חשד למסירת מידע מוטעה במכרז להקמת האוניברסיטה הערבית הראשונה

כבר שנתיים וחצי דנה המועצה להשכלה גבוהה בשאלה מי יקים את האוניברסיטה הערבית הראשונה בישראל ■ הגוף האחרון שנותר במרוץ - מכללת סכנין שספגה דו"חות ביקורת חריפים – חשוד בהעברת מידע מוטעה ■ מכללת סכנין: טענות שגויות שמפיצים גורמים אינטרסנטיים

טלי חרותי-סובר
מכללת סכנין להוראה
מכללת סכנין להוראהצילום: גיל אליהו

יותר משנתיים חלפו מאז פירסמה המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) בינואר 2016 קול קורא להקמת האוניברסיטה המתוקצבת הראשונה ביישוב ערבי. חמישה גופים שונים הגישו למל"ג את הצעותיהם במאי 2016: אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת חיפה, מכללת חיפה לחינוך, מכללת אלקאסמי בבאקה אל-גרבייה ומכללת סכנין. יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב של המל"ג (ות"ת), פרופ' יפה זילברשץ, אמנם הודיעה כי התהליך יהיה מהיר ושקוף – אך בפועל מדובר בסאגה שלא הראתה סימני התקדמות משמעותיים עד היום.

בישיבת המל"ג ב-17 ביולי שעסקה בנושא, נחשפו מסמכים שעל פיהם מתעורר חשד שהקרקע שהוצגה על ידי מכללת סכנין כשייכת לה בקשר למכרז במאי 2016, כלל לא היתה שלה. גרוע מכך: הקרקע, ואף בניין אחד שעליה, אינם מיועדים למוסד חינוכי. טענה זו עלתה גם בעתירה לבג"ץ שהוגשה על ידי מכללת אלקאסמי, שבה נדרש בית המשפט להורות למל"ג לבטל את השתתפותה של סכנין במכרז, בשל אי-עמידתה בתנאי הסף הנוגע לאחזקה בקרקע - תנאי שבגינו נפסלו גופים אחרים שביקשו להתמודד.

חבר המל"ג פרופ' דודי שוורץ, אמר כי הנושא נמצא בידיעת חברי המועצה. לדבריו, "ההתייחסות המיוחדת היחידה שראיתי מצד המל"ג בעניין סכנין היא אפשרות של מסירת 'מידע מוטעה' על ידי המכללה לגבי אחד (ולא שלושה) מבנים שברשותה". כאמור, אם אכן יתברר כי מדובר במידע מוטעה, מדובר באי-עמידה בתנאי סף של המכרז. התייחסות למידע שגוי ומוטעה כבר הופיע במסמכים הנוגעים למכללת סכנין - בדו"ח שהגיש לגביה רשם העמותות.

דו"ח חמור של רשם העמותות

הוועדה שבדקה את המוסדות המועמדים להקמת האוניברסיטה מטעם המל"ג, פסלה בתחילה את מכללת חיפה, בטענה שאינה עומדת בתנאי סף מכיוון שהיא פועלת בעיר מעורבת. בהמשך נפסלו גם האוניברסיטאות בר-אילן וחיפה - שניגשו  למכרז יחד עם גורמים מקומיים - מכיוון שלא הצליחו להוכיח כי הם עומדים בתנאי סף אחר: זה הדורש כי בידיהם "זכויות חזקות  ובטוחות" בקרקע שעליה אמור הקמפוס להבנות, או במבנים שבתוכם תתקיים פעילות האוניברסיטה שתוקם.

בין ההצעות של המכללות אלקאסמי וסכנין ניצחה סכנין בנקודות, בין היתר מכיוון שהציגה קרקע ומבנה שאמור להיות מבנה מרכזי בקמפוס. אלא שרגע לפני ההודעה כי סכנין זכתה בקול הקורא, הגיע למל"ג דו"ח חריף של משרד החינוך שנחשף ב-TheMarker במסגרת סדרת תחקירים ארוכה על המכללה, שהעלה ממצאים קשים על התנהלותה.

בעקבות זאת, החליטה המל"ג לדחות את ההחלטה עד לקבלת דו"ח נוסף שהכין רשם העמותות. משהגיע הדו"ח, נמצאו גם בו ממצאים בעייתיים לגבי מכללת סכנין - עד כדי קביעה כי ייתכן שמתקיימות עילות לפירוק העמותה. אולם גם ממצאים אלה לא גרמו למל"ג להוריד את מועמדותה של סכנין מהשולחן.

מהמל"ג נמסר: "לקראת הדיון שהתקיים במל"ג ביולי 2017, הועברו לחברי המועצה כל המסמכים והמידע הרלוונטי בנושא. בנסיבות של הצגת הדו"ח ומינוי רואה חשבון מלווה מטעם רשם התאגידים למכללת סכנין, החליטה המל"ג לשוב לדון בהצעתה, לאחר שתתקדם בהליכים מול רשם התאגידים. נושא מכללת סכנין עדיין תלוי ועומד בפני המל"ג, ואין מקום למסור פרטים אודות הצעתה".

ממכללת סכנין נמסר: "המידע שהועבר לתגובתנו אינו נכון, והוא פרי ניסיונות של גורמים בעלי אינטרס להשפיע על חברי המועצה להשכלה גבוהה באמצעות התקשורת, לאחר שהמועצה מצאה שאין בטענות אלה ממש. כל מבני המכללה, הקיימים והמתוכננים, הם מבנים שיש למכללת סכנין זכויות ארוכות טווח בהם. בחלקם יש למכללה זכות בעלות ובחלקם זכות חכירה לעשרות שנים. נושא הקרקע והמבנים נבחן בקפדנות על ידי המל"ג, שקיבלה את טענות המכללה, ואין כל יסוד לטענה הנוגעת להיעדר זכויות בקרקע.

"באשר למבנה – מדובר במבנה שבו יוקמו משרדים לסגל הליבתי של המכללה, חניון לסגל ולסטודנטים ומעונות סטודנטים. מדובר בשימושים שהם חלק מכל מוסד להשכלה גבוהה. ברמת ייעוד הקרקע, מדובר בשימושים מותרים בקרקע זו, ולראיה, ועדת התכנון והבניה נתנה היתר מפורש לשימושים אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker