שכר מינימום ייעודי לענף וקרן השתלמות: התנאים החדשים של 150 אלף עובדים

עם כניסת צווי ההרחבה לתוקף ייהנו עובדי הבניין והתחבורה משכר מינימום גבוה מהקבוע בחוק, כמו גם מהגדלת ההפרשות הפנסיוניות, מענקים ועוד

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלי בניין
פועלי בנייןצילום: אייל טואג

שיפור צפוי בתנאי העסקתם של יותר מ-150 אלף עובדים בישראל עם כניסתם המיידית לתוקף של שלושה צווי הרחבה בענף התחבורה והבניין, שנחתמו היום (ה').

צו ההרחבה הראשון שנחתם על ידי שר העבודה והרווחה, חיים כץ, ושגובש בעבודה משותפת עם ההסתדרות, יחול על ענף ההיסעים הפרטיים, כלומר על עובדי חברות ההסעה. הצו, שרלוונטי לכ-10,000 עובדים, כולל הענקת  שכר מינימום ייעודי לענף, הגבוה בעד 17% משכר המינימום במשק, בהתאם לסוג הרכב ולוותק הנהג; "רשת ביטחון" שתאפשר לעובדים לשמור על רמת השתכרות של 6,200 שקל גם בחודשי עבודה חלשים; וכן חובת הענקת קרן השתלמות לעובדים בעלי ותק של ארבע שנים ויותר.

עוד מסדיר הצו תוספות ענפיות מסוגים שונים, כמו תוספת אש"ל יומית, הגדלת מכסת ימי החופשה לעובדים ותיקים, מענק רבעוני ועוד.

צו ההרחבה השני הוחל על ענף ההובלה, המונה כ-20 אלף נהגים. הצו יגדיל את השכר המינימום בענף בענף, כך שהם יהיו 100 שקל יותר משכר המינימום במשק, או 5,400 שקל בחודש לעובד במשרה מלאה ובשנתו הראשונה. עוד תינתן תוספת שכר בגובה 0.5% לכל שנת ותק. בנוסף, יוגדלו הפקדות המעסיק לקרן ההשתלמות ב-0.75%, כך ששיעור ייקבע על 6.75%. כמו כן, תוגדל תוספת אש"ל לסכום של 53 שקל ליום. 

צו ההרחבה השלישי יעלה את ההפרשות הפנסיוניות ליותר מ-100 אלף עובדי ענף הבנייה, התשתיות, צמ"ה (ציוד מכני הנדסי), עבודות ציבוריות ושיפוצים.

בהתאם לצו, יוגדלו הפקדותיהם לפנסיה של כלל העובדים בענף בשיעור של 1.2%, כך שחלק המעסיק לתגמולים יהיה 7.1% מהשכר, וחלקו של העובד יהיה בשיעור של 6.6% מהשכר. בסך הכל, יגדלו ההפקדות הפנסיוניות לעובדים בענף מ-18.5% ל-19.7% מהשכר.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, אמר הבוקר כי "החתירה שלנו להסכמים קיבוציים כלל ענפיים, ובעקבותיהם צווי הרחבה, מוכיחה הלכה למעשה כי עבודה מאורגנת מצמצמת פערים חברתיים ומגבירה את השוויון במדינה".

שר העבודה כץ מסר כי "עלינו להמשיך ולחתור לשיפור מתמיד בתנאי ההעסקה של העובד הישראלי. שדרוג רמות השכר והבטחת תנאים סוציאליים הולמים תורמים לחיזוק החוסן הכלכלי של האזרחים ולצמצום פערים בחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker