עיצומים וסכסוכי עבודה במשק: לוחמי האש הצטרפו לאחיות ולעובדי קרית הממשלה

על רקע הדרישה שלוחמי האש יעבדו כמוקדנים, הנחה יו"ר הסתדרות המעו"ף את הכבאים לחדול מביצוע משמרות במוקד, והודיע על שורה של צעדים ארגוניים ■ עובדי קרית הממשלה בתל אביב שובתים מיום חמישי ואינם מקבלים קהל, ומחר תתחיל שביתת האחיות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת כבאים בתל אביב
הפגנת כבאים בתל אביבצילום: ניר קידר

היום (ב') הודיע יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, כי החליט ליישם הסכם שנחתם בעבר, הקובע כי לוחמי האש לא יעבדו כמוקדנים, מטלה שאינה מחויבת ממקצועם. יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר-דוד, הנחה את הכבאים לחדול מביצוע משמרות במוקד, והודיע על שורה של צעדים ארגוניים, ובהם שיבוש פעילויות הקורסים וההכשרות, מדור בטיחות האש ורישוי העסקים.

בהסתדרות מציינים כי העסקת לוחמי האש בתפקידי מוקדנים נובעת מהחלטה מכוונת לא לגייס מוקדנים, בניגוד להסכם שהושג בעבר בין הצדדים. ברקע ההנחיה נמצא קיומו של סכסוך העבודה שהוכרז ברשות הכבאות, לאור ההידרדרות החריפה ביחסי העבודה בין עובדי ארגון הכבאים להנהלת מערך הכבאות. הסכסוך נמשך כבר יותר משנה, מאז נכנס דדי שמחי לתפקידו כנציב הכבאות.

היחסים בין הנציב שירות הכבאות, דדי שמחי, ליו"ר ועד העובדים, אבי אנקורי, לא היו טובים מעולם. כל דבר ששמחי ביקש לעשות נתקל בהתנגדות נחרצת של הוועד. בין הטענות היתה גם דרישתו של שמחי לקבל כבאים עם תעודת בגרות, שנתקלה בהתנגדות של הוועד וטענות על בגדים דליקים, על אף העובדה שמדובר במדים שבהם הולכים בתחנה, ולא בכאלה שיוצאים איתם לכיבוי אש. ההסתדרות מתייצבת במלוא כובד משקלה לצד הוועד. שמחי מצדו לא מתכוון להכנע, מה שמייצר מערכת יחסים קשה בנציבות.

הצעדים הארגוניים מגיעים בתקופה שבה מתנהלים כמה סכסוכי עבודה במקביל במשק: מאז יום חמישי שובתים עובדי קרית הממשלה בתל אביב, ואינם מקבלים קהל. הטענה היא כי לא נעשה מספיק כדי למנוע את זיהום האוויר שהם חווים בחניון קרית הממשלה. הסכסוך הזה אינו נמצא בכותרות, בין היתר מכיוון שרוב העובדים בבניין הממשלה בחופשה במהלך אוגוסט או עובדים בחלקי משרה בלבד.

הפגנת כבאים בתל אביבצילום: ניר קידר

מחר תתחיל שביתה נוספת, שעלולה להשפיע מאוד על המשק – שביתת האחיות שעומדות להשבית את כלל השירותים, בשל הטענה כי הן חשופות לאלימות רבה, לאחר שהמדינה לא טרחה לפעול להוצאתו לפועל של דו"ח הוועדה למיגור האלימות, שבראשה ישב שלמה מור יוסף, והמלצותיו נחתמו כבר ב-2017, אך מעולם לא יושם.

הוועדה למיגור האלימות דנה בשאלה כיצד להפחית עומסים ולמנוע את רמת האלימות שממנה נפגעות האחיות, בין היתר על ידי תקצוב צעדים שונים. ברגעים אלה נועדים אנשי האוצר ומשרד הבריאות, שאינם מכחישים כי האחיות צודקות בטענותיהם, בנסיון למצוא פתרונות מהירים למשבר.

מארגון כבאות והצלה לישראל נמסר: "הפגנה בארגון היררכי של לובשי מדים ובעלי דרגות נגד סגל הפיקוד והעומד בראשם מדברת בעד עצמה. למען הסר ספק, לא בציוד, מדים, רכבים או שיפור תנאי השכר שהשתפרו בכ-40% מאז הרפורמה עסקינן,
אלא על רקע אירועים מבצעיים חמורים שארעו לאחרונה בתחנת האם ובמשמרת של יו״ר הוועד.

"בשל חומרת האירועים, הורה נציב הכבאות להעביר 2 מפקדי משמרות מתפקידם.
יעוד הכבאות הינו הצלת חיים! ובאופן התנהלות הדברים כיום, כאשר הועד מקיים מאבקי שליטה באופן תדיר, קיים קושי וסכנה ממשית למלא את ייעודנו. גם מבקר המדינה התריע על כך בדוח האחרון. על אף המחלוקות,  כבאות והצלה לישראל רואה בארגון העובדים שותף וקוראת לו להיות חלק מדרך שתכליתה מתן שרותי כבאות והצלה ראויים למדינת ישראל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker