עמותה לחינוך תורני לא הפרישה פנסיה לעובדיה - ונקנסה ב-900 אלף שקל

עמותת מגדלות ניכתה תשלומי פנסיה, אך לא העבירה אותם לשמונה מעובדיה שעבדו כמורים בבית הספר שהקימה בבני ברק ■ מנהל העמותה נקנס באופן אישי ב-40 אלף שקל

טלי חרותי-סובר
ילדים חרדים לומדים תורה
ילדים חרדים לומדים תורהצילום: גיל כהן-מגן

חקירת האגף הפלילי במינהל ההסדרה והאכיפה במשרד העבודה והרווחה הבשילה לכתב אישום, שלפיו עמותת מגדלות - המרכז לחינוך, ומנהל העמותה, עברו על חוק הגנת השכר כשלא העבירו סכומים שנוכו משכרם של העובדים ליעדם.

העמותה, שהפעילה תיכון בבני ברק, לא הפרישה את הכספים שניכתה בעבור תשלומי הפנסיה משמונה מעובדיה במשך כשנתיים, כשהועסקו כמורים בית הספר.

"אי אפשר להפריז בחשיבותו של הערך הכלכלי שנפגע כתוצאה מביצוע העבירה", קבע שופט בית הדין האזורי לעבודה אורן שגב. "אלה סכומי כסף שנועדו להבטיח את זכויותיהם הסוציאליות והפנסיוניות של העובדים, שנוכו ממשכורתם ולא הועברו ליעדם. העבירה משולה לשליחת יד על ידי המעסיק לכיסו של העובד, תוך פגיעה ממשית בו ובזכויותיו האלמנטריות ביותר", ציין השופט.

במסגרת הסכם טיעון הוטל על העמותה קנס בסך 904 אלף שקל. על מנהל העמותה הוטל קנס של 40 אלף שקל והתחייבות עצמית בסך 226 אלף שקל להימנע מביצוע העבירה לשלוש שנים.

מתחילת 2017 ועד היום ניתנו על ידי מינהל הסדרה ואכיפה 612 התראות ו-501 עיצומים כספיים בסך יותר מ-48 מיליון שקל בשל אי העברת ניכויים ליעדם בניגוד לחוק הגנת השכר. כמו כן, ניתנו 2,039 התראות ו-545 עיצומים בסך 8.7 מיליון שקל בגין הפרת צו הרחבה לפנסיה. בנוסף, הוגשו 19 כתבי אישום בחוק הגנת השכר וניתנו 20 גזרי דין לפי חוק זה.

מנהלת מינהל הסדרה ואכיפה, יפה סולימני, אמרה כי "חוקי המגן קובעים זכויות סוציאליות מינימליות שלא ניתן לוותר עליהן, כדי ליצור שכבת הגנה ממשית לעובדים. אלה עבירות שהמשמעות הישירה שלהן היא פגיעה בוטה בשכר העובדים ובתנאי עבודתם. כל מעסיק חייב על פי חוק להפריש לפנסיה עבור כל עובד, וחשוב שהעובד יוודא שהמעסיק אכן מפריש סכום שכזה וכן, שהניכויים עבור הפנסיה הגיעו ליעדם (לקרן הפנסיה)".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker