אוניברסיטת חיפה תעסיק את עובדי הניקיון בהעסקה ישירה

החל מאוקטובר 2018 יעברו כל עובדי הניקיון באוניברסיטה להעסקה ישירה ■ נשיא האוניברסיטה: "אחת המטרות החשובות של אוניברסיטת חיפה היא להכניס קבוצות חדשות אל תוך מעמד הביניים בישראל"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הסדרה "30 ש"ח לשעה"
טלי חרותי-סובר

הוועד המנהל של אוניברסיטת חיפה והנהלתה החליטו להפסיק את העסקת עובדי הניקיון במוסד באמצעות עובדי קבלן ולעבור להעסקה ישירה החל מאוקטובר 2018. "אחת המטרות החשובות של אוניברסיטת חיפה היא להכניס קבוצות חדשות אל תוך מעמד הביניים בישראל. הרגשנו שזה לא יכול להיות נכון רק לגבי הסטודנטים שלנו, ואנחנו חייבים להעביר את המסר החברתי החשוב הזה גם לגבי העובדים שלנו", אמר נשיא האוניברסיטה, פרופ' רון רובין.

"אוניברסיטת חיפה לא היתה מעולם מגדל שן מנותק מהחברה והצעד הזה מוכיח שיש לנו מחויבות לא רק למחקר והוראה מצטיינים, אלא גם לערכים חברתיים", הוסיף יו"ר הוועד המנהל מולי אדן.

כבר לפני כשנה וחצי, עם כניסתם של פרופ' רובין ואדן לתפקידם הם הודיעו כי לאור החשיבות החברתית של הפסקת העסקת עובדי ניקיון כעובדי קבלן, יחד עם פניות שהתקבלו בנושא הן מסטודנטים, הן מחברי סגל והן מהציבור הרחב, הוחלט לדון בנושא ולמצוא לו פתרונות. על כן, החלו בוועד המנהל ובהנהלת האוניברסיטה לדון בדרכים להפסיק את ההעסקה הקבלנית ולהפכה להעסקה ישירה.

לשם כך, הוקם צוות מיוחד בראשותו של המנכ"ל וסגן הנשיא שהגיע לאחר דיונים ממושכים למתווה, שלפיו תסתיים העסקת עובדי ועובדות הניקיון באמצעות חברות הניקיון. ארגון עובדי המנהל שהיו שותפים מלאים לדיונים.

במסגרת הפרויקט ייקלטו כ-80 עובדים ועובדות ניקיון בעסקה ישירה בסגל המנהלי.

בין המברכים המרכזיים על החלטת האוניברסיטה, עומדת קבוצת הסטודנטים הפעילים בתכנית סל"ע (סטודנטים למען עובדים) - תכנית ארצית שנוסדה על ידי ההסתדרות והתאחדות הסטודנטים, הפועלת כיום בשמונה קמפוסים ברחבי הארץ למען הגברת מודעות הצעירים לזכויות עובדים.

פעילי סל"ע נמנים עם מובילי המאבק נגד צורות העסקה פוגעניות במוסדות להשכלה גבוהה ומילאו תפקיד מרכזי מול אוניברסיטת חיפה בצמצום תופעת עובדי הקבלן. לפני כשבועיים, ב-2 במאי, קבוצת פעילי סל"ע באוניברסיטת חיפה יזמה וארגנה פעילות מחאה וסולידריות, שבמסגרתה עשרות סטודנטים בקמפוס החליפו בעבודתם את עובדי הניקיון באוניברסיטה, בזמן שהעובדים קיבלו מחברי התכנית הרצאה על זכויותיהם.

מתכנית סל"ע נמסר היום כי: "לאחר כשלוש שנים של מאבק, אנו שמחים על שיתוף הפעולה מצד אוניברסיטת חיפה ורואים בכך צעד חשוב ומשמעותי שמסמן את הכיוון למוסדות נוספים. זה ציון דרך היסטורי שמראה כי לכל אחד ואחת מאיתנו יש את היכולת והחובה המוסרית להשפיע על מנת להבטיח שאף עובד במדינת ישראל לא יהיה עובד שקוף. הסולידריות החברתית ניצחה באוניברסיטת חיפה ואנו בטוחים שכך יקרה גם ביתר הקמפוסים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker