המדינה לעובדיה: קחו 500 שקל בחודש - ותוותרו על הרכב

73% מעובדי המדינה מקבלים החזרי הוצאות רכב בעלות של 630 מיליון שקל בשנה ■ תוכנית חדשה של האוצר תעודד הגעה לעבודה בתחבורה ציבורית ובנסיעות משותפות, באמצעות תוספת שכר לאלה שיגיעו עם הרכב לעבודה פעם בשבוע בלבד ■ הפיילוט יתחיל בירושלים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פקק תנועה בתל אביב
פקק תנועה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

הממונה על השכר במשרד האוצר יוזם פיילוט לצמצום השימוש במכוניות על ידי עובדי המדינה. על פי הצעתו, כל אחד מעובדי בניין גנ'רי 2 בירושלים שיותיר בבית את רכבו הפרטי 4 פעמים בשבוע ויגיע לעבודה באמצעי תחבורה אחר - יקבל תוספת של 500 שקל לשכרו כהוצאות חודשיות. בסך הכל, יוכל כל עובד לקבל תוספת של 6,000 שקל לשכרו בשנה.

בחניון שבבניין ג'נרי 2 — בניין חדש בקריית הממשלה שאמור לשמש 1,000 עובדים של משרדים ורשויות הממשלה — הוכשרו רק 350 מקומות חניה. הציפייה היא כי עובדים יתארגנו בקארפולים של עובדי המשרד, או יגיעו לעבודה בעזרת תחבורה ציבורית, ובכך יצטמצמו מספר המכוניות הזקוקות לחניה בבניין, וכן שעות החיפוש המבוזבזות על כך. בנוסף, הפקקים יתקצרו, זיהום האוויר יפחת — וגם הוצאות השכר של עובדי המדינה המתוגמלים באופן היסטורי בנדיבות על שימוש ברכב פרטי, יירדו.

הצעת הממונה, שפורסמה לראשונה בחדשות כאן, הועלתה בניסיון לפתור את משבר מעבר העובדים לבניין ג'נרי 2 בירושלים, שהיה אמור להיות מאוכלס עוד בתחילת השנה. ואולם בשל מחסור במקומות חניה לכל העובדים שאמורים לעבוד בו, הורתה ההסתדרות ל–600 עובדים שלא לעבור — עד להגעה להבנות עמם, הכוללות חניה בבניין עצמו.

הסכום שהוצע לעובדים לא נקבע בחלל ריק. מדובר בסכום דומה לזה שיידרש הממונה לשלם עבור הסדרי חניה לעובדים — בין אם יחנו ללא תשלום בחניון שמתחת לבניין, כפי שדורשת ההסתדרות (אף שמספר מקומות החניה בחניון שהוקם קטן ממספר העובדים בבניין), ובין אם יחנו בחניונים סמוכים, כמו חניון הלאום, ויגיעו למשרד ברגל או בעזרת שאטלים.

היוזמה תיהפך למדיניות?

בכירים במשרד האוצר מביעים אופטימיות באשר להסכמת ההסתדרות לפיילוט החדש, בעיקר בהתחשב בעובדה שאין הרבה אפשרויות אחרות, וכן מכיוון שהעובדים אינם נפגעים מהמהלך. אם הפיילוט יצליח, לא מן הנמנע כי הוא יהפוך למדיניות וייושם גם בבניינים אחרים שבהם עובדים עובדי מדינה.

נתוני הממונה על השכר מגלים כי 73% מעובדי המדינה (לא כולל עובדי משרד הבריאות) מקבלים החזרי הוצאות רכב. המדינה מממנת את הוצאות המכונית הפרטית של כל עובד בסכומים שנעים בין 1,270 שקל ל–2,700 שקל בחודש — בהתאם לרמת הרכב המוגדרת בחוזה ההעסקה. בסך הכל מועברים מקופת המדינה כ–630 מיליון שקל בשנה לעובדי משרדי הממשלה, למימון הנסיעה במכונית הפרטית.

מאז אוקטובר 2004 חל גידול עקבי של כ–14% בשיעור עובדי משרדי הממשלה שיש להם תקן לאחזקת רכב. במספרים אבסולוטיים, זהו זינוק של 37% במספר התקנים בתוך פחות מ–13 שנה.

ביולי 2017 דנה ועדת המדע והטכנולוגיה באפשרות להעניק תוספות שכר לעובדים שאינם מגיעים ברכבם, לאחר שכבר ב–2012 החליטה הממשלה "להמליץ על שיטת תגמול שוות ערך להטבות על אחזקת רכב הניתנות לעובדים הזכאים לכך, גם ללא הוכחת בעלות על כלי רכב" — אך הנושא מעולם לא יושם. המכשול שעמד בפני האפשרות להמיר אחזקת רכב בתגמול על הגעה ירוקה למקום העובדה הוא חשש האוצר מהכללת רכיב זה בהפרשות לפנסיה. סעיף הוצאות לעובד, כפי שמציע הפיילוט הנוכחי, אינו כלול בחישוב ההפרשות לפנסיה.

בעבר גם הוצע לסמן מקומות חניה שמורים לעובדי מדינה שיגיעו למשרד בקארפול. פתרון של "טרמפים" על ידי קולגות לעבודה נוסה על ידי הממשלה — ללא הצלחה. לפני שלוש שנים השיק המשרד להגנת הסביבה את PickApp, אפליקציה לתיאום נסיעות משותפות בין עובדי משרדי הממשלה, במטרה "לשמש דוגמה לתפקוד סביבתי". ואולם לאחר חודשים של פיתוח ושנתיים שבהן הושקעו 50 אלף שקל בהטמעת השירות במשרדי הממשלה — נרשמו באפליקציה רק 350 עובדים, מתוך עשרות אלפי העובדים במשרדי הממשלה ברחבי המדינה. עם זאת, שילוב האפליקציה עם חניות שמורות עשוי לעשות את ההבדל.

פקקים בירושליםצילום: דניאל בר און

נקודת סחיטה

הסדרי חניה אינם בין הדרישות היחידות שמבקשת ההסתדרות עבור העובדים במסגרת המעבר לבניין חדש. במשך השנים הפך מעבר למשרדים חדשים, מהלך שאמור להיטיב את תנאי העובדים, לנקודת מיקוח נוספת — כאשר ההסתדרות מעכבת את המעבר עד לקבלת רוב דרישותיה. כך אירע עם מעבר בנק ישראל לבניין אחר לצורך שיפוצי הבניין הקיים; כך אירע כאשר חלק ממשרד הרווחה אמור היה לעבור לבניין חדש בתל אביב; וכך אירע בבניין ג'נרי 2 בירושלים.

דני בונפיל, העומד בראש מחוז ירושלים של ההסתדרות (ומי שאחראי על ערימות האשפה מול משרד האוצר במאבק של ראש העיר ניר ברקת בשר האוצר על תקציב עיריית ירושלים) דרש בסוף ינואר חניה ללא תשלום לכל עובד כחלק מתנאי העבודה המקובלים — ולא, בניין ג'נרי 2 לא יאוכלס. כתוצאה מכך, הוא אכן לא אוכלס עד היום.

בין היתר, יכולה ההסתדרות לדרוש תוספות שכר קבועות, העלאת העובדים בדרגה, מענקי הסתגלות חד־פעמיים ו"כופר חניה" — תשלום עבור שעות נוספות לטובת זמן חיפוש חניה. אם הפיילוט הנוכחי לא יפתור את כלל הבקשות הנובעות מהמעבר, לפחות נושא החניה יירד מרשימות הסחיטה.

הרעיון לתמרץ את עובדי המדינה שלא להגיע עם רכבם לעבודה החל להתרקם בתקופתו הקצרה של ערן יעקב כממונה על השכר, שהסתיימה במארס, כשמונה לראש רשות המסים. את הביצוע יצטרך להוציא לפועל מי שנבחר באחרונה על ידי שר האוצר לתפקיד, קובי בר נתן, שהיה אחד המשנים לממונה. הציפיות מבר נתן גבוהות — ופתרון משבר ג'נרי 2 הוא אחד המבחנים הראשונים המצפים לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker