מי ימונה למנכ"ל הרשות לשירות לאומי: מקורב לשר או בתו של המקורב לראש הממשלה?

שני מועמדים סופיים הגיעו לשלב הסופי לאיוש התפקיד ■ שר החקלאות אורי אריאל בחר במקורב שלו ■ אולם מנכ"לית שדולת הנשים טוענת שוועדת האיתור חרגה מסמכותה שכן המועמדת האחרת הייתה אישה ועל פי חוק צריך לבחור בה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי אריאל
צילום: מארק ישראל סלם

שני מועמדים הגיעו לשלב האחרון בתהליך בחירת מנכ"ל לרשות לשירות לאומי - במקום שלום ג'רבי שסיים את התפקיד. אחד מהם הוא ראובן פינסקי, עובד המשרד לירושלים. לפני כחצי שנה נחשף ב-TheMarker כי פינסקי, חובש כיפה, תושב פסגות ואחיו של פעיל בבית היהודי, הוא המועמד המועדף על שר החקלאות אורי אריאל, האחראי גם על השירות הלאומי. השירות הלאומי נחשב לנכס של הבית היהודי והרשות עוברת עם המפלגה בין המשרדים בראשם יושבים שריה.

לאחרונה הודיע אריאל כי פינסקי נבחר לתפקיד, אלא שאז התגלתה בעיה. על פי חוק, במידה ולשלב הסופי הגיעו גבר ואשה - ולשניהם נתונים דומים - תיבחר האשה. אולם ועדת האיתור המליצה לשר על שני מועמדים. המועמדת הנוספת היא יפעת סלע, מנכ"לית עמותת אלומה, העוסקת בהשתלבות מיטבית של בני נוער וצעירים במעגלי השירות המשמעותי, ההשכלה הגבוהה והתעסוקה, וגם בתו של המקורב לראש הממשלה, נתן אשל.

לאחר מחאות שהגיעו לנציבות שירות המדינה התכנסה אתמול (ב') אותה ועדת איתור כדי לדון בשנית בהמלצתה לשר. לדברי מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים, ועדת האיתור טעתה כשהעלתה שני מועמדים לתפקיד ראש מינהל השירות האזרחי לבחירת השר הממונה.

גרא מרגליות אמרה: "זאת טעות עם השלכות רוחב משמעותיות, כי ועדות איתור הן הכלי המרכזי שבו ממונים בכירים ובכירות בשירות המדינה, והן מחוייבות לעמוד בכללי ההעדפה המתקנת, שנועדו לקדם אוכלוסיות שמיוצגות פחות בשירות המדינה בשל סטריאוטיפים מזיקים", אמרה גרא מרגליות. "נהוג שוועדת האיתור ממליצה על מועמד אחד לשר הממונה. היא רשאית להמליץ לשר הממונה על שניים או שלושה. אבל אם יש אישה מבין המועמדים הסופיים, שהם בעלי כישורים דומים, הוועדה מחוייבת, לפי נוהל נציב שירות המדינה מ-7 במאי 2018 להמליץ על האשה בלבד. 

"במקרה של ראש השירות האזרחי, הוועדה המליצה על מועמד גבר ומועמד אישה, בעלי כישורים דומים, ובכך חרגה מהוראות נוהל העבודה הנדרש ממנה. אם ועדות האיתור לא יעמדו בדרישת החוק להעדפה מתקנת, אנחנו נראה המשך הנצחת המצב הקיים בו יש מיעוט ניכר של נשים בתפקידים בכירים במדינה, בניגוד מוחלט לעובדת היותן רוב בקרב משרות זוטרות. זה מצב בלתי נסבל, שב-2018 היה צריך כבר לעבור מהעולם".

מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "עוד לא התקבלה החלטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker