עלות השכר הממוצעת למנכ"ל בכיר בתעשייה הקיבוצית - 1.2 מיליון שקל בשנה

שיאן עלות השכר: מנכ"ל חברת הבת של ארד דליה בארה"ב, ג'רי פוטר, עם 3.26 מיליון שקל בשנה; הקיבוצניק המתוגמל ביותר: גזי קפלן

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

עלות השכר הממוצע לבכירים בתעשייה הקיבוצית היא 900 אלף שקל בשנה, בעוד ששכרו של מנכ"ל בכיר הוא 1.2 מיליון שקל בשנה ושל יו"ר דירקטוריון 740 אלף שקל בשנה - כך דיווח מקומון התנועה הקיבוצית "הזמן הירוק". נתוני השכר מייצגים את עלויות השכר של הבכירים בחברות הקיבוציות הנסחרות בבורסה.

עלות השכר הגבוהה ביותר משולמת לבכירים על ידי חברת ארד דליה - 1.6 מיליון שקל בשנה בממוצע. שיאן השכר בחברות הקיבוציות הנסחרות הוא מנכ"ל חברת הבת של ארד דליה בארה"ב ג'רי פוטר, עם 3.26 מיליון שקל בשנה.

בקצה התחתון של סולם השכר בחברות הקיבוציות הנסחרות מצויים בכירי חברת גן שמואל מזון ופלסטופיל הזורע. בפלסטוטפיל מסתפקים הבכירים בעלות שכר ממוצעת של 436 אלף שקל בשנה. שכרם של בכירי חברת גן שמואל מזון ופלסטופיל הזורע, שהם קיבוצים שיתופיים, לא מקבלים את שכרם לכיסם והוא מועבר על ידי המפעלים לקופה המשותפת של הקיבוץ.

גזי קפלן, מנכ"ל אסםצילום: קמחי מוטי

מאידך, בכירי התעשייה הקיבוצית שהם חברים בקיבוצים "מתחדשים", מקבלים את מרבית שכרם לחשבונם הפרטי לאחר ניכוי מסי מדינה ומיסי קהילה. עוד עולה מהנתונים שפירסם "הזמן הירוק" כי חבר הקיבוץ המתוגמל ביותר הוא מנכ"ל אוסם גזי קפלן, חבר קיבוץ לוחמי הגטאות (קיבוץ מתחדש) שעלות שכרו היא 5.1 מיליון שקל בשנה.

החברות הציבוריות הקיבוציות המתגמלות ביותר את בכיריהן (חלקן בשליטת הקיבוצים ובחלקן לקיבוצים יש אחזקות משמעותיות) בנוסף לארד דליה, הן יצרנית מוצרי הסויה סולבר, יצרנית לוחות הפלסטיק פלרם, יצרנית הציוד לניקוי בריכות שחייה מטרוניקס וגניגר פלסטיק.

לפי "הזמן הירוק", מחקרים שנעשו בחברות הקיבוציות בדומה למחקרים שנערכו בחברות העסקיות בכלל המשק, מצאו שאין קשר מהותי בין שכר הבכירים לביצועי החברות - לא ברווח התפעולי, לא במחזור המכירות ולא במדדים נוספים. לפי הנתונים שפורסמו, עלות שכרם של הבכירים בחברות הציבוריות הקיבוציות נמוך משמעותית משכרם של הבכירים בחברות נסחרות שאינן קיבוציות, בהן שכר הבכירים גבוה פי 4-3 משכר הבכירים בתעשייה הקיבוציות.

מנכ"ל התעשייה הקיבוצית, עמוס רבין, הבהיר כי מנהל בתעשייה הקיבוצית שעלות שכרו 900 אלף שקל לשנה, מגיע לברוטו של 45 אלף שקל בחודש, שמהם נותר לו בנטו 25 אלף שקל בלבד. עדיין מדובר בפער של פי 7-6 מהנטו של עובד פשוט בקיבוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker