יאיר סרוסי: "האמא היהודיה רוצה שהבן שלה יהיה רופא, אבל הערבים נכנסים לרפואה" - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יאיר סרוסי: "האמא היהודיה רוצה שהבן שלה יהיה רופא, אבל הערבים נכנסים לרפואה"

(עדכון) איימן סייף בוועידת העסקים הערבית: "אם ישראל רוצה להגיע לצמיחה של 6%-7% לשנה - היא חייבת להקצות תקציבים לערבים ולחרדים"

25תגובות


יאיר סרוסי , יו"ר בנק הפועלים, אמר בוועידת העסקים הערבית שנערכה היום (ד') בנצרת כי הבנק הולך להשקיע רבות במגזר הערבי ישראלי בשנים הקרובות.  “בשנה שעברה המכון הישראלי לדמוקרטיה פרסם דו"ח על המגזר הערבי, לצד דו"חות אחרים שהתפרסמו בנושא עולות שתי תופעות: מצד אחד קיים פער ברמת התעסוקה וברמת ההכנסה לנפש במגזר הערבי מול המגזר היהודי; מצד שני, קיים נתון מעודד של צמצום הפער בתחומי ההשכלה וההכשרה. לכך צריך להוסיף שהאוכלוסייה הערבית צעירה ברובה והמשמעות של כך היא שיש כאן פוטנציאל עסקי", אמר סרוסי.

סרוסי הוסיף כי "אם רמת ההכנסות של גברים ונשים ערבים במגזר הערבי תהיה שווה למגזר היהודי זה יהווה פוטנציאל של מיליארדי שקלים".

 יו"ר בנק הפועלים ציין את העלייה ברמת ההשכלה בקרב ערביי ישראל בשנים האחרונות "מדובר בעלייה של פי 9 בשנים האחרונות קרוב מאוד לממוצע של כלל האוכלוסיה בישראל. מספר האקדמיים הערביים הולך ועולה. גם החדירה לשוק העבודה של ערבים ישראלים הולכת וגוברת, קודם כל בתחום הרפואי, כל אמא יהודיה רוצה שהבן שלה יהיה רופא אבל מי שדווקא נכנסים לתחום הם עובדים מהמגזר הערבי".

אייל טואג

סרוסי הוסיף  כי המגזר העסקי הערבי עובר שינוי מהותי "ישנה התבגרות ברמת הניהול ומעבר מחברות משפחתיות לחברות ציבוריות, זהו שינוי דרמטי. כיום בנק הפועלים מפעיל 19 סניפים באוכלוסייה הערבית, מתוכם שישה נפתחו בשנתיים האחרונות. בשנתיים הקרובות נפתח עוד חמישה סניפים".

סרוסי ציין כי הוא מודע לתחושת הביקורת, התסכול והקושי האישי שחווים רבים במגזר הערבי הישראלי, מה שמונע מהם לחדור ביתר שאת למגזר העסקי הישראלי. עם זאת הוא מאמין שהדבר משתנה. “הסקטור העסקי הישראלי מתחיל לגלות את הפוטנציאל במגזר הערבי. אנחנו נמצאים כאן כי יש כאן פוטנציאל לצמיחה מהירה מאשר אוכלוסיות אחרות". סרוסי ציין כי האחריות מוטלת גם על המגזר הערבי הישראלי עצמו. “ההזדמנות במגרש שלכם. בתחילת שנות ה-90 הייתי מעורב בתוכנית 'יוזמה' הממשלתית להקמת קרנות הון סיכון ישראליות. ב-96' וב-97' שוק ההון האמריקאי התחיל לעלות והיו גל של הנפקות ומיזוגים שעזרו לקרנות הון סיכון להצליח. בסוף שנות ה-90' היה את גל המפעלים הקיבוציים. אנחנו מאמין שההזדמנות של המגזר הערבי כיום היא רבה".

אבי חפץ: רק 0.1% מכלל היצוא של מדינת ישראל מגיע מהמגזר הערבי

"ישראל מובילה ביצוא טכנולוגיות מים, תקשורת, ניו מדיה, מזון ומכשור רפואי. אבל המגזר הערבי לא הגיע לנקודה שהיינו רוצים שיגיע אליו", כך אמר אבי חפץ, מנכ"ל מכון היצוא.

חפץ אמר כי "המגזר הערבי הוא מייצר ולא מיצא ולכן החלטנו יחד עם הרשות הכלכלית במשרד ראש הממשלה להתחיל בתוכנית ששמה 'תבל' כדי לאתר חברות שיש להן פונטציאל יצוא לצאת לעולם הגלובלי".

איימן סייף: אם ישראל רוצה להגיע לצמיחה של 6%-7% לשנה - היא חייבת להקצות תקציבים לערבים ולחרדים

מנכ"ל מכון היצוא אמר כי "המגזר הערבי מייצא סכום של 30 מיליון דולר, זה 0.1% מכלל היצוא של מדינת ישראל. זה היה גם פחות לפני שהתתחלנו. זה לא קל להכשיר חברות ערביות שייצאו ולא רק ייצרו. זה לא קל במציאות הנוכחית. גם חברות ישראליות שמייצאות נתקלות בקשיים. הרווחים נשחקים, ישנה האטה בשווקים והתחרות גוברת. עם זאת חייבים לעשות זאת. המגזר הערבי מונה 20% מאוכלוסיית ישראל, המייצג רק 8% מהתוצר הלאומי. המפתח לצמיחה ולפיתוח כלכלי טמון במגזר הערבי ובהגדלת היצוא לו. ישנה התאמה בין היצוא למספר המועסקים בתעשייה. יש פוטנציאל במגזר הערבי, רק צריך להשקיע כאן".

איימן סייף
תומר נויברג

איימן סייף, מנהל הרשות לפיתוח כלכלי של מגזרי המיעוטים במשרד ראש הממשלה, העריך בוועידת העסקים הערבית שנערכה היום (ד') בנצרת כי אם ישראל רוצה לעמוד בחזון הכלכלי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולהגיע מבחינת תל"ג ל-15 הכלכלות המתקדמות במערב, עליה להשקיע יותר תקציבים במגזרים הערבי והחרדי.

“מדינת ישראל שמה לה למטרה להיות בין המדינות המתקדמות בעולם מבחינה כלכלית, אך היא חייבת לסגור את הפערים הכלכליים והחברתיים", הסביר סייף. "המדינה כבר הצהירה שהיא מעוניינת בכך, בייחוד לאחר שהצטרפה ל-OECD. אם ישראל רוצה להגיע לצמיחה כלכלית של 6%-7% לשנה, היא חייבת להקצות תקציבים כדי לסגור את הפערים הכלכליים".

בהמשך דבריו ציין סייף כי החסם הכי גדול שעומד בפני המגזר הערבי ישראלי הוא היעדר תשתיות כלכליות. “חברת אינטל ביקשה לפתוח מפעל עוגן בצפון הארץ. ביצענו מחקר וחיפשנו מקום מתאים שיכול לשאוב אליו עובדים מהמגזר הערבי. לצערנו הרב לא מצאנו מקום מתאים שיכול להכיל מפעל שכזה", ציין.

סייף הוסיף כי משרדי הממשלה מכירים במציאות של המגזר הערבי: "נושא הפיתוח הכלכלי במגזר הערבי נמצא באג'נדה של הממשלה, בשונה משנים קודמות. הממשלה לומדת על הצרכים של המגזר הערבי באמצעות הרשות לפיתוח כלכלי. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם המשרדים השונים ובמיוחד עם מחלקת התקציבים במשרד האוצר. כל נושא שהצגנו והבאנו לטיפול - קיבל התייחסות, ובמידת הצורך קיבלנו תקציבים כדי לענות על הצרכים".

סייף סיפר על תוכנית החומש של הממשלה להקצות 800 מיליון שקל ל-13 ישובים ערבים-ישראלים. “אנחנו מתכננים להרחיב את התוכנית הזאת לישובים ערבים ודרוזים נוספים. חלק מהכסף מוקצה להקמת תשתיות כלכליות, להקמת אזורי תעשייה. הוקצו 200 מיליון שקל לכך. אנחנו משקיעים גם בשיפור התחבורה הציבורית והקמת שכונות דיור. יש לנו תוכנית להקמת 1,600 יחידות דיור בסכנין. זהו פרויקט כלכלי גדול שאנשי עסקים ערבים שעובדים בתחומים אלה יכולים לקחת בו חלק".

סייף העריך כי החסם הפנימי של מרבית הרשויות המקומיות הערביות הוא מחסור בצוותים מקצועיים המתמחים בפיתוח כלכלי. “עבודה לא מקצועית ברשויות הערביות לא מאפשרת ניצול של תקציבים הנמצאים במשרדי הממשלה. זו בעיה שסובלות ממנה רשויות מקומיות ערביות רבות. מעט מאוד מהן מנצלות את התקציבים", אמר.

בסיום דבריו ציין סייף כי קרן ההשקעות אל-בוואדר, שמטרתה להשקיע במגזר הערבי, דיווחה לו כי היא מתכננת השקעות במספר חברות טכנולוגיות ערביות, לאחר שפגשה בין 300 ל-350 חברות ערביות. “זה מעיד על כך שיש צורך ביוזמות שכאלה ובמודל מימוני שכזה", סיכם סייף.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#