הקופה הקטנה של המשטרה: מה עושה עמותת קרנות השוטרים עם 134 מיליון שקל בשנה?

קרנות השוטרים היא חברה לתועלת הציבור שמספקת שירותי פנאי, רווחה והעשרה לשוטרים - כספק יחיד ובלי מכרז ■ לחברה היו הכנסות של 134 מיליון שקל ב-2016, ויש לה קופה קטנה של 11 מיליון שקל המשמשת ל"הוצאות עתידיות" שטיבן אינו ידוע

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת משטרה במעלה אדומים
טלי חרותי-סובר

במשטרת ישראל פועלת מחלקת רווחה שאחראית על פעילויות פנאי, נופש, העשרה ורווחה לשוטרים. לפיכך, לא ברור מדוע דרוש למשטרה גוף נוסף, חיצוני, שאמון בדיוק על נושאים אלה — ומקבל על כך מיליוני שקלים.

ב–10 בינואר שלח סנ"צ מאיר פולבר, ראש מדור רכש לוגיסטי ופרט, מכתב לוועדת המכרזים של המשטרה עם בקשה לפטור את הספק ממכרז הנקרא "קרנות השוטרים", בטענה כי הוא ספק יחיד. הפטור התבקש בעבור ארגון אירועים לאנשי המשטרה, כמו ימי יחידה וסיורים לימודיים עד סוף 2020, ועד סכום של 15 מיליון שקל. כעבור חודשיים, ב–29 במארס, חזר פולבר על הבקשה: "הנדון: הצהרה בדבר ספק יחיד", כתב לוועדת המכרזים, "הספק, קרנות השוטרים, הוא היחיד שמסוגל לספק את השירות הנדון".

המשמעות של הבקשה ברורה: במשך שלוש שנים תעביר המשטרה מיליוני שקלים לספק אחד, חיצוני לכאורה, מבלי שתידרש לבדוק הצעות מקבילות של גופים מתחרים.

הבקשה של פולבר יותר מתמוהה: למרות הניסיון להפריד בין המשטרה לחברת קרנות השוטרים, ולהתייחס אל האחרונה כאל ספק חיצוני, בפועל מדובר בהעברה של הכסף מכיס אחד לכיס אחר של המשטרה, תוך הדרת ספקים אחרים. אף שמעמדה הסטטוטורי של קרנות השוטרים הוא של חברה לתועלת הציבור, גוף עצמאי ונפרד מהמשטרה לכאורה, היא למעשה בשר מבשרה של משטרת ישראל, ומנוהלת על ידה. דירקטוריון החברה מורכב גם הוא מאנשי משטרה. יו"ר הדירקטוריון היא ניצב גילה גזיאל, ראש אגף משאבי אנוש של המשטרה, בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית ותואר שני בחינוך. היא אינה כלכלנית, אשת פיננסים או משפטנית — מה שלא הפריע לדירקטוריון למנות אותה ליו"ר החברה, שהכנסותיה ב–2016 היו 134 מיליון שקל. גם מנכ"ל החברה מאז מחצית 2016, רון אייזנברג, מגיע מהמשטרה, לאחר שמילא בה שורה של תפקידים.

זאת ועוד, מטה קרנות השוטרים, שבו מועסקים כ–40 עובדים, נמצא במרחב ירקון של המשטרה, והחברה משלמת למשטרה דמי שכירות של 350 אלף שקל בשנה. החברה גם מקצה שלושה תקנים למשטרה, המאוישים על ידי ארבעה שוטרים.

בניגוד להצהרה כי החברה היא ה"ספק היחיד שיכול לארגן את הפעילות", לקרנות השוטרים יש מתחרים רבים שיכולים לארגן ימי יחידה או סיורים לימודיים, ואף היו שמחים להתמודד על מכרז של 15 מיליון שקל במשך שלוש שנים.

ניצב גילה גזיאל, יו"ר קרנות השוטריםצילום: אמיל סלמן

התחילה באופן צנוע וצברה כוח רב בהמשך

מבט קצר על הדו"חות הכספיים השנתיים של קרנות השוטרים מעלה שאין כל סיבה להמשיך להזרים אליה מיליוני שקלים מכספי הציבור. בעשור האחרון סיימה החברה כל שנה עם עודף תקציבי של 6–7 מיליון שקל. במקביל לעודפי מזומנים גדולים, היא מחזיקה גם קופה קטנה של 11 מיליון שקל כ"עתודה". יוצא מכך שהחברה — המופעלת על ידי המשטרה לרווחת השוטרים וניזונה מכספי ציבור, לצד דמי חבר שמשלמים השוטרים — אינה עושה שימוש בסכומים הגדולים שהצטברו בה לצורך כך.

למרות גודלה, מעטים מכירים את החברה הזאת, והיא פועלת שנים רבות מתחת לרדאר. מדובר בחברה בעלת מבנה ארכאי, שמגלגלת מאות מיליוני שקלים, מהם עשרות מיליוני שקלים למשכורות, ויש לבצע בה רפורמה. מכיוון שהיא פועלת בחסות המשטרה, על ידי שוטרים, איש לא חושב שיש להתערב — גם אל מול השאלות העולות מניהולה.

קרנות השוטרים הוקמה בתחילת שנות ה–50, במטרה לסייע לשוטר במימון ניתוח בהול בחו"ל. משם המשיכה להתנהל כגוף רווחה צנוע עבור שוטרי ישראל. ב–2004 נהפכה לחברה לתועלת הציבור, והיא מחויבת בדיווח לרשם העמותות.

החברה צברה כוח עם השנים. 98% משוטרי ישראל חברים בה, ומשלמים כל אחד 66 שקל בחודש, סכום שמצטבר ל–31 מיליון שקל בשנה. כיום היא מייצגת 44 אלף שוטרים וגמלאים של המשטרה, וחולשת על לא מעט תחומים. כך למשל, היא נותנת ערבות להלוואות לשוטרים (שאותן נותן בנק יהב), מתווכת בנושאי ביטוח סיעוד וביטוח חיים, ומשמשת כקרן המקצועית לשוטרים — ומקבלת מיליונים מהמדינה עבור כך.

במקביל, החברה מפעילה, באמצעות חברה בת שהקימה, מועדון צרכנות. היא גם הבעלים של כפר הנופש ראש הנקרה, ומפעילה את כפר הנופש ומכללת נעורים של המשטרה. בנוסף, היא מארגנת מסיבות בר מצווה ומסיבות עלייה לכיתה א' לילדי השוטרים, ומעניקה שי לחגים שהמשטרה מממנת לעובדיה. רבות מהפעולות האלה אמורות להתבצע על ידי מחלקת הרווחה של המשטרה, ולכן עלולה להיווצר כפילות. במשטרה סירבו להגיב בנוגע לתקציב מחלקת הרווחה.

כיום מעסיקה הקרן כ–110 איש, מהם כ–70 בכפרי הנופש והשאר במטה. מתוך הכנסות של 134 מיליון שקל, 15 מיליון שקל הוקצו למשכורות ולהוצאות נלוות.

שכר המנכ"ל לשעבר, גיל שפייזמן, שכיהן בתפקיד ב–2010–2016 היה נאה ביותר — ואף עלה באופן תמוה באמצע תקופת כהונתו. בשלוש השנים הראשונות השתכר שפייזמן קצת יותר מ–300 אלף שקל בשנה. ב–2013 זינק השכר, באישור הדירקטוריון, ב–200 אלף שקל בכל שנה, וב–2015 היה שכרו 544 אלף שקל. עם עזיבתו, וכניסתו של המנכ"ל החדש, איש המשטרה אייזנברג, החליט הדירקטוריון להוריד את המשכורת לכ–420 אלף שקל בשנה.

כפר הנופש ראש הנקרה. ההפסד המתמשך לא נעלם מעיני הדירקטוריוןצילום: דרור ארצי - ג'יני

השנייה מבין חמשת מקבלי השכר הגבוה היא מנהלת כפר הנופש נעורים, ששכרה ב–2016 היה 318 אלף שקל ברוטו בשנה. אחריה מדורגים סגן החשב — 293 אלף שקל ברוטו בשנה; מנהל מערכות מידע — 280 אלף שקל ברוטו בשנה; ומנהלת תחום תרבות ואירועים — 256 אלף שקל ברוטו בשנה. פרט להוצאות השכר, הקרן מחזיקה 20 מיליון שקל לצורך ערבות בקרן הלוואות, ו–33 מיליון שקל עבור ביטוחי חיים, בריאות וסיעוד.

כפר הנופש בראש הנקרה נותר שומם

אחד הסעיפים התמוהים בדו"חות הקרן הוא סעיף קרן הברזל. מדובר בקופה קטנה־גדולה שהתחילה להתמלא כבר לפני שנים רבות, כאשר החברה מכרה נדל"ן שהיה שייך לה בצפת, והחליטה לשמור את הסכומים לשימוש עתידי. אם עד 2016 התקציב השנתי של הקרן היה 9 מיליון שקל, הרי שבעזרת העודפים הגדולים עובתה קופתה ב–2 מיליון שקל נוספים, וכיום היא מסתכמת ב–11 מיליון שקל. מדובר בסכום עתק, קרוב ל–10% מהמחזור של הקרן, שבמשך שנים שוכב בקופה ללא שימוש. גם המנכ"ל אייזנברג מודה כי ייתכן שצריך לחשוב שוב על הצורך בשמירה על הסכומים הגדולים האלה.

כפר הנופש נעורים, שהוקם ב–1967, משמש את המשטרה במשך חודשיים בשנה, ובשאר הזמן משמש מכללה של שוטרים. הכפר שייך למשטרת ישראל, לאחר שקרנות השוטרים החכירה לה אותו, אך היא ממשיכה לתפעל אותו. הכנסות כפר הנופש מסתכמות ב–4.6 מיליון שקל, והכנסות המכללה הן כ–5.2 מיליון שקל בשנה. ההוצאות שלו נמוכות יותר, 4.2 מיליון שקל, מה שמעלה את השאלה מדוע מרוויחה קרנות השוטרים משימוש המשטרה במתקן, כשתקציבה מגיע כולו ממשלם המסים.

שליש מההוצאות של כפר הנופש, 1.5 מיליון, מיועדות למשכורות. סכום זה כפול מההוצאה על מצרכי המזון לחודשי הנופש, שמסתכמת ב–880 אלף שקל. הוצאות המכללה גם הן נמוכות יותר מההכנסות, ומסתכמות ב–4.5 מיליון שקל — מהם 3.5 מיליון שקל מיועדים למשכורות והוצאות נלוות.

לעומת הרווחים שנרשמים בכפר הנופש נעורים, הרי שכפר הנופש הוותיק ראש הנקרה, המיועד לנופש למשפחות השוטרים ונמצא עדיין בבעלות קרנות השוטרים, עומד ריק רוב הזמן ומפסיד בכל שנה יותר ממיליון שקל. עובדה זו סייעה למשטרה לקבל אישור מהמינהל לפתוח אותו גם למי שאינם שוטרים.

ההפסד המתמשך בראש הנקרה לא נעלם מעיני הדירקטוריון של קרנות השוטרים, ואף שלחברה אין ניסיון ממשי בהפעלת בית הארחה, הוחלט לשפץ את המקום בסכום של 5 מיליון שקל, שיגיע מקרן הברזל.

גורמים שונים במשטרה מרימים גבה ותוהים מדוע לא לשנות את ייעוד המקום, או להחכירו ליזם שיידע מה לעשות בשטח הגדול — במקום להמשיך ולסחוב משקולת מפסידה, שאיש לא יודע כיצד להפוך אותה למאוזנת. "שוטרים לא רוצים להגיע לשם כי זה מקום מיושן ומכוער", אומר אדם שמכיר את המקום. "קרנות השוטרים צריכה לסבסד נופש במקומות שבאמת רוצים להגיע אליהם. הגיע הזמן להיפטר מהמקום".

ניידת משטרהצילום: תומר אפלבאום

הרבה ימי ספורט, מעט השתלמויות מקצועיות

כ–20 מיליון שקל מתקציב קרנות השוטרים מוקצים לקרן משותפת להלוואות הניתנות לשוטרים — סכום שכמעט לא משתנה משנה לשנה. הלוואה ממוצעת שלוקחים השוטרים מסתכמת בכ–8,300 שקל, והערבויות ניתנות לכ–2,000–4,000 הלוואות בשנה. הקרן מעבירה גם 33 מיליון שקל בשנה שהיא גובה מחבריה לחברות הביטוח: 10 מיליון שקל עבור סיעוד, ו–23 מיליון שקל לביטוח חיים. במקרה זה הקרן משמשת כמתווכת בלבד. לתחום הרווחה הוקצו ב–2016 70 מיליון שקל.

הכנסות הקרן מתקבלות מדמי החבר (31 מיליון שקל); מהשתתפות המשטרה בשי לחג (עוד 15 מיליון); מהשתתפות השב"ס בשי לחג עבור הסוהרים (11 מיליון שקל); ממענק חנוכה (3 מיליון שקל); וממענקים לגמלאים (8 מיליון) — ובסך הכל כ—70 מיליון שקל ב–2016.

הוצאות קרן הרווחה הן 60 מיליון שקל בשנה, מהם 3 מיליון שקל בשנה למשכורות. עבור שי ומענקים הוציאה הקרן 39 מיליון שקל, על תיירות ונופש — 3 מיליון שקל, על השכלה — 2 מיליון שקל, על מינויים לשירותי פנאי — 2 מיליון שקל ועל אירועים סגורים (כמו בר מצווה) — 3 מיליון שקל נוספים. לדברי המנכ"ל, השוטרים מבקשים פחות ופחות מינויים לעיתונים.

סעיף "רווחה" אינו כולל את פעילות ה"אגודה המקצועית" של קרנות השוטרים. ב–1999 הכיר הממונה על השכר באוצר בקרנות השוטרים כאגודה המקצועית של השוטרים בישראל עבור פעילות העשרה, הרחבת הדעת והכושר הגופני. ההחלטה הזאת מאפשרת לה לקבל לא פחות מ–9 מיליון שקל בשנה מהמדינה. מבדיקת ההוצאות עולה כי הרוב המוחלט של כספי הקרן מוקצים לפעיליות בתחום הכושר הגופני, ורק מיעוט להכשרות מקצועיות.

ב–2016 הוקצו 4.3 מיליון שקל למטרות כמו אחזקת קבוצות ספורט של יחידות המשטרה וימי ספורט יחידתיים. 2 מיליון שקל נוספים מיועדים ל"פעילות מרכז ספורט", וכוללים מכון לבדיקות תקופתיות של השוטרים. מתוך אותם 9 מיליון שקל שמוקצים ל"אגודה המקצועית", רק 1.9 מיליון שקל נרשמים בסעיף "השתלמות מקצועית". המשכורות המשולמות על ידי הקרן עבור הפעילות המקצועית הזו מסתכמות ב–1.2 מיליון שקל בשנה.

גופים נפרדים או מחלקת רווחה כפולה?

התגובות של קרנות השוטרים והמשטרה מדגישות את העובדה כי מדובר בשני גופים נפרדים לחלוטין, וכי קרנות השוטרים היא מועדון צרכנות ותו לא. זאת, תוך התעלמות מוחלטת מהעובדה שהחברה מנוהלת על ידי המשטרה ופועלת כמחלקת רווחה לכל דבר ועניין.

ממשטרת ישראל נמסר: "מחלקת פרט (רווחה) עוסקת במגוון תחומים, ובהם טיפול בפורשים ובגמלאים, וטיפול בנפגעים ובמשפחות שכולות. המחלקה עוסקת גם בטיפול בתנאי השירות של השוטרים — ובכללם נופש משפחות שנתי; נופש יחידות; ביטוח שיניים; נסיעה בתחבורה ציבורית; סל רווחה לגיבוש היחידות; טיפול בשוטרים מאוימים; סיוע לשוטרים במצוקה ולצרכים רפואיים; סיוע בשכר דירה — כפי שמקובל גם בארגונים המקבילים למשטרת ישראל.

"מנגד, הפעילות של חברת קרנות השוטרים עוסקת בתחומים אחרים, ובעיקר בתרבות הפנאי של השוטרים. קרנות השוטרים דומה בפעילותה לארגון 'חבר', המטפל בתרבות הפנאי והצרכנות של אנשי הצבא, כוחות הביטחון האחרים וארגונים נוספים הפועלים למען עובדי המדינה. משטרת ישראל תמשיך לפעול לרווחתם של כ–31 אלף השוטרים, ולרבבות המתנדבים והגמלאים המשרתים או שירתו את אזרחי מדינת ישראל במסירות אין קץ".

מקרנות השוטרים נמסר: "קרנות השוטרים ומשטרת ישראל הם שני גופים נפרדים בעלי זיקה גבוהה. בעוד שהמשטרה מעסיקה את השוטרים בהתאם לפקודת המשטרה, קרנות השוטרים מאגדת את מרב השוטרים והגמלאים תחת מועדון אחד, המקנה להם הטבות בכלל מגזרי הפנאי שלהם ושל משפחותיהם.

"לעולם תהיה זיקה בין הגופים, אך תהיה הקפדה מלאה על תחומי העיסוק של כל גוף, בהתאם לייעודו. גם מועדונים מקבילים אחרים לא מייצרים טנקים ולא עוסקים בחינוך, למשל, ויחד עם זאת מרבית מועדוני הצרכנות נמצאים בטבורם של הגופים שלעובדיהם הם נותנים את שירותי המועדון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker