הסכם בין תאילנד לישראל: עובדי החקלאות יגויסו באמצעות ארגון ההגירה של האו"ם

ארגון ההגירה יגבה 1,700 דולר מעובד לעומת 7,000-10,000 דולר שדרשו חברות כוח אדם

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

הסכם בילאטרלי נחתם אתמול בין ממשלות תאילנד לישראל להסדרת גיוס עובדים זרים לעבודה חקלאית בישראל. ההסכם, שנחתם לאחר עיכובים רבים, קובע כי העובדים התאילנדים יגויסו ישירות באמצעות הממשלות כשאת הגיוס ינהל ארגון ההגירה של האו"ם IOM.  רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים מסרה, כי ההסכם ייושם כבר בחודשים הקרובים.

עוד נאמר בהודעת רשות האוכלוסין וההגירה כי גיוס העובדים הזרים באמצעות חברות כוח האדם, הגובות על פי העדויות דמי תיווך בסך  7,000-10,000 דולר מעובד, ייפסק מייד עם תחילת ביצוע ההסכם הבילאטרלי. לפי החוק  הישראלי, רשאיות חברת כוח האדם לגבות עד 1,700 דולר לעובד, וזה צפוי להיות הסכום שייגבה מהם על ידי ארגון ההגירה של האו"ם שיבצע בפועל את הגיוס.

לניהול המשא ומתן עם ממשלת תאילנד היו שותפים בישראל רשות האוכלוסין וההגירה, משרד החוץ, הג'וינט, משרד האוצר ומשרד החקלאות. לפי החלטת הממשלה יגויסו עובדים זרים לעבודה בחקלאות בישראל רק ממדינות עימהן ייחתם הסכם זהה להסכם שנחתם על ממשלת תאילנד.

בשבוע הבא ייצאו נציגי רשות ההגירה לתאילנד על מנת לסכם נוהלי עבודה סופיים כשהכוונה ליישם את ההסכם כבר בחודשים הקרובים או לכל המאוחר עד סוף 2011. יצוין כי כבר ב-2007 החליטה הממשלה למסור את גיוס העובדים הזרים לידי ארגון ההגירה של האו"ם אך ביצוע ההחלטה נתקל בקשיים רבים, שאינם קשורים לישראל, ויישומו נדחה משנה לשנה.

לישראל מגיעים מדי שנה  3,000-5,000 עובדים זרים בחקלאות, המחליפים במשקים החקלאיים עובדים שסיימו תקופת העסקה של 5 שנים וחוזרים לתאילנד. ב-2011 ניתנו ל-5,000 בעלי משקים חקלאיים 26,000 היתרי העסקה של עובדים זרים.

מנכ"ל רשות ההגירה אמנון בן עמי הביע סיפוק מחתימת ההסכם והביע את ביטחוני כי ההסכם יהיה בסיס למנגנון בקרה ופיקוח על הנעשה בתחום העסקת עובדים זרים בחקלאות ויאפשר העסקה הוגנת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker