"יום חג לשירות הציבורי": נפסלה מועמדותה של עפרה ברכה לנציבת שירות המדינה

מכה לראש הממשלה נתניהו: הוועדה השנייה שמונתה לבדיקת מועמדותה של עפרה ברכה לתפקיד נציבת שירות המדינה - פסלה אותה ■ התפקיד יחכה למועמד הבא

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנימין נתניהו ועפרה ברכה
בנימין נתניהו ועפרה ברכהצילום: אוליבייה פיטוסי

עפרה ברכה, מועמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקיד נציבת שירות המדינה - נפסלה מלשמש בתפקיד - כך אמרו הערב מקורות במשרדי הממשלה. 

את ההחלטה על פסילתה של ברכה מלכהן בתפקיד קיבלה הוועדה החדשה לבדיקת מינויה. בראשות הוועדה עומד השופט בדימוס חנן אפרתי, ואיתו הפרופסורים מינה טייכר ודב גולדברגר. מדובר במכה קשה לראש הממשלה שהיה בטוח כי הוועדה החדשה שמונתה לבחינת מועמדותה של ברכה תהווה חותמת גומי.    

כזכור מדובר בוועדה שהחלה את הבדיקה לפני כמה חודשים, לאחר שוועדה ראשונה שהקים משרד ראש הממשלה, נפסלה בעקבות בג"ץ שהגיש ד"ר רפי נץ צנגוט, בטענה שחבריה לא נבחרו כראוי, אלא במיוחד עבור המינוי. בוועדה הקודמת ישבו שני מקורבים לנתניהו, נגה קינן ואריה בר.

הוועדה החדשה אכן פגשה לא מעט עובדי מדינה בכירים ואנשים אחרים שהיתה להם נגיעה בנושא. בג"ץ גם אסר עליה להשתמש בחומר שצברה הוועדה הקודמת כך שהתהליך ארך זמן רב.

עפרה ברכה היא פקידה זוטרה יחסית במשרד הפנים, שהומלצה, כפי שחשף TheMarker, על ידי נתן אשל לראש הממשלה. אחותה ובתה עובדות במשרד ראש הממשלה.

ברכה, שטענה כל הזמן כי בקרוב תמונה, "כיכבה" גם בדו"ח מבקר מדינה שקבע כי המועמדת לתפקיד הנציבה עברה על חוקי התקשי"ר.

עם פסילתה על ידי הוועדה שוב נדרש ראש הממשלה להציג מועמד משלו. בינתיים ממלא את התפקיד מאז תחילת מאי 2017 אודי פראוור, שזוכה לשבחים על תפקודו אך לא מקבל בשלב זה מראש הממשלה את המינוי הקבוע, על אף שהיה שמח לקבלו.

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה: "זהו יום ניצחון לשוחרי איכות השלטון במדינת ישראל, ולכל אלו שקצה נפשם בתופעה הבזויה של מינוי מקורבים פוליטיים והצנחת אנשים לא ראויים לתפקידים חשובים. זהו יום חג לשירות הציבורי בישראל, ולעשרות אלפי עובדיו שיזכו בתקווה לנציב מנוסה ובעל הכישורים הראויים שינווט את ספינת הענק בין גלי הרפורמות הצפויות לה בשנים הקרובות".

במכון הישראלי לדמוקרטיה מברכים את ועדת אפרתי על החלטתה שלא לאשר את מינוי ברכה לנציבת שירות המדינה. יוחנן פלסנר, נשיא המכון וד"ר אסף שפירא, שהופיעו בשבוע שעבר בפני הוועדה, מציינים כי לראשות ארגון כה רחב היקף, המעסיק 70 אלף עובדי מדינה, יש למנות אדם בעל ניסיון ניהולי וידע מערכתי הולם. נציב שירות המדינה חייב להיות אדם מקצועי, בעל ניסיון מוכח בתחום כוח האדם והיכרות עם המגזר הציבורי, שיזכה לאמון הציבור, שיוכל לגלות עצמאות, ולהצעיד קדימה את השירות הציבורי לעידן הדיגיטלי החדש תוך שיפור איכותו ויעילותו".

פלסנר ושפירא מוסיפים כי "שיטת בחירת נציב שירות המדינה חייבת להשתנות מקצה לקצה: החל מקביעת תנאי סף מינימליים שאינם קיימים, מינוי ועדת איתור מקצועית ושקופה שתנהל את התהליך וקיבוע לוח הזמנים לבחירת הנציב כך שמערכת כוח האדם הממשלתית לא תתפקד במשך תקופות ארוכות ללא מנהל קבוע. רק רפורמה כזו תבטיח שהישראלים המוכשרים ביותר יאיישו את משרות המפתח בשירות המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker