תשכחו מהתייעלות, בנמל אשדוד רוצים עוד

מול חתימת הסכם העקרונות בנמל חיפה, בנמל אשדוד הדיונים רחוקים מסיום ■ העובדים רוצים הרבה יותר יחסית למה שניתן בנמל חיפה - וככל הנראה גם לא יקבלו

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל אשדודצילום: אילן אסייג
טלי חרותי-סובר

על השאלה מדוע לא נחתם עדיין הסכם עקרונות הרפורמה בנמל אשדוד, כפי שנחתם בסוף השבוע שעבר בנמל חיפה, יש רק תשובה אחת: באשדוד רוצים עוד.

ל-TheMarker נודע כי דרישות עובדי הנמל גבוהות יותר גם עבור תוכנית הפרישה מרצון המתוכננת, וגם עבור העובדים הנשארים. אלה סכומים שהנהלת הנמל, כמו גם משרדי האוצר והתחבורה, אינם מתכוונים לתת, בשל גובהם ומפני שההסכם באשדוד אינו יכול להיות שונה מהותית מזה שנסגר מול עובדי נמל חיפה.

בנמל אשדוד יודעים זאת - אבל מנסים לתת סחיטה נוספת, בעיקר כדי להוכיח כוח. בעוד בנמל חיפה פעלו הוועדים וההסתדרות שכם אל שכם, בנמל אשדוד איבדה ההסתדרות במידה רבה את אחיזתה, והוועדים פועלים באופן עצמאי - ובעיקר לעומתי.

אתמול (ב') כבר הפצירו אלון חסן ואבינעם שושן, מחליפו לשעבר, ב-1,300 עובדי הנמל להתפקד מהר להסתדרות הלאומית, מכיוון שההסתדרות הכללית אינה פועלת אתם ועבורם. בשלב זה הדבר אינו קורה, וגם אם יקרה - בית הדין לעבודה כבר עצר את תהליך המעבר, בטענה שאין מחליפים ארגון יציג תוך כדי תהליך משא ומתן.

בשל כך, הוועדים וההסתדרות "תקועים" אחד עם השני, אף שההסתדרות אינה מגלה את המנהיגות הראויה, כפי שטוענים בהנהלת הנמל. את חשיבות המשא ומתן ניתן למצוא בעובדה שיו"ר ההתסדרות, אבי ניסנקורן, משתתף בו באופן אישי. הדיונים האינטנסיביים נערכים היום, ויימשכו מחר - אך ממחרתיים המשא ומתן ייפסק למשך כשבוע עקב נסיעתו של ניסנקורן לחו"ל. כרגע לא מאפשר בית הדין הארצי לעבודה לעובדי נמל אשדוד לשבות, ואין ברירה אלא להמשיך לדון.

בימים אלה נמשכת העבודה כסדרה ולקוחות הנמל אינם נפגעים. נמל אשדוד חזר להוביל במספר המכולות המגיעות אליו, לאחר שלא מעט אוניות פנו לחיפה במהלך השיבושים שנערכו בחודשים האחרונים.

הנהלת הנמל משוכנעת כי על אף הקשיים יצטרכו הצדדים להגיע לעמק השווה, מכיוון שגם העובדים מבינים כי ככל שהתחרות עם שני הנמלים החדשים מתקרבת, ואמורה להיפתח ב-2021 ואולי אף קודם לכן, הקלפים שבידיהם הולכים ונחלשים.

2.5 מיליון שקל לפורש אינם מספיקים

בעוד בנמל חיפה כל פורש מרצון – כ-200 איש - ייהנה עד 2024 מכ-2.5 מיליון שקל עבור פנסיית גישור שיקבל עד גיל 67, בנמל אשדוד לא מסתפקים בסכום הזה, ומבקשים סכומים נוספים לפורשים. כאמור, איש אינו מתכוון להיענות לבקשה הזו.

רוצים עוד בונוסים

תוכנית ההתייעלות בנמלים אמורה לשתף את העובדים, כך שירוויחו מתוכה בונוסים. בעוד בנמל חיפה מדובר בסכום זניח יחסית, בנמל אשדוד מבקשים לא פחות ממחצית מסכום ההתייעלות. על פי ההערכות, ההתייעלות אמורה להסתכם בכ-20 מיליון שקל בשנה, כך שהעובדים מבקשים 10 מיליון שקל לכיסם (בחיפה מדובר בכמיליון שקל). כמובן שאין להנהלה כוונה להיעתר לבקשה.

הקרב על השעות הנוספות

כיום עובדים בנמל אשדוד 22.5 שעות ביממה. על פי דרישת ההנהלה, יופעל הנמל שעה נוספת ביום ויתייעל גם בתחום התניידות העובדים בתוך המשמרת מתפקיד לתפקיד. כיום מקבלים מנופאים שכר עבור משמרת של שמונה שעות, גם אם הם עובדים ארבע שעות בלבד. על פי התוכנית החדשה, ינוידו העובדים לתפקידים אחרים בתוך המשמרת, כך שיעבדו שמונה שעות במקום ארבע שעות.

עוד יבוטלו משרות פיקטיביות. בעוד ההתייעלות והרחבת שעות העבודה אמורות לסייע לעובדים להעלות את רמת הפרמיות המהוות כ-70% משכרם, דורשים העובדים לקבוע מנגנון שיעלה את ערכה של כל שעה כזו. במלים אחרות, העובדים דורשים עוד תוספות לשכרם. השכר הממוצע בנמל אשדוד הוא 27 אלף שקל בחודש, ועובדי הנמל נמצאים שנים ברשימת שיאני השכר במגזר הציבורי. גם את הנושא הזה תתקשה ההנהלה לבלוע.

באשר לעבודה בשבת, הנושא כלל לא עולה על שולחן הדיונים, אף שנמל חיפה אכן עובד בשבת, אך באשדוד לא תתקיים עבודה ביום זה.

לא מחכים למשקיע

בחיפה טוענים כי מכיוון שהם סגרו הסכם ראשונים, הם ייהנו קודם מהמכרז הבינלאומי שיפתח משרד התחבורה במהלך 2019. המדינה מבקשת לקבל הצעות מצד משקיעים אסטרטגיים לרכישת 100% מהנמל, לאחר שזה יעבור תהליך הפרטה. בחיפה זקוקים למשקיע האסטרטגי מכיוון שזה אמור גם להשקיע בהעמקת הנמל. באשדוד מצפים לו פחות. שם כבר החלו העבודות להכנת הנמל לאוניות הגדולות, והתחושה היא כי הנמל יכול להגיע מוכן לתחרות גם בכוחות עצמו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker