בלוף פיקדונות מבקשי המקלט: 40 אלף עובדים - ורק עבור 5,000 בוצעו הפקדות

החוק שקובע כי על המעסיקים להפריש עבור העובדים 36% משכרם לפיקדון מיוחד שיהיה זמין עבורם לאחר היציאה מהארץ, כמעט שלא נאכף ■ יו"ר ועדת הפנים: "זה הכלי היחיד לעודד יציאת מסתננים - ונראה שהמדינה מפספסת גם אותו"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מבקשי מקלט בצעדה במתקן חולות, בפברואר
מבקשי מקלט בצעדה במתקן חולות, בפברוארצילום: מגד גוזני

רוב המעסיקים של מבקשי המקלט לא הפרישו חלק משכרם עבור פיקדון שיועבר להם לאחר יציאתם מישראל, כך מעלים נתונים שהעבירה יחידת הפיקדונות ברשות האוכלוסין וההגירה ליו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יואב קיש.

לפי החוק שנכנס לתוקף במאי 2017 ביוזמת משרד האוצר, ינכה מעסיק מכל עובד שנכנס לארץ באופן לא חוקי 20% משכרו החודשי ויוסיף עוד 16% מכיסו. הסכומים האלה יופקדו בכל חודש בפיקדון מיוחד שיפתח המעסיק עבור העובד, שיוכל לקבל את הכסף שהצטבר רק אם יעזוב את הארץ. מטרת הפיקדון היתה לזרז יציאה של עובדים בלתי חוקיים מישראל , תוך כדי הענקת רשת בטחון ראשונית בדמות חיסכון חובה, שאותו ייקחו אל היעד הבא.

בארץ חיים כ-40 אלף מבקשי מקלט, כשרובם עובדים, בדרך כלל בעבודות דחק כמו נקיון או מטבחי מסעדות. השכר שניתן להם בדרך כלל אינו עולה על שכר מינימום. על פי הנתונים עד סוף אפריל 2018 , נפתחו רק 11,662 פיקדונות בהם הצטברו מעט יותר מ-112 מיליון שקל. עם זאת, פירוט הנתונים על פי חודשים מעלה כי במהלך 12 החודשים מאז נכנס החוק לתוקף, הופקדו סכומים הנעים בין 10-9 מיליון שקל בחודש רק עבור כ-5,500 עובדים. המספר הגבוה ביותר היה בחודש יולי 2017 אז הופקדו הפרשות עבור 5,777 עובדים בלבד.

בחודשים מארס-אפריל האחרונים המספרים ירדו לכ-4,000 עובדים בחודש, ואף פחות. ברשות האוכלוסין וההגירה אומרים שחלק מן המעסיקים מפקידים באיחור, ולא מן הנמנע שגם בחודשים אלה המספר יגיע לכ-5,000 עובדים. כך או כך, מדובר במספרים נמוכים מאוד - אפילו לא מחצית מהפקדונות שנפתחו (גם הם רק לכ-25% מן העובדים).

נתוני יחידת הפיקדונות כפי שמופיעים בכצתבה

נתון עגום נוסף עולה מבדיקת רצף ההפקדות. מתוך אותם 11,600 פיקדונות, 17% מבין המעסיקים הפקידו עבור חודש אחד בלבד. המספרים האלה יורדים מאוד ככל שמספר חודשי העובדה עולה. עבור 12 חודשים תמימים הפקידו רק 8% מבין אותם מעסיקים שאכן פתחו את הפיקדון.

המשמעות, אם כן, היא כי רוב המעסיקים לא מקיימים את החוק. על אף שישראל מבקשת להוציא במהירות רבה ככל האפשר את המסתננים למדינות אחרות, הרי שרובם לא מפקידים את הסכומים הנדרשים, וכך לא נוצר תמריץ יציאה.

גרוע מכך, כפי שחשף TheMarker לאחרונה, החוק יצר פתח לעושק מבקשי המקלט על ידי מעסיקים שונים. עדויות רבות שהגיעו לארגון קו לעובד מעלות כי מעסיקים מנכים לעתים 20% משכר העובדים כחוק, אך במקום להעבירם לפיקדונות, משלשלים אותם לכיסם וכך עושקים את העובד ששכרו ממילא נמוך. האכיפה החלשה מצד משרד הכלכלה מותירה את המצב על כנו.

ח"כ קיש אמר בתגובה: "לאחר קבלת המידע התברר לי שהמצב בשטח גרוע יותר משדווח. מתוך כ-40 אלף מסתננים רק לאלפים בודדים יש הפקדה סדירה. זה מוכיח שהחוק לא מיושם ואין פיקוח ואכיפה בנושא. חוק הפיקדונות נשאר הכלי היחידי לעודד יציאת מסתננים ונראה שהמדינה מפספסת גם אותו".

ח"כ יואב קיש
ח"כ יואב קישצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker