הרופאים ישבתו ביום ג': "לא ניתן יד להרס הרפואה הציבורית". האוצר: השביתה מיותרת

בהסתדרות הרפואית טוענים כי במשך השנים בהן נמנעו הרופאים מלשבות האוצר "ייבש את מערכת הבריאות" שהולכת וקורסת

רוני לינדר

לאחר 11 שנים בהן לא שבתו, הכריזו היום הרופאים על שביתת אזהרה בת יומיים ביום ג' בו יעבדו במתכונת שבת. המשמעות: ניתוחים ובדיקות לא דחופים שנקבעו מראש לא יתקיימו. בסניפי הקופות כללית ולאומית תהיה שביתה כללית ביום שישי והמרפאות יהיו סגורות, למעט מרפאות שיהיו פתוחות למקרי חירום. הרופאים ישובו לעבודה ביום רביעי, אך מאיימים כי באין התקדמות של ממש במשא ומתן ישובו לשבות.

בהסתדרות הרפואית טוענים כי במשך השנים בהן נמנעו הרופאים מלשבות האוצר "ייבש את מערכת הבריאות" שהולכת וקורסת, וכי הדרישות שהציגה ההסתדרות הרפואית לאוצר מהוות תכנית הצלה למערכת הבריאות. "האוצר והמעסיקים לא מוכנים להרים את הכפפה ולהיענות לדרישות המוצדקות שלנו. אנו לא יכולים לתת עוד יד להרס של מערכת הבריאות הציבורית", אמר יו"ר ההסתדרות הרפואית ליאוניד אידלמן.

מהאוצר נמסר כי "מדובר בשביתה אותה ניתן למנוע ועדיף שהרופאים יתמקדו בקידום המשא ומתן או ייענו להצעת המדינה לקיום הליך בוררות מוסכם וזאת על מנת שלא לפגוע בציבור האזרחים".

הפער בין עמדות הצדדים במשא ומתן עצום: האוצר מציע לרופאים תוספת שכר של 2.3% לשנה למשך 5 או 8 שנים לבחירתם (עד 18.4% לשמונה שנים) - תוספת דומה לזו שנקבעה בהסכם השכר של ההסתדרות במגזר הציבורי. מדובר בתוספת דיפרנציאלית: כלל הרופאים יקבלו תוספת של 1% בשנה, ואילו רופאים במקצועות במצוקה, בפריפריה, מתמחים שיעשו יותר מ- 6 תורנויות ומומחים שיבצעו תורנויות - יקבלו תוספות גבוהות יותר שיסתכמו ב- 1.3% נוספים.

הרופאים, לעומת זאת, דורשים תוספת שלכר של 50% ועוד שורה של דרישות עבור מה שהם מכנים "הצלת מערכת הבריאות הציבורית" ובהן תוספות ומענקים מיוחדים לרופאים בפריפריה ובמקצועות במצוקה, תוספת תקנים, השתלמויות לרופאים ועוד.

בניסיון אחרון למנוע שביתה, שיגר אתמול לוין מכתב ליו"ד ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן, ובו הציע לו "לסכם על הליך בוררות שימנע את הצורך בנקיטת אמצעים ארגוניים מיותרים על ידכם". הצעה זו נדחתה לאחרונה על ידי הרופאים, בטענה כי הבוררות שהאוצר מציע כוללת רק דיון בנושא השכר ולא בנושאים נוספים הקריטיים לרופאים כמו נושא התקינה והשר"פ (שירותי רפואה פרטיים בבתי חולים ציבוריים).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker