בעקבות שביתת הנמלים: צים בוחנת אפשרות להוצאת חלק מפעילותה מישראל

מנכ"ל צים הזהיר את משרד התחבורה כי המצב חמור: "אי מציאת פתרון דרסטי בהובלת משרד התחבורה ימשיך לפגוע פגיעה אנושה בספנות הישראלית, וכפועל יוצא בסחר הישראלי"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניית צים בנמל חיפה
אוניית צים בנמל חיפהצילום: רמי שלוש

מנכ"ל צים, אלי גליקמן, הנחה את הנהלת החברה להיערך מיד להוצאת פעילות השטעונים (העברת סחורות דרך נמלי ביניים)  של צים מישראל לנמלים במדינות שכנות, על מנת לא לפגוע בפעילות הבינלאומית של החברה.

החלטה זו באה לאחר שבועות של עיצומים ועיכובים בנמלי אשדוד וחיפה, שגרמו להתייקרויות עלות התפעול ולנזקים כבדים ללקוחת ישראליים ובינלאומיים. גליקמן הזהיר את שר התחבורה, ישראל כ"ץ, ואת משרד התחבורה כי המצב חמור ובכוונת צים לפעול לאלתר.

"צר לי מאד על ההסלמה במצב, ובעיקר על הנזקים האדירים שנגרמים למשק ולצים", אמר גליקמן. "זוהי פגיעה אנושה בספנות הישראלית ופגיעה קשה למשק הישראלי". בדבריו לשר כתב כי "הנזקים שנגרמו ונגרמים מדי יום לחברתנו מטילים עלינו נטל בלתי מתקבל על הדעת, ומייקרים את עלות התפעול שלנו מעבר לכל קנה מידה סביר, בוודאי בהשוואה לעלויות מקבילות בנמלים דומים".

צים הביעה דרישה לקבלת פיצויים על ההפסדים שנגרמו לה. "אי מציאת פתרון דרסטי בהובלת משרד התחבורה ימשיך לפגוע פגיעה אנושה בספנות הישראלית, וכפועל יוצא בסחר הישראלי", הוסיף גליקמן. "ברור כי פגיעה זו תשתקף בהשפעה שלילית על יוקר המחיה במדינה. אני סבור כי הגיעה העת ליזום ולפעול ברמה הגבוהה ביותר, שכן לטעמי הוכח מעבר לכל ספק כי משך הזמן שבו האירוע לא מתקדם, והצטברות הנזקים, מחייבת רמת טיפול אחרת".

מצים נמסר כי החברה עוקבת מקרוב אחר ההתפתחויות הביטחוניות, ומתואמת עם הרשויות הרלוונטיות למקרה של מצב חירום. במקרה זה, כמו בכל אירוע ביטחוני בעבר, צים תמשיך להיות החברה היחידה המעניקה שירות ללא תנאי למשק הישראלי בעיתות חירום.

"נמאס לנו לשלם את המחיר"

"בהמשך לדיווחים וההערכות, המצב מחמיר והולך", כתב הבוקר יורם זבה, נשיא לשכת הספנות, לכל חברי פורום לקוחות הנמלים, ביניהם התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר, מועצת המובילים ולשכת הספנות הישראלית. "סחר החוץ של מדינת ישראל, כ-70% מערך התמ"ג, משותק ומנותק מארצות העולם. הפרנסה של מיליונים וחוזים מסחריים שסוכמו בעמל רב נמצאים תחת איום קיומי. עשרות אוניות עומדות על עוגן. קווי הספנות הפוקדים את ישראל כבר מתחילים לפרוק מטענים בנמלים סמוכים. המובילים היבשתיים נמנעים מלפקוד את הנמלים השובתים, עסקים עומדים להתרסק, התעשייה הישראלית המייצאת ביעילות את רוב תוצרתה עומדת בפני שוקת שבורה, והתבואות החיוניות לא נכנסות לארץ".

ואולם, זבה טוען כי דבר אחד נשמר בקנאות: "הנזקים האדירים מוטלים בקפידה רבה על אלו שאין להם שום קשר לסכסוכים, שלא יודעים אפילו את פרטי הסכסוכים ושאין להם שום אפשרות להשפיע על מהלכיהם. ושלא יהיו אשליות: בסופו של דבר  גם יוקר המחיה בישראל ישלם את המחיר. מעגל הקסמים המכוער הזה חייב להיפסק. גם לנו יש משפחות לפרנס, ובשפה פשוטה – נמאס לנו לשלם את המחיר המתמשך והמעיק הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker