טראמפ מחסל את ועדי העובדים, גם בישראל

יכולותיו של ארגון עובדים כרוכות במנגנון משפטי, כלכלי ותקשורתי, הזקוק לכסף. בלי דמי חבר, מי יממן את פעילותו?

אורי וולמן
אורי וולמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בבית הלבן
טראמפ בבית הלבןצילום: בלומברג

הידיעה שפורסמה בעיתון זה ב–27 ביוני, תחת הכותרת "בית המשפט העליון מחסל את ועדי העובדים בארה"ב", עברה בשקט יחסי תחת הרדאר התקשורתי, אולי מפני שהיא אינה נוגעת לישראל — עדיין.

מעט רקע: בית המשפט העליון בארה"ב פסק ממש באחרונה כי לא ניתן לחייב עובדי מדינה שבחרו שלא להצטרף לאיגודים המקצועיים, להשתתף במימון עלויות משא ומתן קיבוצי שניהלו האיגודים בשמם.

הפסיקה מצטרפת לכאוס המתחולל בשנתיים האחרונות בקרב ארגוני עובדים רבים בארה"ב, שנותרו אובדי עצות עקב חוק המכונה "הזכות לעבוד" שהתקבל כבר בעשרות מדינות. החוק בעל השם המכובס, שכנראה הומצא במיניסטריון האמת של ג'ורג' אורוול, מעניק למעשה לעובדים המאוגדים באותן מדינות את הזכות להיות חברים בארגוני עובדים — מבלי לשלם דמי החבר לארגון עצמו.

על פניו, זה נשמע כמו מצב אידיאלי. האיגוד יעניק הגנה משפטית וארגונית לעובד, והאחרון ישלם דמי ועד רק אם חשקה נפשו. רק כשצוללים לעומקו של החוק, מבינים עד כמה הוא הרה גורל ומסוכן, במיוחד אם חברי כנסת ומכוני מחקר ימניים יחליטו לאמץ את החוק ולייבאו לישראל כדי לגרוף כותרות ופרסום.

אין זה מקרה כי החוק הישראלי מתיר רק לארגוני עובדים רשמיים לאגד תחת כנפיהם ועדי עובדים בכלל ענפי המשק. לארגונים עצמם יש את הידע, הניסיון והיכולת לסייע לאותם עובדים, הנמצאים לעתים במצוקה ומבקשים להתאגד על מנת להיטיב את תנאי ההעסקה שלהם.

יתרה מכך, הניסיון בשנים האחרונות של כמה הנהלות במשק, ליצור מודל של ועד עובדים פנימי שאינו מאוגד תחת ארגון עובדים, נדחה שוב ושוב על ידי בתי הדין לענייני עבודה — משום שגם הם קבעו כי חייבת להיות הפרדה מוחלטת ובלתי־תלויה בין המעסיק לבין האיגוד.

אותו ידע וניסיון של ארגון העובדים כרוכים באחזקת מנגנון משפטי, ארגוני, כלכלי ותקשורתי הנזקק לתמיכה כספית לא מבוטלת. ומהיכן תגיע אותה תמיכה? מן העובדים עצמם, כמובן, שביום שימוע או פיטורים יקבלו את ההגנה לה הם זכאים ועבורה הם משלמים.

יצירת מצב שבו אלפי עובדים יקבלו מטריה הגנתית ללא תשלום דמי חבר תעקר לחלוטין את משמעות המילה סולידריות, ועלולה ליצור מחזה אבסורדי של עובדים הנהנים מזכויות רבות על גבם של אלו המשלמים עבורן.

כניסת הנשיא דונלד טראמפ לבית הלבן לפני כשנה וחצי אינה מבשרת טובות לאיגודים המקצועיים ברחבי העולם כולו. הקולות בוושינגטון ובמקומות נוספים הקוראים להחיל את החוק גם אצלם מתגברים והולכים, כי ככה זה בעידן של "עובדות אלטרנטיביות". מלחמה היא בעצם שלום, חירות עלולה להוביל לעבדות והזכות לעבוד היא בכלל הצעת חוק הלקוחה מכתבי מרקס ואנגלס.

הכותב הוא יועץ תקשורת בחברת פרו אסטרטגיה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker