"חשש מריכוזיות": התירוץ של החשכ"ל להסתיר חברות קבלן מפירות חוק

בתשובתו לבג"ץ, החשב הכללי מסרב לפרסם ציוני מבדק החברות הנותנות לו שירותים, גם אם הן מפירות חוק: "נוצר חשש מהגברת האטרקטיביות של ספקי השירות שניתן להם ציון גבוה במבדק"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו
החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהוצילום: טס שפלן

חברות קבלן מפירות חוק מקבלות בשנה האחרונה הגנה ממקום לא צפוי – החשב הכללי באוצר (החשכ"ל). החשכ"ל בודק בכל שנה תלושי שכר מדגמיים של עובדים בחברות קבלן מתחומי הניקיון, השמירה וההסעדה, סה"כ כ-12 אלף עובדים הנותנים את השירותים במשרדי ממשלה שונים.

מדו"חות שכבר פורסמו עולה כי קיימות הפרות קשות לזכויותיהם של מרבית עובדי הניקיון, אך גם של עובדי השמירה וההסעדה, שרבים מהם אינם זוכים לתשלומים המגיעים להם כחוק. מהדו"ח עולה כי בעוד חברות מסוימות מקפידות על זכויות העובדים ומקבלות ציונים גבוהים, חברות אחרות מפירות על בסיס קבוע את זכויות עובדיהם.

עם זאת, שמות החברות, בין אם הן מצטיינות או מפירות חוק, אינם מפורסמים לציבור הרחב, על אף החלטה מקדמית של החשכ"ל, שקבעה כי מהשנה הרביעית לבדיקה, שהתחילה ב-2012, יפורסמו הדו"חות, כולל שמות החברות המצטיינות והמפירות.

גם החשבת הכללית הקודמת, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, הודיעה ב-2017 כי מהדו"ח שיתפרסם ב-2018, השמות יפורסמו ברבים - כך שיתאפשר לדעת אילו חברות שומרות על עובדיהן, ומי מפירות את זכויותיהם.

למרות ההחלטה וההודעה, בחר החשב הנוכחי, רוני חזקיהו, כי שמות החברות לא יפורסמו, ובכך החברות המפירות נותרות מוגנות. החלטה זו אינה עולה בקנה אחד עם מדיניות איגוד חברות הניקיון, למשל. יו"ר האיגוד, אילן שמעוני, טען בעבר כי אי פרסום הרשימה פוגע בכל חברות הניקיון, ובעיקר באלה ששומרות על זכויות עובדיהם, שבשל אי הפרסום, גם בהן דבק כתם ההפרה.

הפגנת עובדי קבלןצילום: עופר וקנין

"טיעונים מעוררים תמיהה"

החשכ"ל סירב לפרסם את הדו"ח מלכתחילה, וגם סירב גם לבקשות חופש המידע של עמותת הצלחה - התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת - שביקשה את הרשימה המלאה. לאחר הסירוב הגישה עמותת הצלחה עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים. בתשובה לעתירה, שהגיעה היום (א'), טוען החשכ"ל כי ההחלטה לא לפרסם את שמות החברות המצטיינות והמפירות נובע מ"חשש מהשלכות הצפויות על ענפי השירותים הנבדקים" - ניקיון שמירה והסעדה.

"התעורר חשש אמיתי כי פרסום הציונים עלול לייצר העדפה של קבלני שירותים שקיבלו ציון חיובי במבדק, על פני אלה שלא השתתפו בו כי אינם עובדים עם משרדי הממשלה", נכתב בתשובה לעתירה. כך, לטענת החשכ"ל, "תיווצר ריכוזיות בענף מכיוון שקיים חשש ממשי להעדפתן (של החברות המצטיינות; טח"ס)".

במלים אחרות, החשכ"ל מסתיר את הציונים הגבוהים שקיבלו חברות שפועלות על פי חוק, רק כדי שלא ישמש אותן במכרזים אחרים - ובכך מאפשר לחברות שזכו בציונים הנמוכים להתמודד על אותם מכרזים בדיוק, תוך שהוא מסתיר את העובדה שהן מפירות חוק.

הפרסום של הדו"ח משמעותי, מכיוון שכשחברה גדולה מבקשת להחליט מי זוכה במכרז שהיא מפרסמת, היא אינה יודעת מהם ציוני החשכ"ל עבור החברות שניגשות. החשכ"ל אמנם כותב כי החברות רשאיות לפנות אליו ולבקש את הציונים, אבל תהליך כזה לא נעשה בפועל, ואין כל סיבה להעביר את האחריות לחברות פרטיות או למשרדי הממשלה שמבקשים לא לשתף פעולה עם חברות מפירות חוק, במקום לפרסם את שמות החברות והציונים שקיבלו.

בנוסף, החשכ"ל טוען עוד כי בפרסום ציוני המבדקים הכוללים את שמות החברות יש חשש לפגיעה בסודות המסחריים של החברות.

לדברי עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה, "הטיעונים אותם מעלה משרד האוצר בתשובתו, בנימוק מדוע לא לחשוף אותו, מעוררים לכל הפחות תמיהה גדולה ואי נוחות. האם אפשר להצדיק את אי פרסום שמות החברות המפירות בטיעונים שהדבר הוא סוד מסחרי שלהן? האם עצם הפרת זכויות העובדים צריכה לשמש מידע רגיש וסודי? מדובר במידע שאינו רק רלוונטי להחלטות גורמי ממשלה בבואם להתקשרות עם החברות האלה, אלא גם להתקשרויות במגזר הפרטי.

"אם המדינה חוששת לריכוזיות והפחתה בתחרות בשל פרסום דירוג החברות ושמותיהן, הדרך הנכונה להתמודד עם התופעה, ככל שהיא קיימת בכלל, הוא לשפר את האכיפה ואת מצב זכויות העובדים ולא להסתיר את שמות החברות ואת דירוגן. נדמה כי הדבר שקול לפעולת ניקיון שמטאטאת את הלכלוך מתחת לשטיח כדי להסתיר אותו, במקום לחשוף אותו ולהרחיק אותו מהמקום".

סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד, אמר בתגובה כי "חלם זה כאן. במקום לתמרץ את מי שטוב, ולהוקיע את מי שלא – בממשלה מעדיפים להחביא את כולם. לא ברור מה יש להם להסתיר".

שמואל שרביט, מנכ"ל חברת הניקיון מוריה, מסר בתגובה: "הציונים של החברות צריכות להיות נגישות לכל מי שמעוניין לדעת אותם, בשל הסיכוי שחשיפת הציונים תביא לתיקון של ענף הניקיון ולמניעת הפרת זכויותיהם של עובדים בעתיד. החשש כי ענף הניקיון יאבד איזון בשל פרסום הציונים הוא לא מבוסס. הפרסום צפוי דווקא להביא לשכלול הענף ולהגברת האמינות של חברות הניקיון מול לקוחות, ומול עובדים במיוחד. הפרסום לא חייב לקבל ציביון של שיימינג, ומספיק שיימסרו הנתונים היבשים והמדוקדקים בלי פרשנות מיותרת. הציונים האלה חשובים במיוחד לא רק לעובדים ולציבור, אלא גם לגופים שמעסיקים חברות ניקיון, שיש להם אחריות משפטית גם כלפי העובדים שלא מועסקים על ידם ישירות אלא באמצעות מיקור חוץ. איזה ערך יש בזה שרק החשכ"ל יידע את התוצאות? כל מי שמתעניין בנושא צריך לקבל את הנתונים, כדי שהפעילות הזו תייצר תוצאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker