ההסתדרות לתנועת אומ"ץ: נגביל כהונת אנשינו המכהנים בדירקטוריונים במגזר הפרטי

ביולי 2010 פנתה אומ"ץ ליו"ר ההסתדרות והתריעה בפניו כי בכירים בהסתדרות נמצאים בניגוד אינטרסים מכיוון שהם מכהנים במקביל גם כדירקטורים בחברות פרטיות

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ההסתדרות החליטה להטיל הגבלות על התפקוד של בעלי תפקידים בכירים בה המשמשים כדירקטורים של חברות הפועלות במגזר העסקי-פרטי- כך עולה ממכתב תשובה ששיגרה בימים אלה ההסתדרות לתנועת אומ"ץ - אזרחים למען מינהל תקין וצדק חברתי.

ביולי 2010 פנתה אומ"ץ ליו"ר ההסתדרות, עופר עיני, והתריעה בפניו כי בכירים בהסתדרות נמצאים בניגוד אינטרסים, מכיוון שהם מכהנים במקביל גם כדירקטורים בחברות פרטיות או כאלה הנסחרות בבורסה. ההסתדרות השיבה אז כי הנושא מצוי בבדיקה. בראשית נובמבר האחרון פנתה התנועה שוב להסתדרות כדי לברר את תוצאות הבדיקה. רק עתה, כעבור כמעט חצי שנה, השיב היועץ המשפטי של ההסתדרות, עו"ד אלון לוין, ליו"ר אומ"ץ, אריה אבנרי, במכתב ולפיו "שאלת ניגוד עניינים של בעלי תפקידים בכירים בהסתדרות נבדקה על ידינו".

נציג ההסתדרות אומר בתשובתו כי "למרות שנמצא רק חשש תיאורטי ורחוק לפוטנציאל, החלטנו להטיל על בעלי תפקיד מסויימים בארגון מגבלות בתפקידם, לשם מניעת אותו חשש". עוד הוא אומר כי ההסתדרות שוקדת על קביעת כללים למניעת ניגוד עניינים במגמה לאמצם ככלים מחייבים.

בעמותת אומ"ץ אומרים כי כהונתם של בכירים בהסתדרות בדירקטוריונים של חברות פרטיות או ציבוריות יוצרת ניגוד אינטרסים בין מחוייבותם לפעול להגנת העובדים מול ההנהלות לבין מחוייבותם לשמור נאמנות לחברה ולפעול לקידום מטרותיה. חוקת ההסתדרות אוסרת על עובדי ההסתדרות לעסוק בפרקטיקה פרטית, אך אין בה התייחסות לכהונה של עובדי הארגון, תמורת תשלום, בדירקטוריונים של חברות, שכמה מהן נמצאות בשליטת בעלי הון מהגדולים במשק.

הפנייה של אומ"ץ להסתדרות באה לאחר שהתברר לתנועה כי ח"כ לשעבר אבי יחזקאל, יו"ר אגף המרחבים בהסתדרות, מכהן במשך שנים בדירקטוריון של חברת נייר חדרה שבשליטת נוחי דנקנר; עו"ד טליה ליבני, יו"ר תנועת הנשים נעמת וחברה בהנהגת ההסתדרות, מכהנת כדירקטורית חיצונית בחברת ציוד התרופות לומניס, שאחד מבעליה הוא סמי עופר; המנכ"ל של חברת העובדים יגאל דן (שהתפטר בינתיים) הוא דירקטור בחברת הנדל"ן אספן גרופ, בעוד שגזבר ההסתדרת ישראל אפרת, הוא בעל מניות אישי (לא כנציג ההסתדרות). בחברת פילת למיון עובדים. גם בכירה אחרת בהסתדרות, עו"ד רוית דום- פידל כיהנה למשך שלושה חודשים, החל בדצמבר 2009, כדירקטורית חיצונית בחברת פאלאס תעשיות שבבעלות משפחת ברונפמן.

יו"ר אומ"ץ, אבנרי, אמר בתגובה כי "התשובה המאוחרת והעמומה של היועץ המשפטי של ההסתדרות אינה מספקת אותנו ובדעתנו לפנות שוב בעניין ליו"ר ההסתדרות עיני".

דובר ההסתדרות אמר בתגובה: "אבי יחזקאל ויתר בכירי ההסתדרות כבר אינם מכהנים בדירקטוריונים הללו. ההסתדרות ממשיכה לדון בסוגיה כולה וכשיהיו מסקנות ברורות - נודיע עליהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker