שביתת הרופאים קרובה מתמיד: התפוצצה ישיבה נוספת עם נציגי האוצר

הפערים בין הצדדים עדיין עמוקים; הרופאים יוכלו לשבות החל מיום ראשון אך בשלב הראשון צפויים צעדים ארגוניים מוגבלים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

שביתת הרופאים נראית בלתי נמנעת: ישיבת המשא ומתן שהתקיימה הבוקר בין ההסתדרות הרפואית לאוצר והמעסיקים הסתיימה ללא כל התקדמות. ביום ראשון הקרוב יעברו שבועיים מהיום בו הכריזה ההסתדרות הרפואית על סכסוך עבודה, ולמעשה יוכלו הרופאים לפתוח בשביתה. עם זאת, לפי ההערכות בשלב הראשון המחאה תכלול עיצומים ושיבושים חלקיים בלבד.

בסיום הפגישה, אמר ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, כי "אנו מאוכזבים עמוקות, האוצר אינו מבין את הנחישות שלנו להציל את מערכת הבריאות הציבורית. אנו לא מוכנים להסתפק בפתרונות קוסמטיים שאין בם שום בשורה אמיתית למערכת הבריאות". אידלמן רמז כי השביתה הגדולה בדרך: "לצערי, הולכת ונמוגה תקוותנו שהאוצר יתעשת ויבין את נחישותה של הר"י לפתור את מצוקות מערכת הבריאות הציבורית בישראל".

רופאיםצילום: דרימסטיים

הפערים בין הצדדים עמוקים: הרופאים דורשים תוספת של 50% לשכר וחבילת צעדים להבראת מערכת הבריאות שלפי ההערכות מסתכמת בכ-50% נוספים, ואילו האוצר הציע להם העלאה של  11.5%- 18.4% בממוצע, שיינתנו באופן דיפרנציאלי, כך שכלל הרופאים יקבלו תוספת של 1% בשנה, ואילו רופאים בפריפריה, תורנויות מומחים ומקצועות המצוקה יקבלו תוספת נוספת. כל 1% של תוספת שכר לרופאים מסתכם בכ-55 מיליון שקל, כך שעלות התוספת המוצעת למשק היא 127 מיליון שקל לשנה.

בנוסף, הציע האוצר לרופאים עוד תוספת אם יסכימו להחתים שעון נוכחות, הכוללת הגדלת היקף הסכם השכר כולו, ותוספת תקציב למימון השעות הנוספות שיבצעו הרופאים ברגע שיחלו להחתים שעון. עם זאת, האוצר טרם מסר את הסכום שבכוונתו להקצות לנושא זה, ובקרב הרופאים קיימת התנגדות עזה לנושא החתמת שעון הנוכחות.

"למרות שאנו מנהלים מו"מ במשך 8 חודשים ועל אף שהצגנו את מלא דרשותינו מלכתחילה, יש ניסיונות מצד האוצר לחזור על אותן מנטרות שחוקות ולא למצוא פתרונות לבעיות הרבות", אמר אידלמן, והאשים את האוצר בסחבת מכוונת. "על אף בקשות חוזרות ונשנות מצידנו להגביר את קצב הפגישות ומשכן, כל מה שהאוצר יודע לעשות זה לדחות דיונים אמיתיים על נושאים אקוטיים"

היום יצאה ההסתדרות הרפואית בקמפיין מודעות חדש בעיתונים ובשלטי חוצות בו מככבים חולים תחת הכותרת "להציל את הרפואה הציבורית בישראל", בניסיון לצבור אהדה בקרב הציבור למאבקם של הרופאים ולהפוך אותו ממאבק שכר למאבק עקרוני. בהסתדרות הרפואית לא מוכנים למסור בשלב זה את עלות הקמפיין.

ממשרד האוצר מסר בתגובה כי נמשך "ניהול מו"מ עם נציגי הסתדרות הרופאים במטרה להביא לצמצום הפערים ולהמשיך ולדון בנושאים שטרם מוצו כגון: תגמול רופאים בקהילה ובחינת רצון הרופאים להדבר בנושאים הקשורים בביטוח על אחריות מקצועית. הדיונים מתנהלים באווירה עניינית מתוך מטרה משותפת לקדם את הנושאים שבמחלוקת. אנו עושים את מרבית המאמצים על מנת להמנע ככול הניתן משביתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker