ח"כ מרב מיכאלי מנצחת: מדריך ממשלתי בלשון נקבה

לראשונה בישראל: מדריך הרכש החברתי שהוציא האגף לממשל וחברה במשרד ראש הממשלה נכתב כולו בלשון נקבה - אף שהוא מיועד לשני המינים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהלת במשרד
מדריך רכש חברתי חדש בלשון נקבה

"שלום, את בוודאי מנהלת השירות החברתי שמופעל באמצעות מיקור חוץ" - כך נפתח המדריך לרכש חברתי שהוציא אגף ממשל וחברה במשרד ראש הממשלה בזמנו ברשות אודי פראוור. בניגוד לכל מדריך אחרי שמוציאה הממשלה, ונכתב בלשון זכר, המדריך הזה, שיצא כבר ביולי 2017, נכתב בלשון נקבה, ובתחתית העמוד הראשון ההבהרה המתבקשת (והלא סטנדרטית): "מדריך זה מנוסח בלשון נקבה, אך מיועד לגברים ולנשים כאחד".

מטרת המדריך מנוסחת בפסקה הבאה: "את בוודאי קוראת אותי כי את צריכה ליצור התקשרות לצורך אספקת השירות שלך, ואת רוצה לדעת איך תוכלי לגרום לכך, שהשירות החברתי שאת אחראית על אספקתו יהיה שירות מקצועי המותאם לצורכי האזרח, יסופק בתנאים הולמים, יהיה זמין ונגיש והיכן שנדרש וגם יאופיין בהמשכיות".

זהו מדריך עב כרס הכולל כ-100 עמודים, ונכתב על ידי ד"ר הילה טל אביטן. הוא נכתב בהמשך להמחלטת ממשלה מה-11 בספטמבר 2016, שאימצה את המלצות הצוות הממשלתי שהוקם לטיוב אופן האספקה של שירותים חברתיים הניתנים במיקור חוץ.  במסגרת החלטה זו הוטל על משרד ראש הממשלה, בשיתוף אגף החשב הכללי במשרד האוצר והמשרדים החברתיים, לגבש את המדריך לניהול תהליך מיקור חוץ של שירותים חברתיים.

ההחלטה לכתוב את המדריך בלשון נקבה נעשתה על ידי הכותבת, ד"ר טל אביטן, שמספרת שזה קרה, מפני שהיא כתבה אותו לעצמה. "לא חשבתי שזה יעבור, אבל זה עבר," היא אומרת ומעידה שהיא מקבלת על זה "תגובות מטורפות". לדבריה, נשים מאוד מפרגנות ולחלק מהגברים מעט יותר קשה, אף שהיא חשבה דווקא על הגברים שיקראו את המדריך. בשורה התחתונה, אף אחד לא מתעלם מהמסמך הרשמי היחיד שהוציאה מדינת ישראל לשני המינים, שנכתב בלשון נקבה.

אישור לכתיבה השונה נובע, לדבריה, גם מהעובדה שמי שאישר, פראוור, הוא אדם יצירתי שהבין מה זה יעשה למדריך. "מדריך רכש זה דבר מאוד משעמם," אומרת טל אביטן. "המדריך הזה הוציא אותו מהתבנית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker