פשרה בנושא תוכנית "משפיעים": יימשכו הקורסים בהפרדה לגברים ונשים

כך נקבע בפסק דין של בית הדין האזורי לעבודה ■ מסלולי הכשרה דומים יתקיימו בעתיד במרכז אחד לנשים ולגברים

טלי חרותי-סובר
צילום: אמיל סלמן/ג'יני

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קיבל את הסכמת הצדדים בנוגע למסלול ההכשרה "משפיעים" עבור הציבור החרדי המתבצע בהפרדה מגדרית, וקבע כי תוכנית הגברים והנשים הנוכחית תמשיך להתקיים כסדרה, ובעתיד מסלולי הכשרה דומים יתקיימו במרכז אחד לנשים ולגברים.

כזכור, התוכנית "משפיעים - חרדים לשירות המדינה ולשלטון המקומי" הופעלה לראשונה כפיילוט, ויועדה לאקדמאים בני ובנות הציבור החרדי מתוך כוונה לעודד שילוב חרדים בשוק התעסוקה בכלל, ובשירות הציבורי בפרט. תחילה הוחלט על קיומם של שני מחזורי הכשרה נפרדים (שלא יפעלו סימולטנית): מחזור גברים ומחזור נשים בני 25 תקנים בכל אחד מהקבוצות, כאשר ההפרדה המגדרית היא בשלב ההכשרה בלבד.

השתלבות העמיתים והעמיתות בתפקידיהם השונים בשירות הציבורי היא ללא הפרדה, ככל יתר עובדי המדינה והשלטון המקומי, והדבר אף הובהר בלשון המכרז שפורסם, ובחוזה שעליו חתמו העמיתים.

שדולת הנשים הגישה לבית הדין האזורי תביעה נגד התוכנית מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, בטענה שהיא פוגעת בזכות החוקתית לשוויון ולכבוד, וכן ביקשה מבית הדין להקפיא את התוכנית כסעד זמני.

במסגרת הסכמת הצדדים, השדולה משכה את התביעה, והמדינה הבהירה כי "היא מחויבת לעקרונות השוויון בכלל, ולעיקרון שוויון הזדמנויות בעבודה ועקרון השוויון המגדרי בפרט. בהתאם, המדינה מחויבת לקליטה שוויונית של נשים וגברים לשירות הציבורי." עוד נקבע כי אין בהסכמות כדי לפגוע בטענות הצדדים ביחס לעצם האפשרות לנהל תוכנית הכשרה לעבודה בשירות הציבורי בהפרדה מלאה או חלקית, ואלה שמורות להם.

הסכמת המדינה מתיישבת עם הודעתה לבית המשפט לא מכבר, כי הוחלט להפעיל את המחזורים הבאים בנפרד ובאופן סימולטני. מתכונת זו תתאפשר במחזורי ההמשך לאחר תהליכי הפקת לקחים ולאחר שמערכות שירות המדינה והשלטון המקומי יכירו את התוכנית, ויידעו להיערך לקראת כמות גדולה של קליטות והשמות ביתר אפקטיביות.

מנציבות שירות המדינה נמסר כי המחזור הראשון כולל קבוצת גברים המונה 20 עמיתים שסיימו בשבוע שעבר את פרק ההכשרה והחלו את שילובם במגוון משרות בצמתי השפעה בשירות המדינה. קבוצת הנשים, המונה 25 עמיתות, תחל בקרוב את פרק ההכשרה. 

התוכנית מנוהלת מטעם המדינה על ידי  נציבות שירות המדינה, זרוע התעסוקה במשרד העבודה והרווחה, המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים, ובשיתוף קרן  ק.מ.ח. (קידום מקצועי חרדי).

בהתאם להחלטת בג"ץ, שניתנה לפני מספר חודשים, תוכנית הגברים והנשים הנוכחית ממשיכה להתקיים כסדרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker