הרווח הכפול בהעסקת גמלאים

אסור שמאגר הידע והשירות שנאסף בעשרות שנות עבודה יירד לטמיון, רק כי הממשלה לא נערכה לנצלו כיאות

אבי ביצור
אבי ביצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשיש
צילום: אילן אסייג

משרד הבריאות פירסם באחרונה קול קורא לגמלאים בתחום הבריאות, לביצוע ביקורות בבתי חולים סיעודיים. המטרה היא שהגמלאים יאכפו את הטיפול הראוי הניתן לקשישים במוסדות האשפוז ובבתי החולים, ויבדקו את התנאים הפיזיים והיחס שמקבלים המטופלים במשך כל שעות היממה.

במשרד הבריאות מבקשים להקים צוותי בקרה של שלושה גמלאים, שיפעלו במסגרת לשכות הבריאות המחוזיות. כל בקרה תארך כשש שעות, החל בשעה 22:00, וכל גמלאי שיתנדב יבצע שמונה עד עשר בקרות בחודש. הגמלאים ישתתפו בישיבות צוות הגריאטריה המחוזי, שנועדו להדרכה ושמיעת היזונים מהבקרים לאור ניסיונם, ויקבלו שכר בגין השתתפותם.

דרישות הסף המחייבות שהציב משרד הבריאות הן תואר ראשון בתחומי הבריאות, או השכלה סיעודית. בנוסף, יידרש ניסיון מקצועי באחד ממקצועות הבריאות, כמו סיעוד, עבודה סוציאלית, ריפוי בעיסוק, תזונה, רוקחות וקלינאות תקשורת. במפגש גמלאים כזה, שבו נכחתי כגרונטולוג, איש מתוך 15 המתנדבים לא שאל כמה כסף יקבל; כולם התמקדו ברצון לתרום ולסייע. בעקבות האירועים האלימים שנחשפו בבתי האבות בחיפה, ומקרי ההזנחה בכמה בתי אבות במרכז, ניכר במתנדבים רצון למנוע הישנות מקרים דומים.

ניצול הידע שצברו הגמלאים בישראל עלה בדיונים שונים שהתקיימו ב–2016–2017 במשרד הרווחה, בשיתוף יוסי היימן, מנכ"ל אש"ל־ג'וינט. הוחלט על שילוב תעסוקת ותיקים במרחב הכפרי, ובעתיד גם במרכזים עירוניים. באותה תקופה החלו לפעול עסקים קואופרטיביים חברתיים של גמלאים בתחומים שונים, החל במזון וכלה בייעוץ חשבונאי ומיצוי זכויות של נכים וסיעודיים. בהדרגה, הוקמו אתרים לתעסוקת גמלאים ואנשים מעל גיל 60, שאליהם פנו כ–4,500 מעסיקים שביקשו ידע וניסיון מצטבר בקרב גמלאים.

ניסיון שנאגר במשך שנים רבות במסגרות עבודה שונות הוא משאב שאסור לבזבזו. אדם שפורש מעבודתו יכול לנצל את הידע שצבר לטובת שתי מטרות מרכזיות — תרומה לחברה, ושיפור מסוים בהכנסתו, שמתבססת בעיקר על פנסיה.

משרדי ממשלה נוספים צריכים לפעול לניצול המשאב האנושי של הגמלאים לתועלת השירות הציבורי ולטובת תעסוקת המבוגרים. סקר שערך משרד הכלכלה ב–2015 גילה כי 48% מהמעסיקים מכירים את החוק לשוויון הזדמנויות, האוסר על אפליית מבוגרים; 34% ענו שיש להם היכרות מסוימת עם החוק, ו–18% ענו שאינם מכירים את הנושא. רצוי שהמשרד לשוויון חברתי ידאג להסברה בנוגע לכדאיות שטמונה בהעסקת גמלאים במשרות חלקיות, במגוון תחומים.

מהנדסים, משפטנים, אחיות, טכנאים, מורים ועוד בעלי מקצוע — ישמחו לצאת לעתים משגרת הגמלאות ולתרום לקהילה בשכר משלים נמוך. אסור שמאגר הידע והשירות שנאסף בעשרות שנות עבודה יירד לטמיון, רק משום שהממשלה לא נערכה כיאות לנצלו. התרומה הכלכלית ואיכות השירות למשק יהיו משמעותיות — ולכן צריך להיערך למהלך מקיף ומאורגן לעידוד תעסוקת גמלאים.

הכותב הוא גרונטולוג, מרצה בכיר במרכז ללימודים אקדמיים, ולשעבר מנכ"ל משרד הגמלאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker