טרנד השיבושים יתעצם? בג"ץ החליט - לא ינוכה שכר חד צדדית עקב עיצומים

הנוהג במשק, שלפיו אין שביתות אלא רק שיבושים או עיצומים, עשוי להתעצם: בג"ץ החליט לא להפוך את החלטת בית הדין הארצי לעבודה - שקבע כי יש לפנות לבית הדין בבקשה כדי לאשר ניכויי שכר חלקיים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג

בג"ץ הכניס היום (ד') מקל בגלגלים של הממונה על השכר באוצר, במלחמתו בשיבושי העבודה הפוגעים בשירות לאזרח. בעתירה לבג"ץ ביקש משרד האוצר להפוך החלטה שנתן בית הדין הארצי לעבודה באוגוסט, בדיון בנושא ניכויי שכר חלקיים של עובדי נמל אשדוד. בית הדין קבע כי לא ינוכה שכר באופן חד-צדדי עקב עבודה חלקית ללא פניית המעסיק לבית הדין לעבודה.

בג"ץ מצדו החליט לא להתערב בנושא, ולא הפך את החלטת בית הדין הארצי לעבודה. בעוד בהסתדרות רואים בהחלטה ניצחון גדול, שיחייב את המעסיקים לפנות תמיד לאישור בית הדין לעבודה, באוצר טוענים כי החלטת בג"ץ מינורית, מכיוון שהוא לא דן בגופו של עניין, ולא קבע כלל אם נדרשת פנייה לבית הדין לעבודה לפני ניכוי חד-צדדי.

ערן יעקב, עד לא מזמן הממונה על השכר, הסביר בראיון ל-TheMarker בסוף 2017 כי ניכוי השכר החד-צדדי נחוץ כדי להילחם באופנה של השנים האחרונות: הוועדים לא שובתים יותר, אמר יעקב, הם משבשים או מחליטים על עיצומים. באופן הזה השירות לאזרחי המדינה נפגע, אך השכר לא - מפני שפעמים רבות המעסיק חושש לעורר את זעם העובדים וכלל לא מנכה אותו. כך, אין סיבה להפסיק "לשבש", שכן הסיכוי ששכרם של המשבשים ייפגע הוא קטן.

טרנד השיבושים הגיע לשיא בנמל אשדוד, שם לא היו שביתות בשנים האחרונות - אלא רק שיבושים, שיצרו קושי גדול ללקוחות הנמל ופגעו במשק הישראלי. גם בקרב עובדי המדינה השיבושים נהפכו לעניין יום-יומי. כך, למשל, שובשה העבודה בקריית הממשלה בתל אביב לאחר טענות על זיהום אוויר בחניון. שיבושים רבים היו גם ברשות המסים. בעוד הממונה על השכר מנכה באופן חד-צדדי שכר מהאחרונים - בנמל זו החלטה של המעסיק שחשש זמן רב לנכות את השכר.

בעקבות החלטת בג"ץ כתב ועד עובדי הציוד המכני בנמל אשדוד לעובדיו: "ניצחנו פעם נוספת, והפעם את המדינה וההנהלה בבג"ץ בעניין גזל השכר הראוי. כעת, ההנהלה מחויבות לפעול אך ורק דרך בית הדין ולא לגזול משכרנו באופן שרירותי".

מהאוצר נמסר בתגובה: "בית המשפט העליון לא קבע שהמדינה מחויבת לפנות לבית הדין בענייני עיצומים. אין הצדקה שהמדינה תשלם שכר מלא לעובדים בעיצומים המעניקים שירותים חלקיים ומשבשים את השירות לציבור".

עורכות הדין חיה ארמן, מיכל הברפלד וחופית כהנא-רוח, ממשרד הרצוג פוקס נאמן, המייצגות את נמל אשדוד מסרו בתגובה: "בג"ץ קיבל את טענת החברה כי בית הדין הארצי לעבודה לא יכול היה להכריע בשאלת חובת הפניה לבית הדין בטרם תשלום שכר ראוי, שכן שאלה זו כלל לא הונחה בפני בית הדין האזורי לעבודה מלכתחילה.

"בסעיף 5 בפסק הדין קבע בג"ץ כי 'מדובר בדברים שנאמרו במסגרת אמרת אגב קצרה, מבלי שהסוגיה נדונה ולובנה לגופה על בית הדין לעבודה, בשתי הערכאות. אין מקום שבית משפט זה יזקק לה, למעשה כערכאה ראשונה, אף אם מדובר בסוגיה עקרונית בעלת חשיבות כללית'. משמע: נכון להיום, אין הכרעה שיפוטית בנושא חובת הפניה לבית הדין לעבודה בטרם תשלום שכר ראוי. החברה, כמו גם המדינה, סבורה שקיימת לה הרשות והסמכות לתשלום שכר ראוי אף ללא פניה מוקדמת לבית הדין".

תגובות