בתוך חמש שנים: זינוק של כ-50% במספר הסטודנטים הערבים למדעי המחשב

40% מהסטודנטים בחברה הערבית למדעי המחשב הן סטודנטיות, לעומת 31% במגזר הכללי ■ 80% מהסטודנטים הערבים מעדיפים ללמוד באוניברסיטאות

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סטודנטיות באוניברסיטה העברית
סטודנטיות באוניברסיטה העבריתצילום: אוליבייה פיטוסי

מנתונים חדשים של המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) עולה כי בתוך חמש שנים חל גידול של כ-50% בשיעור הסטודנטים הערבים למדעי המחשב.

הנתונים חושפים כי בשנים אלה מספר הסטודנטים הערבים למדעי המחשב עלה מכ-930 (תשע"ב) ל-1,597 סטודנטים (תשע"ז). במקביל, בקרב אוכלוסיית הסטודנטים הכללית חל באותן שנים גידול של כ-30% בשיעור הסטודנטים למדעי המחשב מ-10,700 סטודנטים (תשע"ב) ל- 13,935 (תשע"ז).

מרבית הסטודנטים הערבים למדעי המחשב לומדים באוניברסיטאות (כ-80%), אך יש מגמה של התרחבות גם במכללות - מכ-100 סטודנטים בתשע"ב לכ-300 סטודנטים בתשע"ז.

במגזר הכללי, 50% מהסטודנטים למדעי המחשב (כ-7,000 סטודנטים) לומדים באוניברסיטאות ומחציתם האחר במכללות. במגזר הערבי שיעור הסטודנטים למדעי המחשב הלומדים באוניברסיטאות גבוה הרבה יותר- כ-80%. עם זאת, יש מגמה של התרחבות גם במכללות - מכ-100 סטודנטים בתשע"ב לכ-300 סטודנטים בתשע"ז.

באוכלוסייה הכללית, שיעור הנשים הפונות ללימודי מדעי המחשב הוא כ-31%, ואילו בחברה הערבית שיעור הנשים הוא כ-40%. כ-90% מהסטודנטיות הערביות למדעי המחשב לומדות באוניברסיטאות, והשאר (כ-10%) במכללות.

מזנקים

במל"ג ובוועדה לתכנון ותקצוב הפועלת בה (הוות"ת) מביעים סיפוק רב מהנתונים ומייחסים אותן לתנופה הכללית של מסלולי ההיי-טק, לצד המשך הרחבת התוכנית ההוליסטית הרב-שנתית להנגשת ההשכלה הגבוהה עבור החברה הערבית, בתקציב של כמיליארד שקל.

עלייה של 80% במספר הסטודנטים הערבים במערכת ההשכלה הגבוהה

לא רק בתחום מדעי המחשב חלה עלייה. נתוני המל"ג בשנים האחרונות מצביעים על כך שמאז שנת הלימודים תש"ע חל גידול של 80% במספר הסטודנטים הערבים באקדמיה - ב-2017 46,855 סטודנטים ערבים למדו לתארים ראשון שני ושלישי, לעומת 26,214 סטודנטים ערבים ב-2010. במגזר הכללי בין השנים האלה עלה סך הסטודנטים לתארים מכ-237 אלף בתש"ע לכ- 264, אלף בתשע"ז, לא כולל האוניברסיטה הפתוחה

לומדים יותר

במל"ג ובוות"ת מייחסים את הנתונים, בין היתר, לתוכנית רואד, שמופעלת כיום ב-70 יישובים ומעניקה חשיפה, מידע, ייעוץ והכוון לאקדמיה, וכן תמיכות בקורסים רלוונטיים, סיורים לאקדמיה וירידי השכלה גבוהה בשיתוף עם המוסדות בתוך היישובים.  

במסגרת לימודי המכינות הקדם אקדמיות והתואר הראשון מופעלות תוכניות תמיכה ייעודיות עבור החברה הערבית, הכוללות תגבורים בשפה (עברית ואנגלית) וכן תמיכות אקדמיות, תרבותיות וחברתיות. בנוסף, הוקמו מרכזי קריירה ייעודיים עבור החברה הערבית במוסדות ומוענקת מלגת אירתקא ל-800 סטודנטים בכל מחזור. הסטודנטים נבחרים על בסיס מצב סוציו-אקונומי ותחומי לימוד מועדפים. המלגה מלווה את הסטודנטים לכל אורך התואר.

יו"ר הוות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, אמרה כי "בשנים האחרונות הרבה יותר סטודנטים ערבים משתלבים באקדמיה, ולשמחתנו הגידול הכמותי בא לידי ביטוי גם במסלולי ההיי-טק. אחת המטרות של האקדמיה היא להקנות בידי בוגריה את הכלים והמפתחות להצלחה ואופק תעסוקתי. נמשיך להשקיע משאבים רבים כדי לעודד צעירים ערבים להיכנס בשערי ההשכלה הגבוהה, בדגש על מסלולים מבוקשים במשק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker