רגע לפני סיום שנת הלימודים: מורי תוכנית שלבים לתלמידים חולים שובתים היום

כ-600 מורים ומטפלים, המועסקים דרך חברת קבלן, מוחים על סחבת המשא ומתן מולם להסכם קיבוצי ■ אתמול נדחתה בקשת ההנהלה לצו מניעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד חולה. המורים בתוכנית שלבים דורשים לשפר את תנאיהם
ילד חולה. המורים בתוכנית שלבים דורשים לשפר את תנאיהםצילום: אלון רון

ועד מורי תוכנית שלבים לבני נוער חולים הלומדים בבתיהם משביתים היום (ד') את הלימודים בכל הארץ למשך יום אחד. מדובר ב-600 עובדים, בהם 450 מורים וכן קלינאי תקשורת סייעות ומטפלים פרא-רפואיים מועסקים ידי חברת הקבלן קדימה מדע.

העובדים, המאוגדים בכוח לעובדים, מוחים על סחבת במשא ומתן מולם המתנהל כבר יותר משנה וחצי ובחודשיים האחרונים מתקיים תחת גישור, ועל תנאי העסקתם. בין היתר, הם מוחים על כך שכמורי קבלן, אין כל משמעות לוותק שצברו או להשכלתם. בנוסף, אין כל הבטחה לתעסוקה בתחילת שנת הלימודים, שכן שנת הלימודים נפתחת עבור רבים מהמורים חודשים לאחר תחילתה, ואחרים לא משובצים כלל. כמו כן, המורים אינם מקבלים משכורות בחופשות משרד החינוך - ומשמעות הדבר היא שאינם מקבלים משכורת כמעט ארבעה חודשים בשנה.

בית הדין לעבודה בתל אביב דחה אתמול את דרישת הנהלת חברת קדימה מדע לצו מניעה. "עם תום הליך הגישור שהתנהל בין הצדדים באחרונה, שוכנענו כי הצדדים הגיעו למבוי סתום, וכי השביתה המתוכננת למחר היא שביתה טהורה וכן כי המחלוקות הכלכליות בין הצדדים אמיתיות והצעדים הארגוניים הננקטים על ידי כוח לעובדים מידתיים וסבירים", קבע השופט תומר סילורה בהחלטתו.

אילנה יוחננוב, מורה וחברת ועד העובדים, אמרה כי "דרישותנו בסיסיות - 12 משכורות בשנה, ידיעה כי תהיה לנו תעסוקה לאחר החופש הגדול וקרן השתלמות. מדובר בדרישות בסיסיות עבור כל מורה".

בתוכנית שלבים לומדים כ-5,000 תלמידים, הנאלצים ללמוד בבתיהם בשל מחלתם, בטווח גילים הנע בין גיל גן חובה ועד לכיתה י"ב. מנעד הבעיות מהן סובלים הילדים רחב: ממחלות כמו סרטן, מחלות ניווניות ובעיות פסיכיאטריות.

ערב השביתה חתמו 17 חברי כנסת על מכתב תמיכה במורים הקורא לשר החינוך, נפתלי בנט, להתערב בסכסוך העבודה בתוכנית שלבים, ולשפר את תנאי ההעסקה של מורי התוכנית כבר במכרז הבא להפעלת התכנית.

המכתב מפרט, בין היתר, כי "תנאי ההעסקה של העובדים בתוכנית שלבים אינם משתווים לתנאי ההעסקה של המורים במשרד החינוך. היחס אליהם הוא כשל עובדים סוג ב' של מערכת החינוך. העסקת עובדי הוראה בהעסקה שעתית אינה צודקת ולא חברתית. יתרה מזאת, היחס אליהם הוא כאל עובדי תוכנית השלמה/תוספתית, כשלמעשה מדובר בתחליף בית ספר לכל דבר ועניין".

"המאבק שלנו כפול", מסכמים בוועד המורים. "שיפור תנאינו בהסכם קיבוצי מול חברת הקבלן, ובמקביל קריאה למשרד החינוך לתקן את העיוות שבמכרזי התוכנית: להבטיח כי במכרז הבא יזכו המורים ל- 12 משכורות, קרן השתלמות, ולתשלום למורים גם כששיעורים מתבטלים בעל כורחם – סיטואציה שכיחה כשמדובר בילדים חולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker