המלחמה על התלושים: מי מנסה לפגוע בשי לחג של לוחמי האש?

בהסתדרות טוענים כי נציב הכבאים מנסה לפגוע בשי לחג לעובדיו, ואילו בהנהלת הנציבות ובאוצר טוענים כי הכספים בקופת הוועד מנוהלים ללא שקיפות, בקרה ופיקוח, ולכן לא יעבירו סכומים גדולים לוועד הכבאים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כבאים ברצועת עזה, בשבוע שעבר
כבאים ברצועת עזה, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

אתמול (ג') הודיעה ההסתדרות כי נציב שירותי הכבאות החליט לפגוע בשי לחג ללוחמי האש. על פי ההודעה - שיצאה כגיבוי לוועד העובדים, שנאבק בנציב דדי שמחי כבר יותר משנה - "הנציב מחמיר את הפגיעה בכבאים ומפחית ב-30% את גובה השי לראש השנה".

הנציב נחוש בדעתו לעשות סדר בנציבות ולהחזיר את השליטה לידי ההנהלה, בעוד הוועד מתעקש להיות שותף מלא בקבלת ההחלטות, ואף להמשיך לפעול כפי שפעל לפני 2013, אז נהפכו שירותי כיבוי האש לנציבות שאינה תחת השלטון המקומי. המאבק נהפך בשנה האחרונה לאישי וקשה, וכל אי הסכמה בין ההנהלה לעובדים נהפכה לתהליך פומבי רווי השמצות, כשההסתדרות מגבה את הוועד.

במכתב ששלח יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בן דוד, לאנשי האוצר והמשרד לביטחון פנים הוא ציין כי "באחרונה, עם החרפת משבר יחסי העבודה בין העובדים להנהלת המערך, ביקש שמחי את אישור האוצר לפגוע בהסדרים הקיימים. אלא שמעבר לפגיעה ברווחת העובדים שמבצעים את עבודתם במסירות, ולעתים תוך סכנת חיים, בחר שמחי לשסע בין העובדים והציג את הפגיעה בגובה השי לחג - כאילו האשמה לכך טמונה בהתנהלות הוועד, בראשות אבי אנקורי. בנוסף לפגיעה בשווי המתנה, שמחי אף דרש שההנהלה תהיה זו שתחלק את השי לעובדים ישירות ולא הוועד כפי שהיה נהוג שנים".

הנהלת הנציבות טוענת כי לא היה ולא נברא. "משרד האוצר מנסה כבר תקופה ארוכה, ללא הצלחה, לקבל מוועד העובדים פירוט לגבי השימוש בכספי הציבור המועברים אליהם לפעילות רווחה", אומרים בנציבות. "מדובר בעשרות מיליוני שקלים שאין כל ביקורת ובקרה לגבי אופן השימוש בהם. בשל חוסר שיתוף הפעולה של יו"ר הוועד עם משרד האוצר הוקפאה העברת הכספים. נציב כבאות והצלה מעורב בסוגיה, והגיע להסכמות עם האוצר, שלפיהן השי לחג יועבר ללוחמים במקביל להמשך ליבון הסוגיות בעניין זה".

מבדיקת הנושא עולה כי משרד האוצר אכן עומד מאחורי טענת שמחי, וטוען כי הבעיה היא בהתנהלות הוועד, ולא בהתנהלות הנציב.

באופן היסטורי קיבל ועד לוחמי האש סכומי כסף גדולים מהשלטון המקומי עבור קופת הוועד, ששימשה גם לרווחת העובדים. ביישובים שבהם הרשות המקומית נתנה יותר היתה קופת התחנה גדולה יותר, ולהפך. ב-2013 נהפך השירות לנציבות עצמאית, ומכיוון שקופת הוועדים ששימשה גם להענקת מתנות לחג, הסכים האוצר להעביר עד סוף 2016 סכומי כסף גדולים לקופה מרכזית, שממנה יצאו בין היתר גם המתנות לחגים.

לאותה קופה מתנקזים גם 4,000 שקל שמעביר האוצר לכל עובד בשנה, שהם כ-10 מיליון שקל בשנה. במהלך 2016-2013 הצדדים היו אמורים להגיע להסכם חדש, הן בנושא התעריף לכל עובד, והן בשאלה מי יפקח על אותם סכומים.

במהלך שלוש השנים הראשונות הכסף אכן הוזרם, אבל ב-2017 ביקשו באוצר לעבור לנוהל חדש. באוצר סבורים כי 4,000 שקל לעובד זה סכום גבוה מדי, בהתחשב בעובדה שעובדי מדינה אחרים מקבלים עבור רווחה כ-1,500 שקל לעובד בשנה.

בנוסף, באוצר חושבים שהוועד לא יכול להמשיך להיות המפקח היחיד על הסכומים. בשירות המדינה מקובל כי המשרד האמון, במקרה זה המשרד לביטחון פנים,  מקבל את התקציב המיועד לרווחת העובדים - ולא קופת הוועד.

אחת הסיבות להתנגדות האוצר להמשך הזרמת הסכומים היא העובדה שאף שהועברו בשנים האחרונות עשרות מיליוני שקלים לקופת הוועד, הוא מסרב לדווח על השימוש בהם לחשב הכללי באוצר וכן ולחשב המשרד לביטחון פנים.

העובדה שקופת הוועד אינה שקופה אינה מקובלת על האוצר, שהודיע כי אינו מוכן להעביר אליה סכומי כסף נוספים. מסיבה זו ייאלץ הוועד לחלק שי לחג מתוך תקציב הוועד הקיים, שאיש אינו יודע מה סכומו. ייתכן כי הוועד יחליט על דעת עצמו להפחית את הסכומים, אך הדבר לא יקרה בגלל הנציב.

כל העובדות האלה לא מנעו מבר דוד לסיים את מכתבו במשפט הבא: "הטלת רפש בארגון העובדים כאילו בגללו לא יזכו העובדים לשי לראש השנה הוא הטעיה מכוונת והמשך המגמה לפגוע בעובדים בכל נושא... ניסיון מכוון לשבור את רוח ההתארגנות ולהנחיל רוח שררה וכוחניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker