למה מתעכבת הקמת הוועדה שצפויה לבדוק את מינוי עופרה ברכה לנציבה?

אף שהבחירה צריכה להיעשות מתוף מאגר שמות לפי תור קבוע מראש, טרם הבהירה המדינה מי יהיו חברי הוועדה החדשה לבדיקת מועמדותה של ברכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה ברכהצילום: לשכת רואי החשבון �

כמעט חודש חלף מאז הודיעה המדינה לבג"ץ על הסכמתה לפירוק הוועדה שאמורה לבדוק את כשירותה של עופרה ברכה, המועמדת של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתפקיד נציבת שירות המדינה -  אבל עדיין לא מונתה ועדה חדשה.

הוועדה לבדיקת מינויה של ברכה פורקה לאחר שהוכח כי השניים נבחרו על ידי לשכת ראש הממשלה, ולא בסבב קבוע מרשימה מקרב נציגי הציבור החברים בוועדת המינויים.הדבר העלה בקרב העותרים חשש שזו לכאורה ועדה נוחה לראש הממשלה - או במלים אחרות חותמת גומי לבקשתו.

את העתירה הגיש ד"ר רפי נץ-צנגוט בטענה כי הוועדה הוקמה שלא כדין, ולכן אינה יכולה לקבל החלטה. לטענתו, מינוי חברי הוועדה אמור להיעשות בשיחת טלפון ובאופן שרירותי מתוך רשימה קבועה הנחשבת למאגר ממנו ממונים חברי ועדות מינוי עבור מינויים בכירים על פי סדר א-ב' קיים.

עם זאת, למרות הודעת המדינה כי  תאפשר פירוק והקמה של ועדה חדשה, הבחירה מתעכבת. משרד ראש הממשלה טוען כי הכדור בידי הנציבות, ואילו הנציבות טוענת כי זו החלטה של משרד ראש הממשלה.

בראש הוועדה שהיתה אמורה לבחון את המועמדת היחידה שהגיש נתניהו לתפקיד יושב השופט בדימוס חנן אפרתי, ושני חבריה היו  נגה קינן ואריה בר, הנחשבים מקורבים לראש הממשלה. השניים  נבחרו מתוך מאגר שמות הקיים בנציבות שירות המדינה,  שממנו נבחרים חברי ועדות שירות לבדיקת תפקידים בכירים בשירות המדינה, בסבב קבוע.

.בנציבות שירות המדינה מצטטים את החלטת ממשלה האחרונה בנושא במאי השנה: "יושב ראש ועדת המינויים המיוחדת למתן חוות דעת על המועמד לתפקיד נציב שירות המדינה ימונה על ידי הממשלה, ולצדו יכהנו שני נציגי ציבור מתוך רשימת נציגי הציבור החברים בוועדת המינויים, הפועלת בהתאם להחלטות הממשלה, שייבחרו על ידי הלשכה המשפטית במשרד ראש הממשלה, לפי סבב בחירת נציגי הציבור לוועדות המינויים בנציבות שירות המדינה.  לפיכך, בנושא זה יש לקבל את התייחסות משרד רה"מ".

מאז מאי משמש אודי פראוור ממלא מקום הנציב. כהונתו מוארכת בשלושה חודשים בכל פעם. פראוור היה מעוניין לקבל את התפקיד הקבוע, וזוכה לשבחים על תיפקודו, אך ראש הממשלה לא מציע אותו לוועדה. פראוור הוכיח כמה פעמים עצמאות. כך למשל קרה כשעלתה הדרישה מטעם ועדת שקד לוין שאותה מינה ראש הממשלה להגברת המשילות בישרות המדינה, כי השרים יוכלו למנות משנים למנכ"לים ואף יועצים משפטיים כמשרות אימון. שני הרעיונות, להם התנגדה הנציבות, לא עברו עד היום בחקיקה.

מועמדותה של ברכה לתפקיד נתקלה בביקורת קשה גם מקרב בכירים בשירות המדינה, שתהו מדוע פקידה לא בכירה מועמדת לתפקיד כה בכיר. אגב, בתה ואחותה של ברכה עובדות במשרד ראש הממשלה. את מועמדותה הציע לראש הממשלה נתן אשל, שהורחק משירות המדינה לאחר שהטריד עובדת בלשכת ראש הממשלה..

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker