובדות כדי להגיע לפריסה הנדרשת בתוך חמש שנים. "מדובר בבשורה בעיקר לקבלנים המתמחים בהקמה ובתפעול של אתרים כאלה", אומר מנהל בכיר בענף הסלולר. "עם זאת, בהתחשב בעובדה שבשנים האחרונות לא היה צורך בהקמת מאות אנטנות בו זמנית, כוח האדם בתחום הצטמצם. סביר להניח שנראה גיוסים גם בענף הזה, אך לא מדובר ביותר מעשרות עובדים ומהנדסים".

להוריד את נקודות החיכוך עם הלקוח

המסה העיקרית של כוח האדם בחברות הסלולריות כיום היא במערכי השירות והמכירות, המעסיקים אלפי נציגים. כדי להיצמד למודל הרזה יצטרכו החברות החדשות להיות יצירתיות במיוחד. מספר הנציגים שיעסיקו ייגזר מאחוזי החדירה שלהם לשוק.

מירס מצוידת כבר היום במערך של כ-600 נציגים, אך תצטרך לעבות אותו כדי להתמודד עם התרחבות מעגל הלקוחות הצפוי. מרתון-מובייל חתמה מבעוד מועד על חוזה עם חברת דואר ישראל לשיתוף פעולה ברמה שיווקית ולוגיסטית. הדואר יהיה למעשה חזית השיווק והמכירות של החברה בשלב הראשון, אך כדי לתת שירות ותמיכה יידרש מערך נוסף שיעמוד בפני עצמו.

שתיים מהחברות הגדולות בישראל שמספקות שירותי מיקור חוץ למוקדי שירות אישרו ל-TheMarker שקיבלו פניות משתי המפעילות החדשות לגבי אפשרויות שיתוף פעולה, אך לא צוין היקף העובדים.

חיים רומנו: "אני לא יודע אם יש חברות מיקור חוץ שמסוגלות לתת שירות ברמה של עובדים שמהווים חלק מהארגון שלך, שהם לויאלים ומחויבים. בסופו של דבר, זה הקו הראשון מול הלקוח. בפרטנר התחלנו עם מיקור חוץ ואז החזרנו את הנושא הביתה כשהבנו שמדובר בערך מוסף אמיתי".

"שתי המפעילות החדשות ינסו לפשט תהליכים ולהוריד משמעותית את מספר נקודות החיכוך עם הלקוח כדי להשתמש בפחות כוח אדם", מסכם מוסט. "היום, למשל, יותר מ-50% מהשיחות שנכנסות למוקדי שירות הם של לקוחות שלא מבינים את החשבונית. אם תפשט את החשבונית, תוריד את מספר השיחות ותוכל להסתפק בפחות אנשים. לא מדובר בשינויים קוסמטיים אלא בתפישה שונה לחלוטין של הצרכן וצרכיו".

ממירס נמסר: "בעקבות הזכייה צפויה מירס להשיק בעוד כשנה את הרשת החדשה. בעקבות כך צפויה החברה להרחיב את מאגר לקוחותיה, ובאופן טבעי גם את מצבת כוח האדם".

ממרתון-מובייל נמסר: "במסגרת תהליך בניית החברה הסלולרית החדשה תגייס הקבוצה בכמה שלבים עובדים בתחומים שונים. החברה רואה חשיבות בבניית מערך כוח אדם איכותי ויצירתי ותספק מקום עבודה מועדף עם ערך מוסף גבוה ביותר מבחינה חברתית".

themarker.com@career

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker