שינויים בקרן מעגלים: יופסקו קורסי הצ'ופר על חשבון המדינה

בעקבות חשיפת TheMarker: קרן מעגלים, המסייעת לבעלי מקצועות שוחקים, תשנה את פניה ובמקום קורסי צ'ופר בנושאים כמו יוגה, בניית ציפורניים ואפייה, יוצעו קורסים במקצועות נדרשים במשק

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"לית קרן מעגלים, יפה ויגודסקי
מנכ"לית קרן מעגלים, יפה ויגודסקיצילום: אייל טואג

החל בינואר 2019 תיהפך קרן מעגלים לגורם המממן של קורסים נדרשים במשק, במטרה להעלות את הפריון בעיקר בתחומי התעשייה המסורתית. את הקורסים יבקשו המעסיקים עבור עובדים במקצועות שוחקים, והם יעלו בקנה אחד עם רשימת קורסים מסייעי הפריון שמגבש משרד העבודה.

הקרן תממן כ-80% מעלות הקורס, בעוד המעסיק ישלם דמי רצינות, הצפויים להגיע עד 20% מעלות הקורס. כך, לא ייצאו לפועל קורסים מיותרים שאין לעובד אפשרות להשתמש בהכשרה שקיבל בהם, עבור תפקיד עתידי בשוק העבודה, על חשבון משלם המסים כבעבר.

המדינה הקצתה ב-2011 סכום של 600 מיליון שקל עבור הקרן, שאמורה היתה לסייע בשימור בעלי מקצועות שוחקים מבוגרים בשוק העבודה. המטרה הראשונית היתה להעניק הכשרה שתסייע לעובדים להחליף לתפקיד נוח יותר לאחר גיל 50.

כפי שנחשף בסדרת כתבות ב-TheMarker, במהלך השנים הקרן מימנה קורסי צ'ופר למפעלים גדולים וקטנים, ששלחו את עובדיהם על חשבון משלם המסים לקורסים לאפיית לחם או עיצוב אופנה, בלי שלאיש יש כוונה להחליף מקצוע לעתיד.

הקרן, שנוהלה על ידי ההסתדרות והתאחדות התעשיינים, העניקה לכאורה משכורות גבוהות לעובדיה הבכירים, שמונו ללא מכרז, שילמה שכר דירה להתאחדות התעשיינים, ומיעטה לכאורה בדיווחיה למשרד העבודה.

בעקבות דו"ח חריף של מבקר המדינה ממאי 2017 הוגבר הפיקוח של משרד העבודה על פעילות הקרן, לצד הוועדה לביקורת המדינה, בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני). באחרונה הוחלט גם על ביצוע ביקורת עומק של החשב הכללי.

עם כניסתו של מוטי אלישע לתפקיד סמנכ"ל זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, החלו דיונים אינטנסיביים בנושא הקרן. אלישע הכיר היטב את הנושא עוד מימיו במשרד החשב הכללי באוצר, האחראי להעברת הסכומים לקרן. בשיחות רבות שערך עם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, וכן עם נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר הקרן, שרגא ברוש, הוחלט באחרונה לשנות את כיווני פעילות הקרן.

עוד הוחלט כי עבור הכשרות למקצועות נדרשים במשק תממן הקרן את ההשתתפות במלואה. מעסיקים יוכלו גם לפנות לוועדת המעקב העליונה בבקשה לממן קורסים נדרשים להם, ללא דמי הרצינות. את הקרן תמשיך לנהל יפה ויגודסקי, וברוש ימשיך לשמש יו"ר. הקרן תפוקח על ידי זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום