שבירת כלים בריונית: בנמלים לא סופרים את ההסתדרות

הוועדים בנמלים פעלו באופן גלוי ולא מתנצל - ואת המחיר משלמים כולנו: משאיות מזון עומדות בכניסה לנמל ומחכות, אין יצוא, אין יבוא ■ אחרי שראשי הוועדים החליטו להתעלם מהחלטת בית הדין ולפתוח בשביתה פראית - עליו להאשים אותם בביזיון

טלי חרותי-סובר
אבי אדרי, הסתדרות, תחבורה
אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרותצילום: דניאל בר און

ועדי הנמלים בחיפה ואשדוד שברו את הכלים. על אף הוראה חד משמעית של בית הדין הארצי לעבודה, שהורה אתמול (ד') בערב אחרי שש שעות של שביתה לא חוקית, לשוב מיידית לעבודה, הם לא טרחו להגיע. ראשי הוועדים כיבו את הטלפונים וירדו למחתרת, כך שלכאורה לא ניתן היה לזמנם. הפעולה הבריונית הזו מבהירה שעבור ועדי הנמלים, החוק בישראל הוא רק המלצה.

השביתה הלא חוקית יצאה לדרך בטענות מופרכות: משרד התחבורה הודיע כי על עבודות התשתית הנדרשות לקראת התחרות מול הנמלים החדשים שיחלו ב-2021 ואולי אף קודם, ישלמו הנמלים מקופתם התפוחה. על אף שההנהלות לא מתנגדות, והקופה תספוג את הסכומים, החליטו הוועדים כי הם אינם מקבלים את החלטת ההנהלה, והם יחליטו מי ישקיע ובמה. הזנב, כמו שאמר אתמול אחד הבכירים, מכשכש בכלב.

השביתה יצאה לדרך באופן מתואם בשלוש בצהריים. שערי הים של ישראל הוגפו בבת אחת.

נמל חיפה
נמל חיפהצילום: רמי שלוש

במדינה שבה בתי הדין הם האינסטנציה היחידה שמסוגלת לפשר בין הצדדים, אי כיבוד צווים זו כבר מסורת בנמלי הים. העובדים אמנם שבו לעבודה כמעט בכל פעם שנדרשו, אבל בתנאים שלהם. הם עבדו לאט, ובאופן קבוע פגעו בתפוקות הנמלים.

הוועדים פעלו באופן גלוי ולא מתנצל. השביתה לא חוקית, בית הדין הארצי קובע כי הם צריכים לחזור לעבודה – והם פשוט לא ממלאים את הצווים. את המחיר משלמים כולנו – משאיות מזון עומדות בכניסה לנמל ומחכות, אין יצוא, אין יבוא. הנזק מתבטא בעשרות מיליוני שקלים.

איפה ההסתדרות? גם היא הופתעה מהשביתה הפראית - אך עומדת מאחורי הוועדים מכיוון שאין לה ברירה. העובדים לא סופרים אותה, וכדי להוכיח עוצמה היא מעדיפה להצטרף, במקום לנהל.

מסיבה זו פנתה הנהלת נמל אשדוד באמצע הלילה שוב לבית הדין הארצי לעבודה, בבקשה להכריז על אבי אדרי, יו"ר עובדי התחבורה בהסתדרות, כמו גם על ראשי חמישה ועדים, כמי שמבזים את בית הדין. בפעם הקודמת שזה נעשה השיב בית הדין את פני ההנהלה ריקם, מה שחיזק את הוועדים. היום בעשר בבוקר ידון שוב בית הדין בביזיון. אם לא תהיה החלטה ברורה וחד משמעית בעניין המנהיגים, יקבלו העובדים את המסר – בית הדין הארצי לעבודה מתייצב גם הוא לצידם, נגד מדינת ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker