אל תגידו "עבודה מהבית" - אימרו "העסקה מרחוק"

מור סביון־דביר, מנהלת חברת מתקתקות, המעניקה שירותי מזכירות מרחוק, טוענת שהאחריות על אנשים שעובדים מהבית כבדה מדי, ומציעה לעובדים ולמעסיקים דרכי תקשורת היוצרות סביבת עבודה נוחה ■ "רוב העובדים מרחוק הם מהיותר מחויבים וחיוביים שפגשתי"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מור סביון־דביר. המועסקים רחוק חושבים יצירתי יותר
מור סביון־דביר. המועסקים רחוק חושבים יצירתי יותרצילום: ללא קרדיט

"אחד המושגים השגויים בעולם העבודה כיום הוא עבודה מהבית", אומרת מור סביון־דביר, מנהלת חברת מתקתקות, המעניקה שירותי מזכירות מרחוק. "לכאורה מדובר בפינוק נחמד לאנשים שלא בא להם לעמוד בפקקים ועובדים על המחשב בפיג'מה. באופן מעשי מדובר בעבודה קשה, כאשר כל האחריות מוטלת על כתפי העובד. לכן המונח הזה צריך לעבור מן העולם, וצריך להיכנס במקומו מונח נכון יותר: "העסקה מרחוק".

לדברי סביון־דביר, שהעסיקה עד היום יותר מ–100 עובדים בשירותי מזכירות מרחוק, מדובר באחד הפתרונות המוצלחים ביותר לרוב האתגרים בישראל — מפיתוח הפריפריה, דרך תמיכה בשוויון העסקה לנשים, ועד העצמת לאוכלוסיות מוחלשות.

"ה'מרחוק' אצלנו הוא פעמיים", היא אומרת. "הלקוחות מעסיקים אותנו מרחוק, והצוות שלנו מועסק מרחוק, מיישובים שונים ברחבי ישראל. בשנים האלה למדתי כמה שיעורים חשובים שמלווים אותי גם היום":

1. העסקה מרחוק נותנת אפשרויות רבות יותר למצוא כוכבים אמיתיים לצוות.

"אנשים שמחפשים מקום עבודה, לרוב מחפשים אותו במרחק סביר מהבית", אומרת סביון־דביר, "אבל לפעמים האחד או האחת שהכי מתאימים לצוות נמצאים בכלל במרחק שעתיים נסיעה — במושב, או בעיר מרוחקת. הדרך האמיתית להגיע אליהם היא לבנות עבורם סביבת עבודה מעולה במקום שבו הם נמצאים, ולא איפה שמקום העבודה ממוקם".

2. שיחות וידיאו, לא עולות כסף והן עושות את ההבדל.

"אנחנו מנהלות שיחות וידיאו כל יום כל היום, בדרך כלל בחינם. הצוות מרגיש יחד בשיחת וידיאו, ונוצרת שם חוויה שלא קיימת בשיחת טלפון. מומלץ וזול".

3. גישת ה"יהיה בסדר" לא עובדת כשמנהלים מרחוק.

"העסקה מרחוק מכריחה אותך לחשוב יותר ולשכלל את האיך. כשעובדים מרחוק, תהליכי עבודה, משימות ונוהל בקרה שלא מוגדרים עד הסוף, הם מתכון לכישלון. הם גורמים לאי הבנות בצוות ואז העבודה לא מתבצעת או מתבצעת גרוע. כמנהלת מרחוק את חייבת להיות מדויקת ולשכלל כל מודל פעילות וכל שיטת עבודה, ולפשט את הכל שיהיה ברור וחד לכולם".

4. תקשורת היא כמו תשתית רכבת — צריך לתכנן פסים, תחנות ולוחות זמנים.

"לקוח מוכר מעולם ההשקעות אמר לי שהחשש הכי גדול שלו הוא מתחושת זרות: העובד או העובדת לא פה, לא מכירים אותם, הם לא יהיו חלק מהצוות. זה חשש לגיטימי, אך פתיר. הדרך לבניית אינטימיות פרודוקטיבית בתקשורת מרחוק עוברת דרך תכנון קפדני — כמה פעמים מדברים, באיזה אמצעי, מתי מתקיימת שיחת וידיאו, מתי כדאי להשתמש בהודעות טקסט, מתי מכתבים מישהו לאי־מייל — כל ההחלטות האלו צריכות להיות מוגדרות מראש, וברורות לצוות וללקוחות".

5. העובדים שלכם יודו לכם — מאוד.

"חשוב לזכור שהעסקה מרחוק לא מתאימה לכולם, בעיקר לא לעובדים שזקוקים למפגש במשרד כדי להיות אפקטיביים. עם זאת, מי שהעסקה מרחוק כן מתאימה לו, מרגיש שהוא מצא הזדמנות פז", מסכמת סביון־דביר. "הרוב המוחלט של העובדים מרחוק שיצא לי לעבוד עמם, היו מהאנשים היותר מחויבים וחיוביים שפגשתי. כדאי לנסות עם עובד או שניים, ולהמשיך משם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker