הנציבות מכירה בחופשת לידה בת 26 שבועות כוותק מקצועי לעמידה במכרז

תביעה שהגישה פרקליטה בשירות המדינה גרמה לשינוי החלטת הנציבות שתכיר מעתה בכל חופשת ההורות - 26 שבועות - כחלק מוותק מקצועי ■ עד היום הוכרו רק השבועות שניתנו בתשלום, ללא החל"ת

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אבא מצלם את עצמו ואת התינוק שלו בטלפון נייד
אילוסטרציה

תביעה שהוגשה באמצעות ארגון הפרקליטים  על ידי פרקליטה ממחוז ירושלים אזרחי כנגד  הנציבות, הביאה לשינוי דרמטי בהכרה בכל תקופת הורות (חופשת לידה) של 26 שבועות,  כוותק מקצועי לצורך עמידה בתנאי מכרז.

עד לתביעה הכירה הנציבות רק בתקופת ההורות המשולמת קרי: 15 שבועות, כחלק מן הוותק המקצועי, כשהיא מתעלמת מהעובדה שהחוק מאפשר ליולדת או לבן זוגה לשהות במלוא תקופת ההורות עם התינוק, כאשר חלקה הנוסף (היום 11 שבועות) נחשבים חופשה ללא תשלום.

עם זאת, החוק מחייב את המעסיק לשמור את תפקידה של היולדת גם אם המדינה אינה משלמת עבור אותו פרק זמן, כך שמעשית הוא חלק בלתי נפרד מחופשת הלידה עצמה.

ואכן, בחוזר שהופץ  ב-1.5 לגורמים רבים בשירות המדינה, כותבת גבריאלה אשכנזי מנהלת אגף בחינות ומכרזים בנציבות: "יובהר כי תקופת הלידה וההורות בת 26 שבועות תוכר כתקופת ניסיון מקצועי. האמור לעיל יחול על כלל המכרזים המפורסמים, לרבות מכרזים הנמצאים בהליך פרסום נכון למועד \ה".

עו"ד אורית קורין, יו"ר ארגון הפרקליטים שהוביל את התביעה שהביאה את השינוי, הזדרזה ליידע את כלל הפרקליטים בשירות המדינה: "המשמעות האופרטיבית הנה כי כל מי מכם שהגיש מועמדות למכרז – גם מכרז קיים – ומועמדותו נפסלה מהסיבה שאין לו די ותק מקצועי, ושהה בעבר 26 שבועות בתקופת לידה והורות  – מתבקש לבדוק שוב את הוותק ולכלול בו תקופה זו. ייתכן כי אם יכליל אותה יעמוד בדרישת הניסיון לוותק מקצועי לצורך המכרז ויוכל להיות מועמד בו",  כתבה בהודעה שהעבירה לקראת סוף השבוע שעבר.

קליין הוסיפה כי "להחלטה זו השפעה רוחבית, ולמעשה כלל המשפטנים והמשפטניות בשירות המדינה יוכלו לזכות בהכרה במלוא תקופת ההורות לצורך הוותק המקצועי שלהם, וכך גם כלל עורכי ועורכות הדין הניגשים למכרזים בשירות המדינה. אני מודה לפרקליטה על הפניית הנושא לבחינת הארגון, על הגשת התביעה ועל ההישג בשינוי המדיניות של הנציבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker